کد خبر: 4342
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۳

در نشست خبری سمپوزیوم مجسمه‌سازی معاصر پدیده مطرح شد: اهدای جایزه ۱۲ هزار دلاری به برگزیده نخست سمپوزیوم مجسمه‌سازی پدیده

در نشست خبری سمپوزیوم مجسمه‌سازی معاصر پدیده مطرح شد: اهدای جایزه ۱۲ هزار دلاری به برگزیده نخست سمپوزیوم مجسمه‌سازی پدیده


سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی پدیده با اهدای جایزه ۱۲ هزار دلاری به برگزیده نخست برگزار خواهد شد.
به گزارش  جهان اقتصاد، دومین نشست خبری سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی معاصر پدیده  ظهر دیروز یکشنبه ۱۹ مرداد با حضور جواد براتی، رئیس سمپوزیوم مجسمه‌سازی پدیده و بهداد لاهوتی دبیر این رویداد هنری در مجموعه پدیده برگزار شد
 در ابتدای این نشست بهداد لاهوتی دبیر سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی معاصر پدیده گفت: ۱۸۱ نفر برای شرکت در این رویداد  ثبت نام کرده اند، خوشبختانه استقبال خوبی از این سمپوزیوم صورت پذیرفته و بعد از انتخاب آثار برگزیده قرار بر آن شد تا ۱۳ اثر در بخش نهایی آثار فراخوانده شده ساخته شود.
و ی افزود: در میان هنرمندان داخلی اساتیدی چون احمد نادعلیان و در بین هنرمندان خارجی شرکت‌کننده شاهد حضور هنرمندی چون علی جبار حسین هستیم. تمامی هنرمندانی که در این رویداد حضور دارند توسط یک شورای سیاست‌گذاری دعوت شده‌اند وتلاش کرده‌ایم تا در هر رده سنی ۲ نماینده در این سمپوزیوم شرکت داشته باشند.
 وی خاطر نشان کرد:  8 هنرمند از کشورهای مختلف در سمپوزیوم مجسمه‌سازی بین‌المللی پدیده شرکت کرده اند از جمله علی جبار حسین هنرمند عراقی تابع انگلستان، آنا مک‌دالن، کورورو از نیوزیلند، جرج سی پاژاک از صربستان، لیو یانگ از چین، بون جیولی از کره، ماریا گرازیا کولینی از ایتالیا و لورا مارکوس از آرژانتین هنرمندانی هستند که حضورشان در این سمپوزیوم قطعی شده است. رافائل الکساندر بیل هنرمند آلمانی نیز هنوز شرایط حضورش در ایران امکانپذیر نشده و تلاش می‌کنیم تا او نیز با مهیا شدن ویزایش در ایران حضور پیدا کند.
 دبیر سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی معاصر پدیده اظهار داشت:  تمامی هنرمندان خارجی که در سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی معاصر حضور دارند دارای کارنامه موفق و درخشانی در عرصه مجسمه‌سازی هستند. این هنرمندان در تعدادی از رویدادها و سمپوزیوم‌های مجسمه‌سازی کشورهای مختلف حاضر بودند و می‌توانیم در طول برگزاری سمپوزیوم از تجربیات آنها استفاده کنیم.
 لاهوتی افزود: ما شرایط آن را نداشتیم که بسیاری از هنرمندان را در این رویداد شرکت دهیم، در بخش هیئت انتخاب ما دارای محدودیت‌هایی بودیم و به همین خاطر نتوانستیم از حضور خیلی از هنرمندان بهره ببریم. در این سمپوزیوم جوان‌ترین شرکت‌کننده متولد سال ۷۵ و مسن‌ترین آنها متولد سال ۳۱ است.
