دلال ها برای فروش هواپیما به ایران ۱۵ درصد می گیرند

0
۳۹۲ بازدید

وزیر راه و ترابری دوره اصلاحات با اشاره به پرداخت ۱۵ درصدی پورسانت به کشورهای واسطه، گفت: درحال حاضر ایرباس ۲۰ میلیون دلاری را ۱۵ درصد گرانتر می خریم.

احمد خرم در گفتگو با ایلنا گفت: مشکل مهمی که در صنعت هوانوردیبه واسطه تحریم ها به وجود آمده است کمبود و فرسودگی سیستم های تجهیزات ناوبری است که متاسفانه هیچ یک از سیستم های ناوبری هواپیما و فرودگاه ها به روز نیستند.

وی ادامه داد: برخی از فرودگاه ها مهمترین این سیستم یعنی سیستم هدایت هواپیما را ندارند و در شرایط جوی نامناسب، مه آلود و گرد و غبار هدایت هواپیما در فرودگاه ها یک ریسک بزرگ است.

خرم با تاکید براینکه پس از لغو تحریم ها ایرلاین ها می توانند هواپیما را با نرخ واقعی خریداری کنند، گفت: در حال حاضر قیمت یک ایربایس ۲۲۰ نفره نو چیزی حدود ۵۸ تا ۶۰ میلیون دلار است و قیمت همین هواپیما مدل ۲۰۰۶ برای ایرلاین ها ۱۵ تا ۱۲ میلیون دلار تمام می شود.

وزیر راه و ترابری دوره اصلاحات گفت: خرید هواپیمای دست دوم و کار کرده کمکی به نوسازی ناوگان و کاهش عمر آن نمی کند.

وی گفت: معمولا ایرلاین ها در شرایط تحریم مجبور به پرداخت پورسانتهایی به شرکتهای واسط هستند.

خرم با اشاره به روشهای خرید هواپیما تاکید کرد: یکی از روشها فاینانس است اما فاینانس نیاز به گارانتی بانک مرکزی دارد و اگر وزارت راه و شهرسازی و یا بانک مرکزی پشتوانه این گارانتی باشند امکان فاینانس کردن وجود دارد.

وی ادامه داد: اما خرید با روش فاینانس با توجه به رقابتی که در این صنعت وجود دارد توجیه ندارد. در حال حاضر قیمت پروازهای داخلی برای هر نفر ساعت چیزی حدود ۱۵۰ هزار تومان است اما قیمت هر نفر ساعت برای پروازهای خارجی ۵۰۰ هزار تومان تمام می شود بنابراین کشش برای پروازهای داخلی بسیار بیشتر است یا باید پروازهای خارجی را افزایش داد و یا یارانه پروازهای داخلی را دولت بپردازد.

وی تاکید کرد: دراین شرایط فاینانس کردن با مشکل مواجه می شود یعنی برای پروازهای خارجی جواب می دهد اما در پروازهای خارجی درآمد کمتر است.

وی ادامه داد: درحالی که بازگشت سرمایه در ایرلاین باید کمتر از ۸ سال باشد در شرایط امروز به چیزی حدود ۲۰ سال می رسد و در این شرایط فاینانسورها حاضر نیستند وارد این بازار شوند.

 
 
 
(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12821