دغدغه کارخانه‌های ماسک، مواد ضدعفونی و بهداشتی برای تأمین نقدینگی

0
۸۴۸ بازدید

صادقی نیارکی گفت: از دستگاه های تعزیرات و سازمان حمایت نیز برای نظارت درخواست همکاری شد که از تاریخ ۱۱ اسفند در کارخانه های تولید ناظر مقیم داریم که با هماهنگی امکان ترخیص وجود دارد و تمام زنجیره ماسک از روز شنبه برای کمک به وزارت بهداشت نظارت و کنترل می شود.

گروه تولید-سرپرست معاونت امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دغدغه اصلی تولیدکنندگان ماسک، مواد ضدعفونی و بهداشتی در شرایط فعلی تامین نقدینگی برای ادامه تولید و به روز شدن پرداخت‌ها است.

به گزارش جهان اقتصاد، مهدی صادقی نیارکی اظهار داشت: طبق آیین نامه مصوب وزارت بهداشت، این وزارتخانه مسئول تامین، توزیع و نظارت بر بازار مواد بهداشتی است.

وی ادامه داد: قبل از بحران شیوع کرونا ۴۲۱ هزار عدد در شیف تولید پروانه صادر شده که اکنون به ۷۰۰ هزار عدد ارتقا یافته است.

سرپرست معاونت امور صنایع وزیر صنعت افزود: از هفته گذشته خطوط تولید افزایش ظرفیت داشته اند و افزایش تولید ۵ اسفندماه به تولیدکنندگان ماسک و مواد ضد عفونی ابلاغ شد.

**در تمام کارخانه های تولید محصولات بهداشتی، ناظر مقیم داریم

صادقی نیارکی گفت: از دستگاه های تعزیرات و سازمان حمایت نیز برای نظارت درخواست همکاری شد که از تاریخ ۱۱ اسفند در کارخانه های تولید ناظر مقیم داریم که با هماهنگی امکان ترخیص وجود دارد و تمام زنجیره ماسک از روز شنبه برای کمک به وزارت بهداشت نظارت و کنترل می شود.

وی افزود: از ابتدای اسفند گزارش های تولید ماسک گرفته تهیه شده است و از ۱۱ اسفند بازرس های مقیم در کارخانه های تولید ماسک، مواد بهداشتی و ضدعفونی مستقر شدند و گزارش های تولید به صورت روزانه ارایه می شود و رصدها مداوم است.

سرپرست معاونت امور صنایع وزیر صنعت افزود: بخش عمده ای از تولید کارخانه ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی تحویل داده شده است.

وی گفت: در شرایط فعلی دغدغه اصلی تولیدکنندگان ماسک و مواد ضدعفونی و بهداشتی، تأمین نقدینگی برای ادامه تولید شان است و اینکه پرداخت ها به روز شود.

**افزایش ۷ برابری تولید محصولات ضدعفونی

از سوی دیگر نیز عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، مشکل اصلی تولیدکنندگان محصولات ضد عفونی را تامین الکل عنوان کرد و از افزایش هفت تا هشت برابری تولید محصولات ضد عفونی بعد از شیوع ویروس کرونا خبر داد.

مهدی شاه‌مرادی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه اینکه محصولات ضدعفونی با پایه الکل بین ۶۰ تا ۷۵ درصد الکل استفاده می‌کنند، اظهار کرد: ظرفیت تولید، بارگیری و انتقال الکل روزانه ۲۰۰ و ۳۰۰ هزار لیتر در کشور است؛ بنابراین ظرفیت تولید محصولات ضدعفونی با پایه الکل نیز روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار لیتر در حجم‌ها و بسته‌بندی‌های مختلف است.

وی مشکل اصلی تولیدکنندگان محصولات ضد عفونی را تامین الکل عنوان کرد و گفت: تولید الکل مشکلی ندارد اما با توجه به مشکلات لجستیک الکل، پروسه تامین آن زمان‌بر است، چراکه برای مثال در فرآیند صدور حواله الکل، هم شرکت تولیدکننده و هم خریدار باید حواله را در سامانه وزارت بهداشت رؤیت کنند. همچنین این سامانه مشکلاتی داشت و اخیرا برای سرعت بخشیدن به کار بخش‌هایی از آن حذف شده است. از طرف دیگر در نوبت قرار گرفتن خرید از شرکت تولیدکننده و ارسال الکل بخش‌های دیگری از فرآیند تامین الکل است که باید طی شود.

**فرایند ثبت سفارش را کوتاه کنید

بنابراین به گفته عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی پروسه ثبت سفارش، صدور حواله، انتقال به شرکت تولیدکننده، پرداخت وجه، قرار گرفتن در لیست انتظار ارسال و حمل الکل یک پروسه زمان‌بر است. همچنین بعد مسافت بین شرکت تولیدکننده و خریدار هم به طولانی‌تر شدن این فرآیند دامن می‌زند.

شاه‌مرادی با بیان اینکه می‌توان در شرایط فعلی راه‌های سریع‌تری برای طی این فرآیند اتخاذ کرد، گفت: برای مثال می‌توان یک کمیته مشترک در وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت بهداشت تشکیل داد که به صورت آتش به اختیار درباره توزیع حواله‌ها با توجه به شرایط تولید در مناطق مختلف تصمیم‌گیری کنند.

