در نشست دولت مدرن و الزامات حقوقی‌ گذار به دولت تنظیم‌گررفاهی مطرح شد: وجود فهم ضد توسعه‌ای در ساختار اقتصادی ایران

0
۳,۴۷۳ بازدید

نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با موضوع دولت مدرن و الزامات حقوقی‌ گذار به دولت تنظیم‌گر رفاهی برگزار شد.#دولت مدرن#الزامات حقوقی# دولت # ضد توسعه ای# تنظیم گر# اقتصاد ایران

رویا ایلکا

بخش دوم

نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با موضوع دولت مدرن و الزامات حقوقی‌ گذار به دولت تنظیم‌گررفاهی برگزار شد.

در بخش اول گزارش این نشست خواندیم که فرشادمومنی با بیان اینکه اولین گرفتاری دولت ناتوان ایران موضوع تسخیرشدگی است،گفت:دولت ایران به طرز بی‌سابقه‌ای در تسخیرگروه‌های غیرموجه و نامولد قرار دارد و این تسخیرشدگی دولت باعث شده نقش خود به عنوان عنصر سوم و بی‌طرف را ایفا نکند و حتی خود دولت تبدیل به یک طرف بازی شود.

به گزارش خبرنگارجهان اقتصاد،مومنی اقتصاددان وعضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی درادامه این نشست با بیان اینکه اوضاع در بخش های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران نیز در مقایسه با اقتصاد بهتر نیست،گفت: در این اقتصاد بازیگران کوچک قادر به قیمت‌گذاری دل‌بخواهی هستند و به راحتی حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان ضایع می‌شود.

مومنی با اشاره به نقش جامعه مدنی در بحث تنظیم‌گری گفت: با توجه به اینکه دولت هم در معرض شکست است به همین دلیل در بحث‌های روزآمد در تنظیم‌گری سطح بالا، جامعه مدنی را در نظر می‌گیرند تا موارد شکست دولت را به حداقل برسانند.

وی ادامه داد: متاسفانه فهم ضد توسعه‌ای در ساختار اقتصادی ایران وجود دارد که نسبت به هر نوع سازمان یابی افراد احساس نگرانی می کنند.

این اقتصاددان افزود: درحالیکه نسبت به این موضوع اتفاق نظر وجود دارد که ظرفیت سازمانی مهمترین تنگنای توسعه‌ای در کشورهای توسعه‌نیافته است اما آمارهای رسمی نشان می‌دهد در ایران بیش از ۹۰ درصد بنگاه‌های اقتصادی به صورت تک‌نفره تشکیل شده‌اند .

وی خاطرنشان کرد: با این ظرفیت سازمانی نمی‌توان در بحث تقسیم کار، تخصصی شدن و … موفق شد و درگیر دورهای باطل توسعه‌نیافتگی می‌شویم.

مومنی گفت: با مسله حیاتی و سرنوشت‌سازی روبه‌رو هستیم و روح مشروط‌سازی قدرت و ثروت، تنظیم‌گری است که به شکل فاجعه‌باری در ساحت‌های مختلف با محدودیت و تنگناهایی روبه‌رو هستیم.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=86088