درسدسازی‌ها تجدیدنظر می کنیم

0
۴۱۲ بازدید

وزیر نیرو سرانجام اذعان کرد

گروه امورزیربنایی

وزیر نیرو گفت: رقابت شدید بین مناطق مختلف برسر توزیع و برداشت منابع آب ایجاد شده و همه این شرایط وزارت نیرو را به این نتیجه رسانده است که میزان برداشت از چاه‌ها را کنترل و در بحث سدها تجدیدنظر کرده و قوانین سختی را حاکم کند.

حمید چیت‌چیان درنشست شورای هماهنگی مدیریت به‌هم‌پیوسته منابع آب حوضه آبریز رودخانه سفیدرود، با بیان اینکه مدیریت منابع آب جز با مشارکت تمام افراد ذی‌نفع در حوضه‌های آبریز مختلف امکان‌پذیر نیست، افزود: در این راستا، همه باید همکاری و مساعدت کنند و بدون مشارکت جمعی، وزارت نیرو نمی‌تواند در طرح‌های خود به موفقیت صددرصدی برسد.

وزیر نیرو ادامه داد: در گذشته شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود به‌عنوان نخستین تجربه مدیریت پیوسته حوضه‌های آبریز در کشور با مجوز شورای‌عالی آب کشور تشکیل و سپس شورای هماهنگی حوضه آبریز کرخه برگزار شد که بسیاری از مسایل پیچیده این حوضه با مشارکت اعضای این شورا به خوبی کنترل شده است.

وزیر نیرو درباره اهمیت تشکیل مدیریت یکپارچه در حوضه‌های آبریز کشور، گفت: شرایط امروز منابع آب در کشور و همچنین چالش‌های ناشی از شرایط جغرافیایی و طبیعی کشور همچون بروز خشک‌سالی‌های متوالی و پدیده تغییر اقلیم موجب شده است در تعادل منابع و مصارف آب مشکل جدی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: با بروز ۱۴ سال خشک‌سالی به مرور بارش‌ها کم شدند و منابع تجدیدشونده آب کشور کاهش پیدا کرد به‌طوری که در سال آبی جاری میزان بارش‌ها ۲۱ درصد کمتر از سال گذشته است.

چیت‌چیان با بیان اینکه زمانی متوسط بارش‌ها در کشور ۲۵۰ میلی‌متر بود اما در شش سال گذشته متوسط بارش‌ها به ۲۰۵ میلی‌متر رسیده است، افزود: افزایش دمای متوسط کشور موجب شد تبخیر بیشتری به‌وقوع بپیوندد و مجموع آب تجدیدپذیر در اختیار کل کشور از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب به کمتر از ۱۱۵ میلیارد مترمکعب برسد.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته کشاورزی توسعه پیدا کرده و جمعیت نیز از ۳۵ سال گذشته تا به حال بیش از دو برابر شده است ضمن آنکه صنعت توسعه و گسترش یافته است و غالب آن به آب بستگی دارد.

چیت‌چیان با بیان اینکه رقابت شدید بین مناطق مختلف بر سر توزیع و برداشت منابع آب ایجاد شده و همه این شرایط وزارت نیرو را به این نتیجه رسانده است که میزان برداشت از چاه‌ها را کنترل و در بحث سدها تجدیدنظر کرده و قوانین سختی را حاکم کند، افزود: ما ناچاریم یک بازنگری در چگونگی مصرف داشته باشیم.

وی با اظهار اینکه تا پیش از دولت یازدهم درباره شورای هماهنگی مدیریت به‌هم‌پیوسته منابع آب حوضه‌های آبریز تجربه‌ای نداشتیم و نخستین بار این شوراها در رابطه با حوضه زاینده‌رود تشکیل شد که با ارایه اصول علمی و آمارهای مناسب به نتایج خوبی دست یافتیم، گفت: در پایان آن نشست تصمیم بر این شد تا سهم هر استان در برداشت آب مشخص شود که این کار انجام شد و با نظارت استانداران کار به‌خوبی در حال اجراست.وی تصریح کرد: در تمام حوضه‌های آبریز بایستی این روند تکرار شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه درحوضه آبریز سفیدرود، هشت استان ذی‌نفع هستند، ابراز امیدواری کرد: با رعایت عقل، عدل و منطق بتوان مشکلات استان‌های زنجان، آذربایجان‌شرقی، ‌اردبیل، همدان، قزوین، کردستان، البرز و در نهایت گیلان را با درایت لازم مدیریت کرد.

قوه قضائیه به مدیریت منابع آب ورود کند

معاون وزیرنیرو هم در این نشست با اعلام اینکه ازجمله مشکلات حوضه‌های آبریز عدم اجرای مقررات و حاکمیت افسارگسیخته است، گفت: اگر قوه قضائیه و سایر مسئولان محلی یاری نکنند، وزارت نیرو به‌تنهایی نمی‌تواند در این طرح‌ها موفق شود.

رحیم میدانی در نشست شورای هماهنگی مدیریت به‌هم‌پیوسته منابع آب حوضه آبریز رودخانه سفیدرود، از نشست شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌رود به‌عنوان یک تجربه موفق یاد کرد و افزود: اگر قوه قضائیه و سایر مسئولان محلی یاری نکنند، وزارت نیرو به‌تنهایی نمی‌تواند در این طرح‌ها موفق شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا یادآور شد: اگر همچون گذشته آب کشور را مدیریت کنیم و این روند ادامه یابد، با مشکلات بسیار حادی روبرو می‌شویم و تمام بخش‌های شرب و صنعت و کشاورزی دچار صدمه‌های جبران‌ناپذیری می‌شوند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13881