در دادگاه اتهامات توکلی صورت گرفت؛ انصراف جوانفکر٬ بقایی و مشایی از شکایت

0
۴۲۷ بازدید

دادگاه نماینده مردم تهران در مجلس و مدیر مسئول سایت الف که در دادگاه کیفری استان تهران شعبه ۷۸آغاز شده بود٬ دقایقی پیش پایان یافت.

به گزارش جلسه دادگاه بررسی به اتهامات احمد توکلی ساعت ۱۰صبح دیروز به ریاست قاضی جلالی در شعبه ۷۸دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

حضور چهره‌های سیاسی برای حمایت از توکلی

از حاشیه‌های مهم این دادگاه٬ حضور جمعی از نمایندگان مجلس از جمله غلامرضا تاجگردون٬ علیرضا محجوب٬ نادر قاضی‌‌پور٬ جعفرزاده ایمن‌آبادی٬ الیاس نادران٬ حمیدرضا فولاگر٬ محمدرضا تابش٬ حجت‌الاسلام سقای بی ریا٬ امیرآبادی فراهانی٬ حسین نجابت٬ جعفر قادری٬ صادق زیباکلام٬ و برخی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای همچون حسین فدایی بود که برای حمایت از توکلی آمده بودند.

فتاحی نماینده دادستان در ابتدای دادگاه٬ به درخواست رئیس دادگاه قاضی جلالی کیفرخواست متهم را قرائت کرد.

انصراف علی‌اکبر جوانفکر از شکایت

قاضی جلالی قبل از این درخواست اعلام کرد که علی اکبر جوانفکر با ارسال لایحه‌ای به دادگاه از شکایت خود انصراف کرده و رضایت داده است.

در این جلسه که با حضور اعضای هیات منصفه برگزار شد٬ بعد از ارائه کیفرخواست٬ نماینده دادستان تاکید داشت این جلسه در جهت بررسی انتشار مطالب در سایت الف به مدیرمسئولی احمد توکلی است و ربطی به‌ شان نمایندگی ایشان ندارد.

صالحی امیری یکی از شکات احمد توکلی به بیان مطالب خود پرداخت که وکیل وی نیز مسائلی را در رابطه با صحبت‌های صالحی امیری بیان کرد.

پس از صالحی امیری جعفری وکیل سعید مرتضوی مطالبی را تحت این عنوان که سایت الف اخبار خلاف واقعی را به موکل ایشان نسبت داده بود٬ قرائت کرد.

انصراف بقایی و مشایی از شکایت

همچنین حسینی وکیل آقایان حمید بقایی و رحیم مشایی در جایگاه قرار گرفت و با بیان اینکه موکلان ایشان پرونده‌های گوناگونی را در دادسرا دارند٬ ولی به هیچ یک از آنها تا به امروز رسیدگی نشده و به صدور کیفرخواست منتهی نشده٬ گفت: هنگامی که این کیفرخواست را مطالعه کردم٬ دیدم که اولین مورد اتهامی متهم٬ توهین به ریاست قوه قضاییه است. از آنجایی که موکلان من امیدی به سرانجام نهایی پرونده ندارند٬ برای آقای توکلی آرزوی موفقیت و پیروزی می‌کنیم و از شکایت خود انصراف و رضایت می‌دهیم.

احمد توکلی: تبرئه می‌شوم

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر آزادی مطبوعات نباشد فسادها پنهان باقی خواهد ماند و مانند دمل‌های چرکین سر باز می‌کند.

احمد توکلی پس از پایان نخستین جلسه رسیدگی به اتهاماتش به عنوان مدیر سایت الف با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنم که این دادگاه با حضور اعضای هیات منصفه مطبوعات و هیات قضایی برگزار شد و به نصف دفاعیات هم در این دادگاه توجه کردند، البته گفته‌های زیادی باقی مانده که در جلسه سوم خرداد آنها را بازگو خواهم کرد.

وی ادامه داد: در این پرونده سه شاکی اعلام رضایت کردند و عمده شکایت از سوی دادستان تهران به دلیل انتشار کامنت‌های مردم در سایت الف است که آن را تبلیغ علیه نظام دانستند.

مدیر سایت الف درباره‌ اخذ رضایت از صالحی‌امیری دیگر شاکی این پرونده گفت:‌ آقای صالحی امیری برداشتی اشتباه از بندی از نامه من داشتند که گفتم نیمی از مبلغ را مرکز تحقیقات گرفته است و ایشان تصور کردند که من می‌گویم نیمی از قرارداد را وی دریافت کرده است، در حالی که در نامه من جمله به صراحت بیان شده که مرکز برای تحقیق نیمی از مبلغ قراردادها را خود گرفته و نیمی دیگر را به محقق یا پژوهشگر می‌دهد.

وی در پاسخ به این سوال که به چه دلیلی کامنت‌ها را منتشر کردید؟ گفت: اگر می‌خواهیم آزادی مردم را تامین کنیم باید اجازه دهیم که اظهارنظر کنند، البته اظهار نظرها همیشه درست نیست، اما اگر آزادی مطبوعات نباشد فسادها پنهان باقی می‌ماند و چون دمل‌های چرکین سرباز می‌کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12732