دغدغه تامین مالی برای بخش تولید کاهش می یابد

0
۱۲۱ بازدید

وزیر اقتصاد بیان کرد: سرفصل‌ها و هدف‌گیری تامین مالی زنجیره‌ای این است که مسئله تامین مالی تولید در کشور برطرف شود و دیگر در دولت سیزدهم با این مشکل مواجه نباشیم.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، احسان خاندوزی در مراسم امضای تفاهم‌نامه وزارت صمت و بانک مرکزی با بانک‌های عامل برای تامین مالی زنجیره‌ای با بیان اینکه امروز یک اقدام تحول‌گرایانه‌ای در نظام بانکی با همکاری وزارتخانه‌ صمت، بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور به صورت هماهنگ انجام شده که امیدواریم این اقدامات باعث مقاوم شدن اقتصاد ایران در شرایط فعلی و افزایش تاب‌آوری فعالان، تجار و صنعتگران شود.

وزیر اقتصاد ادامه داد: سرفصل‌ها و هدف‌گیری تامین مالی زنجیره‌ای این است که مسئله تامین مالی تولید در کشور برطرف شود و دیگر در دولت سیزدهم با این مشکل مواجه نباشیم.

خاندوزی با بیان اینکه این موضوع باید به کلان پروژه مستمر و پیش‌برنده تبدیل شود، گفت: این روش تامین مالی باعث سامان دادن و ارزان کردن تولید خواهد شد و در نهایت مهمترین موضوع این است که دغدغه تامین مالی برای بخش تولید را کاهش می‌دهیم.

وی اضافه کرد: در مجلس وقتی گزارش‌های کسبی موانع کسب و کار را بررسی می‌کردیم همواره تولیدکنندگان ۳ دغدغه و اولویت مهم داشتند که بحث تامین مالی جزء ثابت این دغدغه‌ها بود.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه با این روش صف و تقاضاهای صوری و کاذب در شبکه‌های بانکی کنار گذاشته می‌شود، گفت: نیاز واقعی و تقاضا، شفاف‌سازی و واقعی می‌شود و می‌توانیم از این طریق منابع کمتری با پوشش بیشتری داشته باشیم.

در ادامه این مراسم، فرزین مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه تامین مالی به صورت زنجیره‌ای از سال‌ها قبل در کشور مطرح شد و فرایند آن طی شده است، بیان کرد: در آن زمان هرچند نظامات بانکی کشور آمادگی لازم برای اجرای این روش از تامین مالی را نداشت اما امروز شاهد تامین زیرساخت‌ها برای این روش از تامین مالی‌ها هستیم.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین ابزارهای لازم برای تامین مالی زنجیره‌ای، بحث سفته و برات الکترونیکی است که خوشبختانه این ابزار در برخی از بانک‌ها ایجاد شده و می‌توان از طریق آن این روش‌های مالی جدی را به اجرا رساند.

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه تامین مالی زنجیره‌ای باعث کاهش هزینه بانک‌ها و نظام بانکی می‌شود، اذعان کرد: با این روش تامین مالی در واقع تسهیلات در جایگاه خودش قرار می‌گیرد و انحراف از مصرف تسهیلات بسیار کاهش می‌یابد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=167593