همچنین به گفته وی، تاکنون اتانول تولید داخل بوده و واردات نداشته، اما با توجه به مشکلات کنونی تعرفه آن از ۵۵ به پنج درصد کاهش یافته است. ایزوپروپانول نیز که نوع دیگری از الکلی است که می‌تواند در این بخش مصرف شود، تولید داخل ندارد و از طریق واردات تامین می‌شود.

**فعال شدن ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید الکل

این عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی در ادامه از افزایش هفت تا هشت برابری تولید محصولات ضدعفنونی بعد از شیوع ویروس کرونا خبر داد و اظهار کرد: پیش از شیوع این ویروس حدود ۱۰ درصد از ظرفیت تولید محصولات ضدعفونی فعال بود، اما حالا ۷۰ تا ۸۰ درصد ظرفیت این بخش فعال شده است و واحدهای جدیدی به این بخش ورود کردند.

وی با بیان اینکه تقریبا ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید الکل در کشور فعال است، گفت: در بهترین حالت می‌توانیم روزانه ۵۰۰ هزار لیتر محصولات ضدعفونی‌کننده تولید کنیم که عموما تولیدمان به این میزان نمی‌رسد.

شاه‌مرادی در ادامه در پاسخ به اینکه چرا با وجود افزایش تولید، شهروندان همچنان برای تهیه این محصولات با مشکل مواجه هستند؟ تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا، کمبود محصولات ضدعفونی در حال حاضر یک مشکل جهانی است، چون در حالی که تولید این بخش در مقیاس میلیون بوده حالا در مقیاس میلیارد با تقاضا مواجه شده‌اند.

**تقاضا ۱۰ برابر عرضه!

وی همچنین با اشاره به برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضای این محصول در پی شیوع ویروس کرونا، میزان تقاضا را در روزهای اخیر ۱۰ برابر عرضه توصیف کرد و گفت که در روزهای نخست شیوع این ویروس میزان تقاضا به ۱۰۰ برابر عرضه نیز رسیده بود.

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی با بیان اینکه نگرانی مردم نیز باعث خرید بیش از نیاز و ایجاد تقاضای کاذب شده است، تصریح کرد: اکنون بهترین فرصت برای فروش این محصولات است و دلیلی برای احتکار وجود ندارد.

** افزایش ۳ برابری تولید مواد شوینده در شهرک های صنعتی تهران

از سوی دیگر هم  مدیرعامل شهرک های صنعتی تهران با اشاره به اینکه در ۲۰ روز گذشته ظرفیت تولید کشور به ویژه در شهرک های صنعتی سه برابر افزایش یافته است، گفت: در تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده، مشکلی نداریم.

صابر پرنیان درباره روند تولید مواد شوینده و ضدعفونی کننده در شهرک های صنعتی استان تهران گفت: در شرایط عادی ظرفیت کشور برای تولید مواد شوینده هفت برابر و در تولید الکل سه برابر نیاز کشور است و در ۲۰ روز گذشته ظرفیت تولید کشور به ویژه در شهرک های صنعتی سه برابر افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران با تصریح این نکته که در تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده، مشکلی نداریم، افزود: در تولید محلول های ضدعفونی دست و پوست، کمبودی در بازار احساس می شود که واحدهای صنعتی با تغییر خطوط تولید و افزایش ظرفیت تولید در حال حل این مشکل هستند.

وی با اشاره به اینکه خطوط تولید با مشکل تامین الکل به عنوان مواد اولیه مواجه هستند ابراز امیدواری کرد که به زودی این مشکل نیز حل می شود.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران با اشاره به اینکه تمامی تولیدات در بخش شوینده و مواد ضدعفونی کننده در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می گیرد بر لزوم نظارت بیشتر در سیستم توزیع تاکید کرد و گفت: باید نظارت ها بیشتر شود تا این اقلام وارد بازار سیاه نشود.

**مواد ضدعفونی‌کننده در حد اشباع تولید می‌شود

معاون وزیر صنعت نیز در مورد تولید اقلام بهداشتی گفت: شبکه توزیع این اقلام در اختیار وزارت بهداشت است و این وزارتخانه درباره نحوه توزیع آن به مراکز بهداشتی و مراکز عمومی تصمیم‌گیری می‌کند.

عباس تابش در گفت‌وگو با فارس، و در پاسخ به این سؤال که چرا علیرغم تأکیدات وزارت صنعت مبنی بر افزایش تولید اقلام بهداشتی از جمله ژل و مواد ضدعفونی‌کننده هنوز مردم نمی‌توانند این اقلام را از مراکز توزیع تهیه کنند،‌گفت: بر اساس بخشنامه ریاست جمهوری فرماندهی و مدیریت مسائل مربوط به پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بر عهده وزارت بهداشت و درمان و شخص وزیر بهداشت است.

معاون وزیر صنعت افزود: لذا وزارت صنعت به عنوان همکار در کنار وزارت بهداشت در تمامی امور مربوطه به این وزارتخانه کمک می‌کند.

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اظهار داشت:‌بر این اساس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با ارسال نامه‌ای در مورخ ۹۸٫۱۲٫۵ به وزارت بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو اعلام کرد که توان بازرسی این سازمان برای نظارت بر تولید و توزیع در اختیار وزارت بهداشت است.

وی با تأکید بر اینکه کل زنجیره تأمین، توزیع و نظارت بر اقلام بهداشتی مانند ماسک، ژل و مواد ضدعفونی‌کننده در اختیار وزارت بهداشت و درمان است،‌بیان داشت: سازمان حمایت در حوزه نظارت بر واحدهای تولیدی این اقلام به وزارت بهداشت کمک می‌کنند.

 

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=105257