کد خبر: 6038
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۳

در آستانه فرارسیدن ماه محرم نظارت های بهداشتی بیشتر می شود

در آستانه فرارسیدن ماه محرم نظارت های بهداشتی بیشتر می شود

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کنترل و نظارت های بهداشتی در ایام ماه محرم، در قالب طرح تشدید در مراکز توزیع نذورات بیشتر می شود.


به گزارش ایرنا ،درمان و آموزش پزشکی دکتر "علی اکبر سیاری" اظهارداشت: رعایت نکردن موازین بهداشتی در توزیع نذورات طی ایام ماه محرم از سوی برخی تکایا و هیات ها و مساجد منجر به بروز بیماری های مرتبط با خوراک به ویژه افزایش بیماری های عفونی روده ای خواهد شد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، پخت و پز در مکان هایی با شرایط بهداشتی مناسب را ضروری دانست و گفت: تمام کسانی که در این ایام ، آب، چای و یا خوراک نذری توزیع می کنند ، باید کارت بهداشت معتبر داشته باشند.
سیاری همچنین به سالم و بهداشتی بودن مواد خام مصرفی، و استفاده از مواد خوراکی بسته بندی شده مورد تایید وزارت بهداشت تاکید کرد و اظهارداشت: فراورده های خام دامی هم باید از مراکز مجاز مورد تایید سازمان دامپزشکی تهیه شود.
وی در خصوص استفاده از نمک نیز گفت : باید از نمک های ید دار تصفیه شده دارای مجوز ساخت از سازمان غذا و دارو برای پخت نذورات استفاده شود . ضمن اینکه روغن ها هم دارای مجوز از این سازمان و با ترانس پایین تهیه شوند.
سیاری افزود : مواد خوراکی خام و پخته نباید به صورت یکجا ، داخل یخچال و یا سردخانه نگهداری شود، ضمن اینکه از نگهداری مواد پخته شده در دمای محیط به مدت طولانی (حداکثر دو ساعت) هم خودداری شود.
به گفته سیاری، نگهداری بیشتر از دو ساعت مواد غذایی پخته شده باید در دمای صفر تا چهاردرجه و یا در یخچال صورت گیرد.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ، ادامه داد: توزیع کنندگان نذورات در صورت استفاده ار سبزی و سالاد لازم است مراحل چهار گانه سالم سازی سبزیجات را انجام دهند.
سیاری همچنین بر توزیع سبزی و سالاد بسته بندی شده با پروانه ساخت از وزارت بهداشت در مراسم عزاداری از سوی مساجد، تکایا و هیات ها تاکید کرد.
وی همچنین اظهارداشت: استفاده از آب آشامیدنی سالم در تهیه نذورات ضروری است. ضمن اینکه ظروف چند بار مصرف که برای توزیع آب، چای و مواد غذایی استفاده می شود باید بصورت مستمر شستشو و گند زدایی شود.