دلهره غولهای نفتی از شعارهای محیط زیستی «بایدن»

0
۲۰۷ بازدید

در دوره انتخابات ۲۰۱۶ ، سیاست ترامپ حمایت قاطع از صنایع نفت و گاز آمریکا بود که بر این اساس بسیاری از مقررات داخلی خصوصاً محیط زیستی، خروج از معاهده پاریس و حتی موضع گیری های سیاسی وی در راستای حمایت از شرکتهای آمریکائی فعال در بخش نفت و گاز بود و بر این اساس نیز ایالتهای نفتخیز آمریکا از جمله تگزاس با قاطعیت در این انتخابات نیز از وی حمایت کرده بودند.

بررسی سیاست های انرژی دولت جدید آمریکا در گفتگو جهان اقتصاد با کارشناس حقوق انرژی

سیاستهای انرژی « بایدن» اختلاف اساسی با ترامپ خواهد داشت و برخلاف دولت ترامپ، دولت احتمالی بایدن توجه زیادی به مسائل زیست محیطی خواهد داشت، موضوعی چالشی که نقطه برخورد با منافع شرکتهای بزرگ نفتی، ولی با حمایت فعالان زیست محیطی خواهد بود.

رضا پاکدامن ،کارشناس حقوق  انرژی، در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد، ضمن بیان مطلب بالا اظهار کرد: سیاستهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا  از حوزه سیاست خارجی گرفته تا مسائل اقتصادی و اجتماعی ، در دوره رقابتهای انتخاباتی به طور صریح و شفاف اعلام و بر مبنای آن رای اقشار ذینفع جذب می گردد. نکته مهم اینکه این سیاستها، همان سیاستهای دو حزب جمهوری خواه و دموکرات بوده و نه سیاستها و سلایق  افراد در فضای انتخاباتی، بنابراین بعد از پیروزی و شکل گرفتن دولت، به ندرت تغییر اساسی در این سیاستها صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه مشخص بودن سیاستهای هر فرد برای رای دهندگان، یکی از نقاط قوت نظام حزبی کشورهای توسعه یافته محسوب می گردد گفت : در دوره انتخابات ۲۰۱۶ ، سیاست ترامپ حمایت قاطع از صنایع نفت و گاز آمریکا بود که بر این اساس بسیاری از مقررات داخلی خصوصاً محیط زیستی، خروج از معاهده پاریس و حتی موضع گیری های سیاسی وی در راستای حمایت از شرکتهای آمریکائی فعال در بخش نفت و گاز بود و بر این اساس نیز ایالتهای نفتخیز آمریکا از جمله تگزاس با قاطعیت در این انتخابات نیز از وی حمایت کرده بودند.

وی تصریح کرد : صنعت نفت در برخی از ایالات آمریکا طی چند سال اخیر بسیار رشد کرده به طوری که فقط شرکتهای نفتی درایالت تگزاس بابت عملکرد سال ۲۰۱۷ ، بالغ بر ۱۱ میلیارد دلار به دولت مالیات و رویالیتی پرداخت کرده اند که سهم پروژه های شیل چشمگیر بوده است.

وی با بیان اینکه سیاستهای کلی «جو بایدن» نیز حتی قبل از شروع کار دولت وی و انتخاب وزراء مشخص است تصریح کرد : سیاستهای انرژی « بایدن» اختلاف اساسی با ترامپ خواهد داشت و برخلاف دولت ترامپ ، بایدن توجه زیادی به مسائل زیست محیطی خواهد داشت، موضوعی چالشی که نقطه برخورد با منافع شرکتهای بزرگ نفتی، ولی  با حمایت فعالان زیست محیطی  خواهد بود.

وی ادامه داد: بایدن خواستار صرف «چند تریلیون دلار» برای سرعت بخشیدن به گذار از سوختهای فسیلی در جهت جلوگیری از انتشار گازهای آلاینده و تغییرات آب و هوائی است و قول داده است که مانع صدور مجوز جدید برای انجام روش فرکینگ(

شیوه‌ای برای افزایش بهره‌وری چاه‌های نفت و گاز و دسترسی به ذخایر بکر) برای تولید نفت و گاز گردد که این اقدام مستقیماً فعالیت شرکتهای نفتی  فعال در حوزه شیل که هم اکنون در چندین ایالت آمریکا با این روش کار می کنند را محدود خواهد ساخت.

پاکدامن تصریح کرد :« بایدن» همچنین قول داده است که بلافاصله بعد از شروع کار، به کنوانسیون پاریس در رابطه با تغییرات اقلیمی که ترامپ از آن خارج شده است، مجدد ملحق گردد که این موضوع هزینه های اضافه، بر صنعت نفت و گاز آمریکا تحمیل خواهد کرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد : در مجموع  با توجه به این سیاستهای کلی« بایدن»، به نظر می رسد شاهد محدودتر شدن تولید نفت و گاز آمریکا از یک طرف و پرهزینه تر شدن آن از طرف دیگرباشیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=119757