 دبیر سمپوزیوم مجسمه‌سازی بین‌المللی معاصر در مورد شرایط آثاری که در این سمپوزیوم حضور دارند اظهار داشت: مناسب بودن آثار برای فضای شهری و همچنین داشتن ویژگی معاصر از جمله مواردی بود که برای آثار در نظر گرفته بودیم. مواد اولیه ساختار آثار نیز شامل بتن، آهن هستند که نکته قابل توجه حضور چندین اثر بتنی در این رویداد بین‌المللی است. متاسفانه در ایران چندان که باید آثار بتنی توجه نمی‌شود و امیدواریم این سمپوزیوم بتواند نقطه عطفی برای ساختن آثار بیشتر بتنی در ایران شود.
 وی افزود: در برگزاری این رویداد از حضور ۳ داور خارجی بهره بردیم و حضور ۲ تن از آنها در ایران حتمی شده است.
 لاهوتی همچنین به برگزاری برنامه‌های جانبی در طول برگزاری این سمپوزیوم گفت: بیش از نیمی از ۳۱ هنرمندی که در سمپوزیوم مجسمه‌سازی حضور دارند، هنرمندان حرفه‌ای و به نام هستند که تلاش می‌کنیم از اطلاعات آنها در طول برگزاری این رویداد استفاده کنیم. به همین منظور برای هر هنرمند خارجی ۲ دستیار در نظر گرفته‌ایم تا بتواند از حضور این هنرمندان برجسته استفاده کنند.
 وی همچنین به حضور علاقه‌مندان در حاشیه برگزاری این سمپوزیوم اشاره کرد و گفت: برای حضور علاقه‌مندان ساعات مشخصی را در طول هفته در نظر گرفته‌ایم تا بتوانند از اطلاعات هنرمندانی که در سمپوزیوم مجسمه‌سازی حضور دارند استفاده کنند.
 در دامه این نشست جواد براتی، رئیس سمپوزیوم مجسمه‌سازی پدیده گفت: مبنای انتخاب آثار برای جانمایی در شهر رویایی پدیده به گونه‌ای بوده که این آثار به مرور زمان فرسوده نشوند و از بین نروند. این سمپوزیوم یک ورک‌شاپ بسیار بزرگی است و ما از همه برای دیدن مراحل مختلف ساخت آثار دعوت می‌کنیم و امیدواریم حداکثر استفاده از این بستر آموزشی صورت پذیرد.
 وی ادامه داد: ما برای شهر رویایی پدیده نیاز به ۱۴۰ تا ۱۶۰ اثر داریم که سمپوزیوم مجسمه‌سازی ۳۵ تا ۴۰ اثر آن را تامین می‌کند. ما برای شهر پدیده سفارش ساخت آثار حجمی و مجسمه‌هایی از سرداران شهید را داده‌ایم که اتفاقا بهترین و با کیفیت‌ترین کارهای ما را این مجسمه‌ها شامل می‌شود. برای مثال ما یک مجسمه بزرگ از سردار شهید شوشتری سفارش داده‌ایم که با مواد برنزی ساخته شده است.
 براتی اضافه کرد: تعداد زیادی از آثار طوری تعریف شده که یک ارتباط دوطرفه بین یبننده و آثار برقرار شود. ما بر مبنای فرهنگ و همچنین سیاست‌های مجموعه آثار را انتخاب خواهیم کرد زیرا اعتقاد داریم آثار سفارشی میزان خلاقیت را کاهش می‌دهد.
 وی همچنین به ساخت یک سردیس بزرگ از ابولقاسم فردوسی اشاره کرد و گفت: بزرگترین سردیس ساخته شده از فردوسی توسط مجموعه پدیده سفارش داده شده است. ما در یک آتریوم که در آن تمامی قصه‌های شاهنامه نوشته سده سعی کردیم تا توجه ویژه‌ای را به شخص بزرگی چون فردوسی که یکی از مفاخر خراسان به شمار می‌رود داشته باشیم.
 گفتنی است، نخستین  سمپوزیوم بین المللی مجسمه‌سازی معاصر پدیده ۲۵ مرداد تا ۱۴ شهریور در شهر پدیده برگزار می شود.