درخواست تاسیس ۳۰۰ نهاد مالی جدید را داریم

0
۱۴۳ بازدید

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که اغلب کارکنان سازمان بورس که این حقوق را دریافت می‌کنند جزء بدنه کارشناس، کارشناس ارشد و به بالا هستند و نیروهایی مثل تکنسین، خدماتی و غیره در آن دیده نشده است. بدنه کارشناسی سازمان عمدتا فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ممتاز هستند که مسئولیت خطیری را برعهده دارند.

مرتضی ابراهیمی

معاون اجرایی سازمان بورس اظهار داشت: در حالی که ۷۰۰ نهاد مالی از سازمان بورس مجوز گرفته‌اند، برای تاسیس ۳۰۰ نهاد مالی جدید درخواست داریم و با توجه به اینکه امروز ۳۶ میلیون نفر کد سهامداری دارند، بازار در حال توسعه است و ما نیاز به نیروی کار داریم.

به گزارش جهان اقتصاد، مصطفی بهشتی‌ سرشت در نشست خبری انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه برای اولین بار است صورت‌های مالی سازمان منتشر می‌شود، اظهار داشت: اخیرا تصمیمات بسیار ارزشمندی در سازمان گرفته شده و حضور آقای دهقان دهنوی باعث شد اراده انتشار صورت‌های مالی را داشته باشیم. این شجاعت در شفافیت به دلیل تصمیماتی است که رئیس سازمان بورس در اخذ و اعمال آن موثر عمل می‌کند.

وی ادامه داد: تمام اعضای شورای عالی بورس و وزیر اقتصاد با انتشار اوراق موافق بودند و مخالفی در این زمینه نداشتیم.

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه به طور قطع شفافیت بدون هزینه نیست، گفت: پس از انتشار صورت‌های مالی، گزارش‌ها و نقدهای کمتر منصفانه‌ای دیدیم اما این شجاعت را داشتیم که برای شفافیت هزینه بدهیم.

بهشتی سرشت ادامه داد: هیچ الزامی برای انتشار صورت‌های مالی نداشتیم اما مجموعه بورس پذیرفت که این اقدام را انجام دهد.

وی افزود: البته نباید این انتظار به وجود آید که از اوایل تیرماه صورت‌ حساب‌های ۳ ماهه را منتشر کنیم و در این مرحله در حال بررسی صورت‌های ۶ ماهه هستیم، از ناشران انتظار داریم صورت‌های ۶ ماهه را منتشر کنند.

عضو هیات مدیره سازمان بورس با اشاره به موضوعاتی که در فضای مجازی درباره پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان سازمان بورس منتشر می‌شود، خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که در فضای مجازی و برخی از سایت‌ها برای پرسنل قراردادی ارقام بالاتری را منتشر کرده بودند. از سوی دیگر این نکته هم حائز اهمیت است که آن چیزی که درباره حقوق‌های ۱۹ تا ۲۱ میلیون تومانی صحبت می‌شود، بدون کسر سهم بیمه کارفرما، مالیات و غیره است. سرجمع عدد خالص دستمزد چیزی حدود ۱۳ تا ۱۵ میلیون تمان است.

بهشتی سرشت یادآور شد: نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیم این است که اغلب کارکنان سازمان بورس که این حقوق را دریافت می‌کنند جزء بدنه کارشناس، کارشناس ارشد و به بالا هستند و نیروهایی مثل تکنسین، خدماتی و غیره در آن دیده نشده است. بدنه کارشناسی سازمان عمدتا فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ممتاز هستند که مسئولیت خطیری را برعهده دارند.

وی با اشاره به حقوق و دستمزدهایی که در بانک مرکزی پرداخت می‌شود، اظهار داشت: میزان دستمزدهای بانک مرکزی بسیار بالاتر از بورس است و اساسا قابل مقایسه با بورس نیست. همچنین کارکنان بانک مرکزی در اولویت دریافت تسهیلات بانکی با کارمزد پایین هستند، این در حالی است که کارکنان بورس محروم از این مزایا هستند و حتی ورود به بازار سرمایه برای این افراد ممنوع است.

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: کارکنان سازمان بورس در حالی با محرومیت از حضور در بازار سرمایه مواجه هستند که در سال ۹۹ این بازار با ۱۵۲ درصد بازدهی بهترین بازار بوده است.

بهشتی سرشت با بیان اینکه حتی یک ریال هم از بودجه دولت مصرف نمی‌کنیم، گفت: هر آنچه که داریم از محل کارمزدها است و نه تنها مزایای خاصی به پرسنل ارائه نمی‌دهیم بلکه این روزها با خروج نیروی کار حرفه‌ای و باسابقه از سازمان مواجه شده‌ایم چراکه در مقابل، نهادهای مالی فعال در بازار پکیج بسیار قوی برای جبران خدمات به کارکنان ارائه می‌دهند و کارکنان ما ترجیح می‌دهند در این نهادها مشغول به کار شوند.

وی درباره جذب نیرو در سازمان بورس تاکید کرد: در حالی که ۷۰۰ نهاد مالی از سازمان بورس مجوز گرفته‌اند، برای تاسیس ۳۰۰ نهاد مالی جدید درخواست داریم و با توجه به اینکه امروز ۳۶ میلیون نفر کد سهامداری دارند، بازار در حال توسعه است و ما نیاز به نیروی کار داریم.

معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار بیان داشت: در بودجه سال ۱۴۰۰ برای جذب ۱۵۰ نفر نیروی کار پیش‌بینی کرده‌ایم اما با توجه به محرومیت‌ها و ممنوعیت‌هایی که برای کارکنان ایجاد شده، کمتر کسی که حرفه‌ای است می‌پذیرد در سازمان مشغول به کار شود.

بهشتی سرشت با اشاره به سامانه معاملاتی بومی که فاز مطالعاتی آن به پایان رسیده است، گفت: بنا داشتیم در پایان فاز مطالعاتی از این سامانه رونمایی داشته باشیم اما عده‌ای معتقدند وقتی سامانه به مرحله عملیاتی رسید از آن رونمایی کنیم.

وی ادامه داد: این سامانه یک فاز استقرار دارد که تکمیل آن ۶ ماه زمان می‌برد و این فاز را آغاز کرده‌ایم. سیاست ما این است که تا پایان سال بتوانیم اوراق بدهی را از طریق این سامانه بومی انجام دهیم.

عضو هیات مدیره سازمان بورس با اشاره به افزایش درآمدهای سازمان اظهار داشت: با انتشار صورت‌های مالی دیدیم که در سال گذشته درآمدهای سازمان ۴ برابر شده است. عده‌ای می‌گویند چرا وقتی کارمزد ۲۰ درصد کاهش یافته، با افزایش درآمد مواجه هستیم؟ بخش عمده‌ای از درآمد سازمان از محل افزایش تراکنش‌ها بوده است. سال ۹۹ تراکنش‌ها در بازار بسیار افزایش یافت که موجب افزایش درآمد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=144797

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here