دری عنوان کرد: افزایش پرداختی از جیب بیماران در اثر تقاضاهای القایی

0
۱,۲۰۶ بازدید

خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) نوشت: محمد رضا دری، دبیر انجمن داروسازان تهران ، با اشاره به وجود تقاضا‌های القایی در میان حوزه دارویی این امر را ناشی از عدم برآورد مصرف منطقی دارو و تولید آن دانست همچنین وجود رانت بین پزشک، تولید کننده، توزیع کننده و فروشنده دارو دانست.
وی تصریح کرد: برای اینکه نیاز و تقاضای القایی ایجاد نشود باید میزان مصرف دارو کنترل شود، تولید کننده نمی‌تواند هر میزان دارو که خود بخواهد تولید کرده و از آن سو پزشک نیز خارج از نیاز بیمار آن را تجویز کند.
دری بیان کرد: برای تولید دارو باید یک برآیندی از میزان مصرفی کل کشور وجود داشته باشد، به کارخانجات سهمیه‌ای برای تولید آن دارو داده شود، اگر این کار انجام نشود اضافه تولید در دارو به وجود می‌آید این اضافه تولید نیاز االقایی را به دنبال دارد.
دبیر انجمن داروسازان تهران ادامه داد: وقتی اضافه تولید وجود داشته باشد یک رانت بین پزشک و داروخانه و یا کارخانه و توزیع کننده به وجود می‌آید مثلا داروخانه‌ای با پزشکی ارتباط برقرار می‌کند و می‌گوید فلان داروی روی دست ما مانده است شما در نسخه بیمار به جای ۱۰ عدد، ۱۰۰ عدد بنویس هم سودی به شما می‌رسد و هم اینکه داروی ما از کاملا به فروش می‌رسد این همان تقاضای القایی است.
دری با اشاره به سیاست‌های کلی نظام سلامت، گفت: در فرامین و سیاست‌های کلی که رهبری ابلاغ کردند یکی از فراز‌های آن وظیفه وزارت بهداشت در پیشگیری از تجویز‌های القایی و مبارزه با آن است ما نیز به عنوان انجمن داروسازان کشور به این مسأله اذعان داریم، اما گا‌ها مسائلی پیش می‌آید و ارگان‌هایی مانند شورای اصناف مصوباتی را برای داروخانه‌ها و تعدد آن‌ها بیرون می‌دهند که خروجی آن نیاز القایی را در پی دارد.
وی افزود: اگر بر اساس این مصوبه که هر کسی بدون ضوابط وزارت بهداشت می‌تواند داروخانه باز کند، یکسری اتفاقات در حوزه دارو رخ می‌دهد که منجر به نیاز القایی می‌شود، ما یک تعداد بیمار محدود داریم از آن سو بر اساس این مصوبه تعداد داروخانه‌ها نامحدود می‌شوند و باید توجه داشت، داروخانه باید اقتصادش بچرخدد وقتی تعداد داروخانه بدون لحاظ میزان جمعیت بیمار افزایش پیدا کند اقتصاد داروخانه نچرخیده و داروخانه را به سمت تقاضای القایی سوق می‌دهد.
دری اظهار کرد: عدم تعادل بین مصرف منطقی دارو و فروش داروخانه همانگونه که اشاره شد داروساز را به سمت ایجاد یک رانت با پزشک می‌کشاند و دارو‌هایی را که باید به شکل محدود مصرف شود به شکل اوردوز مصرف می‌شوند.
وی تأکید کرد: تجویز و تقاضا‌های القایی اقتصاد ما را بیمار کرده و از سوی دیگر پرداخت از جیب بیمار را به اندازه سرسام آوری افزایش داده است که این بر خلاف تمامی اصول و اخلاق پزشکی است.
دری یادآور شد: متأسفانه تقاضای القایی تنها برای دارو و تجهیزات ایرانی نیست که وجود دارد بلکه برای داروی خارجی این مسأله مشاهده می‌شود، برخی از پزشکان به دلیل حمایت شدن از سوی شرکت‌های خارجی و برخی شرکت‌های واردکننده ایرانی این پدیده را به شکل مرموزی ترویج می‌دهند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=76533