کد خبر: 179984
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
گروه : هفت جهان

در نشست مدیران اتاق اصناف با رئیس سازمان امور مالیاتی کشور عنوان شد: لزوم توجه دولت نسبت به رفع چالش های مالیاتی اصناف

در نشست مدیران اتاق اصناف با رئیس سازمان امور مالیاتی کشور عنوان شد: لزوم توجه دولت نسبت به رفع چالش های مالیاتی اصناف

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از روابط عمومی اتاق اصناف تهران، در این جلسه قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران طی سخنانی با اشاره به نزدیکی ایام ارائه اظهار نامه های مالیاتی گفت: اصناف همیشه در پرداخت مالیات حقه خود کوتاهی نکرده است؛ چرا که همیشه آن را وظیفه خود در قبال مملکت و مردم می داند؛ اما در این میان خواهان حمایت و توجه دولت نسبت به رفع چالش ها و مشکلات خود به ویژه در حوزه مالیات می باشند.

رئیس اتاق اصناف تهران تصریح کرد: مردم و اصناف از سازمان امور مالیاتی انتظار دارند رکود اقتصادی، تورم و مشکلات ناشی از بحث کرونا و تاثیر گسترده آن بر کسادی کسب و کار و درآمد آنها در نظر گرفته شود.

فراهانی با تاکید بر اینکه اصناف همیشه پای کار بوده و بدون هیچ توقع و منتی همراه و کنار دولت قرار داشته بیان داشت: مالیات بر درآمد است و اگر نپردازیم دولت نمی تواند کشور را اداره کند؛ اما باید شرایط اقتصادی و مشکلات عدیده ای که بر سر راه کسب و کار اصناف وجود دارد ارزیابی شود.

وی با اشاره به مشکلات ناشی از اجرای ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم گفت: ما طبق قانون موظفیم برای واحدهای صنفی پروانه صادر می کنیم و برای این کار باید از سازمان استعلام بگیریم، اما متاسفانه پروسه جواب دهی بسیار طولانی و غیر شفاف میباشد و باعث ایجاد مشکلات عدیده ای شده است.

فراهانی همچنین به چالش های پیش آمده از اجرای چک های صیادی برای اصناف اشاره کرد و خواهان دستیابی به توافقی متناسب شرایط اصناف در خصوص تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م شد.

در این جلسه ابراهیم درستی نایب رئیس اول اتاق اصناف تهران و نماینده اصناف در سازمان امور مالیاتی نیز با اشاره به چالش های ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم گفت: باید برای رفع مشکلات پیش آمده در خصوص ماده ۱۸۶ق.م.م در جهت شفاف سازی برای پاسخگویی به مودیان صنفی اراده قوی ایجاد شود و عملیات جامعی صورت گیرد.

نایب رئیس اول اتاق اصناف تهران تاکید کرد: به صرف دریافت مالیات از واحدهای صنفی شناسنامه دار مشکلات حل و فصل نمی شود و بی عدالتی های مالیاتی رفع نمی گردد. بسیاری از افراد با درآمدهای فراوان متاسفانه فرار مالیاتی دارند در حالیکه فقط مغازه دار جزء دیده و فشار بر این قشر آورده می شود.

درستی در خصوص توافق تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م برای عملکرد مالیاتی ۱۴۰۰ نیز بیان داشت: با توجه به شرایط رکود اقتصادی در سال ۱۴۰۰ و تورم درخواست داریم سازمان نسبت به افزایش سقف مشمولان تبصره ماده ۱۰۰ ق.م.م تا ۵۰ برابر با نگاه حمایتی اقدامات لازم را نماید. چراکه با اعمال۳۰ برابری قطعا سازمان امور مالیاتی با چالش هایی برای رسیدگی مواجه خواهد شد.

در این نشست رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با استماع نظرات و سخنان اعضای هیئت رئیسه، روسای کمیسیون ها و اعضای کمیسیون بیمه و مالیات اتاق اصناف تهران بیان داشت: شنیدن و مطلع شدن از نگرانی های شما برای ما مغتنم است؛ چرا که از این طریق به ریز مشکلات و چالش هایی که در اجرا داریم واقف می شویم و مجموعه خود را در راستای تحقق خواسته های ذی نفعان و مودیان محترم هماهنگ می کنیم.

داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: زمانی ما می توانیم به مالیات های مورد نظر برسیم که رضایت مودی را تامین کنیم؛ لذا مودی محوری باید جایگزین ممیزمحوری گردد که در این جهت گام برداشته ایم و امیدواریم به نتایج مورد نظر برسیم.

منظور با تاکید بر اینکه رضایت مودی یکی از اصول کارکردی ماست افزود: هرگونه رفتار سوء، فساد و کم کاری از سمت ممیز و دیگر زیرمجموعه مالیاتی باید از سوی شما به ما اطلاع رسانی شود که قطعا با آن برخورد خواهیم کرد. هیچ کس حق ندارد مودی را به بیرون از سازمان هدایت کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور همچنین در خصوص توافق تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم برای عملکرد مالیاتی سال ۱۴۰۰ گفت: در راستای ایجاد تسهیلات برای مودیان محترم برای سال مالیاتی ۱۴۰۰ با توجه به اینکه بسیاری از مشاغل و مودیان مشمول ۳۰ برابر آستانه مالیاتی نمی شوند، از دولت درخواست کردیم این میزان به ۵۰ برابر افزایش یابد که امید داریم با درخواست ما و مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا این امکان فراهم شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود بیان داشت: با توجه به اینکه بسیاری از اصناف دفاتر و اسناد مالی ندارند تا به سازمان ارایه بدهند؛ لذا باید به شکل دیگر این کار را پیش بریم. می دانیم طی دو سه سال اخیر شاهد رکود اقتصادی بوده ایم و هزینه ها نیز افزایش داشته است؛ لذا با جلساتی که گذاشتیم سعی داریم ضرایب مالیاتی را به نفع مودیان و اصناف محترم تعدیل کنیم. نکته مهم در محاسبات ما ضریب هزینه ها می باشد که امید است با مبنا قرار دادن این مورد به توافق مفید و درستی با اصناف برسیم. توافقی که با اصناف صورت می گیرد نباید بدون اعداد و ارقام باشد، توافق بدون اعداد و ارقام فایده ای ندارد.

