در طرح وان سهمیه بندی مطرح نیست

0
۱۷۳ بازدید

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: این کارت فقط برای مصرف بنزین است که ماهانه سهمیه‌ای تعلق می‌گیرد و همه مردم از آن بهره مند نمی‌شود و تنها کسانی که خودرو دارند می‌توانند استفاده کنند و بنابراین از عدالت به دور است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، فریدون عباسی با بیان اینکه طرح وان مخفف واژه طرح انرژی است، اظهار کرد: این طرح هنوز در ابتدای کار خود است و قرار نیست به زودی اجرا شود و اگر قرار باشد این طرح جایگزین کارت سوخت شود، خیلی شفاف مذاکرات آن به اطلاع مردم خواهد رسید.

بعد از تصویب هر طرحی، آموزش‌های لازم توسط صدا و سیما و سایر رسانه‌ها به مردم داده می‌شود تا اشتباهی صورت نگیرد.

وی با اشاره به کارت سوخت اظهار کرد: این کارت فقط برای مصرف بنزین است که ماهانه سهمیه‌ای تعلق می‌گیرد و همه مردم از آن بهره مند نمی‌شود و تنها کسانی که خودرو دارند می‌توانند استفاده کنند و بنابراین از عدالت به دور است.

به همین دلیل برخی نمایندگان طرح بنزین برای هر فرد را پیشنهاد کردند که قابل فروش هم باشد و هر زمان که قیمت‌ها تغییر می‌کند، عایدی برای افراد داشته باشد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر یارانه برای گاز، برق و آب پرداخت می‌کنیم، عنوان کرد: برخی کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند می‌توان تمام یارانه‌های انرژی را تجمیع کرد و به افراد واحد انرژی اختصاص داد تا افراد بر اساس میل و نظر خودشان، انرژی را مصرف کنند.

وی با ذکر مثالی اظهار کرد: یک فرد چون در مناطق سردسیر زندگی می‌کند سهم گاز بیشتری مصرف می‌کند و در مناطق گرمسیر از برق بیشتری مصرف می‌کند و میزان مصرف انرژی، به خود فرد بستگی دارد. همچنین فرد می‌تواند با صرفه جویی، عایدی داشته باشد زیرا انرژی در طرح مذکور قابل خرید و فروش است.

این طرح در کارت بانکی افراد تجمیع می‌شود و پرداخت‌ها با یک کارت صورت می‌گیرد و با تلفن نیز قابل پرداخت است. این نماینده مجلس از پردازش طرح وان گفت و بیان کرد: در حال حاضر مرکز پژوهش‌های مجلس، هم کمیسیون انرژی و هم اندیشکده‌های مختلف روی این طرح کار می‌شود و پس از بررسی‌های کافی، طرح نهایی انتخاب خواهد شد.

بدون تردید، این فرآیند چندین ماه به طول خواهد انجامید و در صورت به نتیجه رسیدن در مجلس و همراهی دولت، آموزش‌های لازم به مردم داده خواهد شد. وی اشاره و تصریح کرد: در طرح وان سهمیه بندی مطرح نیست بلکه مسئله استفاده بهینه، قیمت مناسب و اندازه اهمیت دارد تا افراد با کنترل مصرف، حتی بتوانند درآمد نیز داشته باشند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=117061