در دوازدهمین جلسه کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان مطرح شد: امنیت شاه کلید بهبود وضعیت مدیریت اقتصادی

0
۵۶۳ بازدید

دوازدهمین جلسه کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان با موضوع بررسی و تدوین تأثیر تحولات برجام بر فضای کسب و کار و اقتصاد ملی به ریاست محمد صادق مشایخ و با حضور زهرا نژاد بهرام عضو هیأت رییسه شورای شهر تهران، سید محمد هاشمی اصفهانی مشاور اسبق وزیر نفت، حسین ابویی مهریزی مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رمضانعلی صادق زاده رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، جمشید عدالتیان عضو ارشد اتاق بازرگانی ایران،غلامعلی ریاحی وکیل پایه یک دادگستری، محمدحسین مرادی زاده عضو بنیاد امید ایرانیان، آمنه علاقبند مدیر آی­تی شرکت ام.بی.آی، یاسر فیاض بخش عضو بنیاد امید ایرانیان و عابد مشایخ دبیر کمیسیون توسعه بازرگانی، برگزار شد.

 

گروه توسعه

دوازدهمین جلسه کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان با موضوع بررسی و تدوین تأثیر تحولات برجام بر فضای کسب و کار  و اقتصاد ملی به ریاست محمد صادق مشایخ و با حضور زهرا نژاد بهرام عضو هیأت رییسه شورای شهر تهران، سید محمد هاشمی اصفهانی مشاور اسبق وزیر نفت، حسین ابویی مهریزی مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، رمضانعلی صادق زاده رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت، جمشید عدالتیان عضو ارشد اتاق بازرگانی ایران،غلامعلی ریاحی وکیل پایه یک دادگستری، محمدحسین مرادی زاده عضو بنیاد امید ایرانیان، آمنه علاقبند مدیر آی­تی شرکت ام.بی.آی، یاسر فیاض بخش عضو بنیاد امید ایرانیان و عابد مشایخ دبیر کمیسیون توسعه بازرگانی، برگزار شد.

به گزارش جهان اقتصاد، درابتدای این نشست عابد مشایخ دبیر کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان به تشریح برنامه های جلسه پرداخت و گفت: چهارمین بخش از تدوین سند سیاستگزاری بازرگانی داخلی کشور، اختصاص به ششمین محور تدوین سند با موضوع بررسی و تدوین تأثیر تحولات برجام بر فضای کسب و کار و اقتصاد ملی دارد و لازم است راهکار استفاده بهینه از فتوحات و امکاناتی که حاصل سند برجام است را ارائه و در راستای بهبود فضای کسب و کار و اقتصاد ملی، همچنین ارتقاء سطح معیشت ملت از آن بهره برداری کرد.

سید محمد هاشمی اصفهانی مشاور اسبق وزیر نفت نیز گفت: می بایست از توفیق حاصله برجام به عنوان سندی مفید و ارزشمند به ویژه در داخل کشور حمایت کرد که درنتیجه ، قطعاً برجام توسط کشورهای خارجی بهم زده نخواهد شد.

می بایست مشکلاتی که در اجرای برجام چه در داخل و چه در خارج به وجود می آید را ، ما برایش راه حل بیابیم.

مشاور اسبق وزیر نفت افزود: با توجه به آنکه مطالبات ما از کشور چین منوط به Transaction های مالی و بانکی است و آمریکا تاکنون این اجازه را به چین نداده تا مطالبات ما را از مسیر بانکی باز پس دهد، لذا چین به ایران پیشنهاد می کند: ما سیستم و سامانه های توسعه صنعتی را در ازای بدهی های مالی به شما ارائه می کنیم، کارخانجات متوقفتان را Renovate و راه اندازی می کنیم و مواد اولیه موردنیاز را نیز تأمین می کنیم.

وی با بیان اینکه این درحالیست که بعد از برجام میل ما به سمت صنایع اروپایی رفته است و راغبیم تا همکاری های اقتصادی و قراردادهای تجاری را با اروپایی ها برقرار نماییم، ادامه داد: درصورتیکه ما مطالبات و سرمایه های کلانی در اروپا نداریم، اما برعکس در چین سرمایه انبوهی داریم ، که اگر در روابط اقتصادی و تجاری ما با چین مشکلی بوجود بیاید خطای بزرگیست و قادر نخواهیم بود مطالباتمان را از این کشور دریافت کنیم لذا باید صنعت و تکنولوژی را در ابعاد مختلف از آنها بخریم و در راستای راه اندازی مجدد صنایع و کارخانجات داخلی از آنها استفاده کنیم تا شاهد شکوفایی اقتصاد، بهبود فضای کسب و کار و رشد صنایع و تولید داخل باشیم.

