در آیین نکوداشت سی و هفتمین سالگرد شهدای هفتم تیر و قافله سالار شهیدان آیت الله دکتر بهشتی و مراسم رونمایی از کتاب شناخت اندیشه های سیاسی شهید بهشتی مطرح شد:جنبش عدالت خواهانه عامل پیوند آزادی خواهی و نان

0
۲,۰۰۳ بازدید

آیین نکوداشت سی و هفتمین سالگرد شهدای هفتم تیر و قافله سالار شهیدان آیت الله دکتر بهشتی و مراسم رونمایی از کتاب «شناخت اندیشه های سیاسی شهید بهشتی» با حضور فرشاد مومنی اقتصاددان، علیرضا بهشتی فرزند شهید بهشتی و محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی در مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار شد

رویا ایلکا

بخش دوم

آیین نکوداشت سی و هفتمین سالگرد شهدای هفتم تیر و قافله سالار شهیدان آیت الله دکتر بهشتی و مراسم رونمایی از کتاب «شناخت اندیشه های سیاسی شهید بهشتی» با حضور فرشاد مومنی اقتصاددان، علیرضا بهشتی فرزند شهید بهشتی و محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی در مؤسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار شد

در بخش اول گزارش این نشست خواندیم که فرشاد مومنی اقتصاددان با بیان اینکه وقتی در حیطه ای به بحران بر می خورید باید به بنیان های اندیشه ای برگردید و یکی از سؤالات راهبردی که باید پاسخ داده شود این است که بحران های فعلی زاییده وفاداری به آن بنیان ها بوده و یا به واسطه دور زدن و برخورد گزینشی با آنها به وجود آمده است؟!گفت:ما از موازین و بنیان های اولیه انقلاب عدول کرده ایم و دچار این بحران ها شده ایم. به ویژه در حیطه اقتصادی دور زدن قانون اساسی باعث گرفتاری به این بحران ها شده است. اگر به همان موازین برگردیم می توانیم یک جامعه با عزت بسازیم.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، درادامه این نشست،علیرضا بهشتی نیز با بیان اینکه مانند هر اندیشه غیر معصوم دیگر شهید بهشتی قابل نقد و بررسی است، گفت: ما خودمان در این زمینه پیشگام بوده ایم. این طور نیست که او نقد ناپذیر باشد و تقدس نقد ناپذیری را نباید برای او در نظر بگیریم.

فرزند شهید بهشتی در مورد عدالت اجتماعی اظهار داشت: در اندیشه شهید بهشتی ما با یک مجموعه فکری مواجهیم و کانون آن نگاهی است که شهید بهشتی به انسان دارد که وجه ممیز آن از موجودات دیگر انتخاب کردن مبتنی بر آزادی و آگاهی است. شهید بهشتی مسأله هدفمندی نظام اقتصادی اسلام را بیان می کند.

وی تأکید کرد: قانون اساسی یک قانون بشری است و هر وقت لازم باشد باید تغییر داد. ولی در یکی دو دهه اخیر برخی از اصول آن نادیده گرفته شد و در فصل سوم که مربوط به حقوق مردم است از این موارد فراوان پیدا می کنید. جالب است که شهید بهشتی سعی می کند مفاهیم فکری و نظری فلسفه سیاسی را با بیانی همه فهم به گونه ای بیان کند که تقلیل یافته نباشد.

علیرضا بهشتی با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در پخش دیدگاه های شهید بهشتی گفت: متأسفانه دیدگاه ایشان در مورد نقد لیبرالیزم را مرتب پخش می کنند و بخشی که در مورد محاسن لیبرالیزم است را پخش نمی کنند که منجر به شناخت ناقص می شود. ما امسال آن را منتشر کرده ایم. ایشان می فرماید ما هم می فهمیم که در آزادی بسیاری از گره ها گشوده می شود؛ اما تک تک افراد می توانند دست گره گشا داشته باشند.

وی در اظهار داشت: به نظر می رسد ما امروز با دو پارادایم یا دو جنبش برداشته از دو پارادایم مواجه هستیم که از سال ۸۸ یا دی ماه ۹۶ برجسته شده؛ یکی «آزادی خواهی» و دیگری «نان» است. یکی از سؤال های اساسی این است که چطور می توان بین این دو را پیوند زد؟ آنچه می تواند بین این دو پیوند بزند یک جنبش عدالت خواهانه است. اگر اصلاح طلبی بخواهد خود را نجات دهد باید نگاهش به عدالت اجتماعی باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=83865