در حوزه حکمرانی آب نیازمند تهیه نقشه راه هستیم

0
۶۶۵ بازدید

گروه امور زیربنایی-رییس اندیشکده آب و محیط زیست گفت: به دلیل واقع شدن ایران در منطقه خشک و نیمه‌خشک منابع آبی از اهمیت مضاعفی برخوردار است و ما باید در سند الگو زمینه‌های توجه به محیط زیست، آب و منابع طبیعی که پایه‌های اصلی برای پیشرفت کشور محسوب می‌شوند را به درستی پیش‌بینی کنیم.

به گزارش جهان اقتصاد، عباسعلی زالی در چهارمین روز نهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با موضوع مفاهیم و تدابیر پیشرفت و حکمرانی آب، محیط زیست و منابع طبیعی در اندیشکده آب و محیط زیست، گفت: بعد از نیروی انسانی که بزرگترین ثروت الهی است، محیط زیست، آب و منابع طبیعی پایه‌های اصلی برای پیشرفت کشور محسوب می‌شوند. پیشرفت در همه زمینه‌ها به انحاء مختلف متکی بر این نعمت های الهی است. ما باید در سند الگو زمینه‌های توجه به این بخش‌های مهم را به درستی پیش‌بینی کنیم.

وی ادامه داد: طبق فرمایش الهی «آب» منشاء همه چیز در جهان هستی است و پس از آن محیط زیست و منابع طبیعی است که در همه کشورها به ویژه کشورهای با اقلیم‌های متنوع مثل کشور خودمان اهمیت فوق‌العاده دارد. به دلیل واقع شدن ایران در منطقه خشک و نیمه خشک منابع آبی از اهمیت مضاعفی برخوردار است.

رییس اندیشکده آب و محیط زیست خاطرنشان کرد: مردم باید نقش مهمی داشته باشند، تولید باید با سیاستگذاری‌های خاص خود نقش آفرین باشد و سیاستگذاران باید بیش از گذشته در رابطه با دستگاه‌های اجرایی انجام مسؤولیت کنند.

عضو اندیشکده آب و محیط زیست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز گفت: در حوزه حکمرانی آب، محیط زیست و منابع طبیعی نیازمند تهیه نقشه راه هستیم، در غیر این صورت سند الگو در این حوزه اجرایی نخواهد شد.

عباسقلی جهانی اظهار کرد: باید توجه داشت که ایجاد تحول در حکمرانی آب که یکی از ابزار اصلی آن، مدیریت و مبانی مدیریت یکپارچه منابع آبی است، با یک فرآیند زمانبر روبرو خواهیم بود. این کار اصلا به تعویض یک قطعه در یک سیستم شباهت ندارد.

وی ادامه داد: این فرآیند، فرآیندی تکاملی و مارپیچی است؛ به این معنا که باید از یک نقطه آغاز و مراحل آن را طی کرد و باز به نقطه اول باز گردیم، با این تفاوت که وارد چرخه تکاملی بالاتر می‌شویم. دراین فرآیند باید به این پنج مولفه شامل ضرورت شناسایی روندهای گذشته حکمرانی آب، مسئله‌یابی آب، اجرای برنامه و ارزیابی و ارزشیابی فعالیتها توجه ویژه داشت و آنها را در طول زمان دنبال کرد.

عضو اندیشکده آب و محیط زیست مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خاطرنشان کرد: اما فرآیند مارپیچ‌ها چگونه باید طی شود؟ در مارپیچ اول باید به پیش‌نیازها و پلتفرم‌ها توجه کنیم؛ به عبارت دیگر اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین مسائل را در این حوزه شناسایی کنیم. به طور مثال باید به این سوال پاسخ داده شود که آیا در ساختار نظام اعتقادی به تغییر و تحول وجود دارد؛ یعنی اجماع ملی در این مورد وجود دارد؟ در صورت مشخص شدن این مهم و ابزارهای تحقق آن به سه سال زمان نیاز دارد. در مارپیچ دوم دوره گذار را خواهیم داشت. در این دوره باید پلتفرم‌ها را عملیاتی کنیم تا وضعیت نامناسب فعلی در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و محیط زیست را تغییر دهیم. این دوره به دو برنامه پنج ساله نیاز دارد.

جهانی تصریح کرد: ۶۰ سال است که در یک وضعیت درجا زده‌ایم، برای تغییر این وضعیت حداقل به دو برنامه پنج ساله نیاز داریم. اگر قید زمان نداشته باشیم، اندیشکده‌های مرکز الگو باید بتوانند دراین حوزه به اعلام نظرات کارشناسی بپردازند؛ اما اگر محدودیت زمانی وجود داشته باشیم، باید در خود سند این مسئله پیش‌بینی شود. البته در حوزه تهیه نقشه راه به توفیقات خوبی رسیده‌ایم. تشکیل شورای گفت‌وگوی ملی را به مجلس پیشنهاد دادیم و مرکز پژوهش‌های مجلس در حال بررسی این پیشنهاد است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106396