هاشمی افزود: درحال حاضر آمریکا مستقیماً و با قلدری و چین غیرمستقیم و با ظاهری دوستانه ، هر دو در مقابل ما ایستاده اند، اما ما باید در این شرایط منافع ملی مان را در اولویت قرار دهیم و با برقراری همکاری های توسعه ای با چین مطالباتمان را از چین باز پس بگیریم.

وی با بیان اینکه ما باید با کشورهایی که از نظر اقتصادی توانمند و از طرفی در فعالیت ها و مراودات اقتصادی ضعیف و متوقفند کار کنیم،گفت: همانند کشورهای اسکاندیناوی که سرمایه و تکنولوژی دارند اما در جستجوی بازارهای جدید هستند. ولی واقعیت این است که ما در برابر چین با تندی نمی توانیم برخورد کنیم چون در حوزه اقتصادی و تعامل با بازارهای جهانی بسیار قدرتمند است.

درادامه این نشست حسین ابویی مهریزی مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: با توجه به مقتضیات کنونی ، باید به رفع ایرادات همه جانبه بپردازیم. باید موضوع فن آوری در بسته های اقتصادی بطور جدی وارد گردد.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: باید از ظرفیتهای حاصل از برجام در راستای بهبود فضای کسب و کار بهره برداری کنیم.

وی افزود : با توجه به آنکه مسؤول فاینانس و مسؤول ارزی در قراردادهای تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت ، بنده بودم از نزدیک شاهد پیشرفتهای خوب قراردادها بعد از برجام بودم و ما در حوزه نفت و گاز و قراردادهای محیط زیستی موفق و توانمند بودیم.

وی ادامه داد: باید بحث دیپلماسی اقتصادی را جدی بگیریم. اهداف همه کشورها تأمین منافع ملی براساس منافع اقتصادی است بنابراین باید از همه اشخاص و سازمانهایی که در پیشبرد پروژه ها و کارهای تخصصی ملی صاحب نظرند، در راستای شکوفایی اقتصاد و بهبود فضای کسب و کار استفاده نمود.

ابویی مهریزی اضافه کرد: پارادایم های حوزه اقتصادی صنعت، معدن و تجارت با سیاست های اقتصاد مقاومتی منطبق است.

وی تأکید کرد: جهت بهبود فضای اقتصادی کشور باید بین اقتصاد سیاسی و سیاست های اقتصادی تفکیک قائل شویم.

جمشید عدالتیان عضو ارشد اتاق بازرگانی ایران نیز با بیان اینکه برجام را باید از دو منظر ۱- نگاه پیشگیرانه (که خوب است)۲- نگاه پیشرانه نگاه کرد،گفت: موفقیت در حصول سند برجام خوب بود اما باید دانست، این یک سند است برای توقف برخی بحران ها ، ولی از سند برجام نباید انتظار معجزه اقتصادی داشت.

وی خاطرنشان کرد: باید دقت کرد که در مسیر مذاکرات هسته ای تا رسیدن به توافق برجام ما حداقل ده سال را از دست دادیم.

استاد اقتصاد دانشگاه اضافه کرد: وضع تحریم ها ، نهایتاً ۲ تا ۳ سال طول می کشد چون هوشمند است ، اما باید دانست برداشتن تحریم ها بیش از ده سال طول می کشد و در ضمن این در صورتی است که دو طرف به توافق نامه پایبند بمانند.

وی ادامه داد: با این توافقنامه خطر را از کشور دور کردیم، اما در ادامه با دیپلماسی اقتصادی باید به رفع بیماری های مزمن اقتصادی کشور بپردازیم.

وی با بیان اینکه کشور ما در حوزه کسب و کار و اقتصاد ملی ، سه- چهار مورد بیماری اقتصادی دارد،ادامه داد: می بایست توسط متخصصین دلسوز اقتصادی به رفع معضل بیماری های اقتصادی کشور پرداخت و در این راستا باید سیاست های اقتصادیمان را تغییر دهیم.

عدالتیان ادامه داد: به عنوان مثال، جهت رفع مشکلات در حوزه نفت و بنزین ، باید مدیریت در این حوزه به طور کامل به بخش خصوصی واگذار گردد.

وی افزود: جهت بهبود وضعیت مدیریت اقتصادی کشور ، باید امنیت مردم و دانشمندان کشور را ارتقاء بخشیم و در ضمن باید میزان کار مفید را در کشور افزایش داد، در این زمینه نیاز به حمایت و فرهنگسازی مجدانه داریم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=78023