رئیس سازمان امور مالیاتی با استناد به خواسته های مسئولان صنفی حاضر در جلسه مبنی بر رفع مشکلات مربوط به ماده ۱۸۶ قانون مالیات های مستقیم برای صدور و تمدید پروانه کسب اظهار داشت: در صدور گواهی ۱۸۶ هیچ گونه مشکلی از سوی سازمان وجود ندارد و ۸۶ درصد از این نامه ها در همان بازه زمان مقرر ۱۰ روز جواب داده می شود. موردی که در این میان وجود دارد اینکه به دلیل بدهی مالیات صاحب پرونده جواب منفی داده می شود. برای رفع تمام مشکلات موجود جهت اجرای صحیح و سریع این ماده به سمتی می رویم که کارشناس را هم از حوزه رسیدگی خارج کنیم و همه کارها به صورت سیستمی انجام گیرد.

منظور با ابراز علاقه نسبت به ادامه و استمرار هدفمند تعامل و همکاری سازمان با اصناف در قالب تشکیل “کمیته فنی مشترک” گفت: باید همه ما برای سالم سازی نظام مالیاتی در یک مسیر قرار بگیریم. همه ما در یک کشتی هستیم و وجود منفذی در آن به ضرر همه ما تمام می شود.

منظور با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از اشتغال کشور در دل اصناف قرار گرفته، تصریح کرد: این مشاغل باید پایدار باشند تا سازمان مالیاتی نیز بتواند به مالیات و درآمدهای مورد نیاز دست یابد؛ لذا هدف ما کاهش فشار بر روی فعالان واقعی اقتصاد است که به صورت منظم مالیات پرداخت می کنند در حالی که بسیار افراد با درآمدهای بالا از مالیات فراری هستند.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه بخش خاکستری اقتصاد دیگر در امان نخواهد بود ادامه داد: بر اساس رویکرد جدید سازمان که بر مبنای داده ها و اطلاعات اقتصادی می باشد و با دسترسی کامل به تمام تراکنش های اقتصادی افراد؛ مسلما اتفاقات خوبی من بعد خواهد افتاد و مبنای مالیات همان عدالت محوری خواهد شد.

منظور در بخشی از صحبت های خود در خصوص بنگاه های کوچک و متوسط تولیدی گفت: رویکرد ما با این واحدها تعامل سازنده است. در اجرای بهتر و درست قانون نیازمند کمک و همکاری اصناف و صاحبان این مراکز می باشیم تا جلوی سودجویی برخی افراد دلال و فرصت طلب از این ناحیه گرفته شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور همچنین در خصوص قانون پایانه های فروشگاهی گفت: زیرساخت های این قانون ایجاد و سامانه مربوط به آن تولید شده و در حال آزمایش می باشد. بسیاری از مشکلات موجود در حال حاضر با اجرایی شدن این سامانه حل و فصل می شود. کشور نیازمند یک نظام اطلاعاتی پایه می باشد که در برگیرنده تمام اطلاعات یک فعال اقتصادی باشد.

در ادامه محمدتقی پاکدامن، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی هم در سخنان خود با اشاره به سابقه مطلوب تعامل و همکاری اصناف و سازمان گفت: از گذشته های دور تعامل خوبی با اصناف داشتیم و فقط نوع و نحوه آن بر اساس امکانات متفاوت و خاص بود؛ لذا در حال حاضر با محوریت داده ها، همکاری ها نیز شکل جدید پیدا کرده اند.

پاکدامن با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی درست و آموزش های لازم بیان کرد: بخشی از مشکلات و چالش هایی که در این جلسه عنوان شد با افزایش اطلاع رسانی و ارایه آموزش های لازم قابل حل و فصل می باشد؛ لذا در این خصوص با همکاری اصناف باید گام های اساسی برداشته شود که خوشبختانه آغاز شده است.

وی در بخشی از صحبت های خود به فرار مالیاتی برخی افراد به عنوان یکی از مشکلات و معضلات اقتصادی اشاره کرد و گفت: از آنجا که کارها در حال حاضر به صورت سیستمی انجام می گیرد و به تمام اطلاعات اقتصادی افراد اشراف داریم بسیاری از افراد که فرار مالیاتی داشتند شناسایی می شوند و امیدواریم همه مالیات حقه خود را بپردازند.

وی تاکید کرد: رویکرد دولت سیزدهم حمایت از واحدهای کوچک و متوسط است؛ لذا در نظام مالیاتی معتقدیم بار مالیات باید از دوش تولید برداشته شود و بخشی که فرار مالیاتی دارند مجبور به پرداخت مالیات گردند.

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی همچنین گفت: تمام دغدغه ها و موارد مطروحه در این جلسه در کمیته فنی مورد نظر با همکاری شما به صورت کاملا کارشناسی و تخصصی ارزیابی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.