کد خبر: 165693
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۴۰۰
گروه : کشاورزی

در سال جاری۱۳۷ هزار تن برگ سبز چای تولید شد

در سال جاری۱۳۷ هزار تن برگ سبز چای تولید شد

به گزارش جهان اقتصاد، رییس سازمان چای کشور در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب افزود: امسال بهای برگ سبز چای بالغ بر ۷۶۰ میلیارد تومان شد.

حبیب جهانساز میزان تولید برگ سبز چای در سال جاری را ۱۳۷ هزار تن عنوان کرد و اظهار داشت: از این میزان ۱۳۵ هزار تن خرید تضمینی و بقیه خرید به صورت آزاد بوده است.

وی کل مبلغ پرداختی مطالبات چایکاران بابت بهای خرید تضمینی برگ سبز چای را حدود ۷۴۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.

جهانساز گفت: تاکنون ۱۰۰ درصد سهم دولت از بهای خرید تضمینی برگ سبز چای و حدود ۹۶ درصد سهم کارخانجات چای به چایکاران پرداخت شده است.

وی ادامه داد: مابقی پول چایکاران نیز به زودی در اختیارشان قرار می گیرد.

رییس سازمان چای کشور درباره پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به حوزه چای کشور گفت: طی امسال چایکاران و کارخانجات چای در کل ۴۵ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت دریافت کرده اند.

وی اذعان داشت: از این مبلغ ۳۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات سرمایه در گردش توسط صندوق تخصصی چای برای مواردی همچون احیای باغات، انواع هرس ها و خرید ماشین های کشاورزی و ماشین های حمل و نقل و ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان نیز تسهیلات سرمایه ای برای عملیات بهزراعی تامین شده است.

جهانساز خاطرنشان کرد: تسهیلات سرمایه در گردش با کارمزد ۴ درصد و دوره بازگشت یک ساله و تسهیلات سرمایه ای با کارمزد ۴ درصد و دوره بازگشت ۴ ساله به چایکاران و کارخانجات چای پرداخت می شود.

وی میزان تولید چای خشک در سال جاری را ۳۱ هزار تن عنوان کرد و گفت: این میزان تولید نسبت به سال ۹۹ حدود ۴ درصد افزایش نشان می دهد.

جهانساز با بیان این که در جهان سالانه نزدیک به پنج میلیون تن چای تولید می شود، تصریح کرد: ایران در رتبه دوازدهم تولید چای در جهان قرار دارد.

وی اظهار داشت: چای ایران جزو چای های مطلوب و خوب جهان و عاری از آلاینده ها، بیماری و باقیمانده سموم است.