کد خبر: 1780
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

دلار بر مدار تثبیت

دلار بر مدار تثبیت

گروه بازارپول : بازار ارز در هفت روز گذشته شاهد تمایل دلار برای دستیابی به آرامش و ثبات بود که با افزایش عرضه و کاهش نوسانات تاحدودی محقق شد .
بررسی روند بازار ارز در هفته ی گذشته گویای فروکش کردن نوسانات و تغییرات لحظه ای و دور شدن هیجانهای کاذب است و دلار با گام برداشتن در مسیر ثبات در سطح قیمتی ۳۳۰۰ تومان گاه شاهد افزایش و گاه کاهش قیمتها بود.
اما آنچه حائز اهمیت است شکل گرفتن نرخ جدید تعادلی برای دلار است که کارشناسان آن را همان بهای ۳۳۰۰ تومان می دانند.
بازار ارز تهران روز شنبه را با تحرک دلالان و با افزایش فاصله بین نرخ خرید و فروش دلار آغاز کرد و دلار تا سطح ۳۳۴۰ تومان بالا آمد اما با کاهش تقاضا در این سطح و نااطمینانی از روند افزایشی بازار، ارزش دلار کاهش و با بهای ۳۳۲۴ تومان به معاملات این روز پایان داد.
براساس این گزارش، دلار روز یکشنبه را با کاهش قیمت پشت سر گذاشت و طبق پیش بینی ها بخشی از افزایش روز گذشته را جبران کرد و بر مدار ۳۲۸۷ تومان آرام گرفت و این در حالی است که معاون نظارتی بانک مرکزی اعلام کرد این بانک قصد دارد به جای برخورد پلیسی انگیزه افراد را برای سفته بازی در بازار از بین ببرد تا بازار به ثبات و آرامش برسد.
دلار با نوسانهای محدود روز دوشنبه را با آرامش سپری کرد اما در روز سه شنبه بازار ارز شاهد نوسان بیشتری از دلار بود که در نهایت به افت این اسکناس سبز منجر شد و در محدوده ۳۳۰۰ تومان به ثبات رسید.
گزارش سایت طلا حاکیست، در روز چهار شنبه ارزهای شاخص بازار تهران تغییرات کاهشی بیشتری را شاهد بودند و دلار تا سطح ۳۲۸۸ تومان پایین آمد که در نهایت با آرام گرفتن بر بهای ۳۲۹۰ تومان نسبت به نرخ روز شنبه ۳۴ تومان کسر داشت.
گفتنی است، تضعیف ورودی ارز به بازار و کاهش عرضه زمینه ی نوسانات ارزها را فراهم کرد که با رفع این موانع آرامش به بازار بازگشت و دلار با تعدیل تدریجی در مسیر ثبات قرار گرفت.
شایان ذکر است، در اواخر هفته گذشته خبر ورود ارزهای حاصل از صادرات پتروشیمی به بازار با تمایل دولت به تک نرخی کردن ارز و ثبات دلار بر ۲۶۵۰ تومان در کنار روند مثبت مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ زمینه ساز کاهش قیمتها شد./ج