دلایل نوسان صادرات غیرنفتی ایران

0
۸۲۶ بازدید

معاون سازمان توسعه تجارت ایران از متثبت بودن تراز تجاری ایران در سال جاری خبرداد و علت نوسانات صادرات غیرنفتی طی این مدت را تشریح کرد.

معاون سازمان توسعه تجارت ایران از متثبت بودن تراز تجاری ایران در سال جاری خبرداد و علت نوسانات صادرات غیرنفتی طی این مدت را تشریح کرد.

محمدرضا مودودی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که تراز تجاری تجارت خارجی در سه ماهه نخست سال جاری مثبت بوده و حجم صادرات بیشتر از حجم واردات بوده است، گفت: مجددا تولید میعانات گازی افزایش یافته و حجم صادرات به سبد کالایی در تجارت خارجی بازگشته است.

وی با اشاره به این‌که کل صادرات غیرنفتی در دو ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل روند منفی داشت، بیان کرد: صادرات غیر نفتی در دو ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد کاهش داشت که در سه ماهه نخست سال جاری این رقم کمتر شد و به حدود دو – سه درصد کاهش رسیده است که این موضوع نشان می‌دهد خردادماه فصل خوبی برای صادرات غیرنفتی ایران بوده است.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: در فروردین‌ امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل شرایط مساعد و حجم صادرات تقریبا بالا بود اما در اردیبهشت‌ماه با افت شدیدی در این زمینه مواجه شدیم که مجددا در خردادماه شرایط بهبود یافت.

مودودی در مورد علت نوسانات صادرات غیرنفتی در سه ماهه نخست سال جاری اظهار کرد: یکی از دلایل این اتفاق، کاهش قیمت میعانات گازی در بازار جهانی بود و پس از آن با کاهش میزان صادرات میعانات گازی مواجه شدیم. علاوه بر این واحدهای تولیدی در داخل کشور که خوراک آنها میعانات گازی بود فعال شدند و همین موضوع عاملی شد تا صادرات کمتری داشته باشیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35432