کد خبر: 3002
تاریخ انتشار: ۱۴ تیر ۱۳۹۳

درخواست‌های رییس سازمان بورس از نعمت‌زاده

درخواست‌های رییس سازمان بورس از نعمت‌زاده

ايسنا: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار برای رونق و بهبود بازار سرمایه درخواست‌های مشخصی را از متولی صنعت و معدن کشور مطرح کرد

دکتر علی صالح آبادی ، به درخواست های مشخص سازمان از متولی صنعت و معدن کشور اشاره کرد و گفت: یکی از درخواست های بورس از متولیان صنعت و معدن کشور این است که حوزه صنعت و معدن باید به شکل شفاف و در چارچوب عرضه و تقاضا از بورس کالا حمایت کند؛ یعنی کالاهایی که در بورس کالا عرضه می شود در چارچوب عرضه و تقاضا بوده و سقف قیمتی برای آن وجود نداشته باشد.
وی با بیان اینکه متولیان صنعت باید کمک کنند که این اتفاق رخ دهد،ادامه داد:عرضه کنندگان هم باید صرفا از طریق بورس کالا محصولات خود را عرضه کنند زیرا اگر در یک بازار عرضه صورت گیرد تقاضا کنندگان می دانند از یک بازارخرید خود را انجام دهند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا مشکل عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا برطرف شد؟ خاطرنشان کرد:این موضوع برطرف شد اما ضمانت اجرایی آن این است که اگر عرضه کننده ای در بورس کالا محصولات خود را عرضه نکرد سازمان حمایت باید به عنوان ضامن اجرا وارد شود تا در بورس ساماندهی شود، البته از طرف دیگر باید سقف قیمتی رفع شود که در مورد 2 کالا این موضوع بهبود پیدا کرد ولی در مورد سایر کالاها هم باید این اتفاق رخ دهد.
صالح آبادی ادامه داد:علاوه بر این سازمان های توسعه ای با توجه به کمبود منابع، برخی طرح های نیمه تمام دارند که باید این طرح‌ها را با مشوق‌هایی به بخش خصوصی و هلدینگ‌های خصوصی که توانایی این کار را دارند واگذار کنند تا آنها سرمایه گذاری کرده و پروژه‌ها را به بهره برداری برسانند.
رییس سازمان بورس ادامه داد:بنابراین سازمان‌های توسعه‌ای به جای اینکه به دنبال جذب منابع برای اجرای پروژه ها و بزرگ تر شدن دولت باشند، دولت را کوچک کرده و پروژه های نیمه تمام را به بخش خصوصی واگذار کنند تا آنها پروژه را تکمیل کرده و به بهره برداری برسانند. وی در خواست بعدی را حق پروانه بهره‌برداری دانست و توضیح داد: در خصوص حق پروانه اختلاف مبنایی وجود دارد، زیرا شرکت‌هایی که در بورس حضور دارند با پروانه واگذار شدند و بعدا پروانه ها از آنها پس گرفته شده است لذا با بررسی امیدنامه آن ها ما معتقدیم که شرکت‌ها نباید مبلغی به عنوان حق پروانه پرداخت کنند.
صالح آبادی پیشنهاد کرد: به جای اینکه از این شرکتها منابعی به عنوان حق پروانه دریافت شود باید با پروتکل‌هایی که با دولت امضا می کنند منابع خود را صرف توسعه سرمایه گذاری بخش خصوصی کنند یعنی به جای اینکه منابع به صندوق دولت برود دست خودشان باقی بماند و به وسیله آن پروژه و طرح اجرا کنند که این کار می تواند به رونق و توسعه بازار سرمایه کمک کرده و در عین حال پروژه‌های کشور هم اجرا می‌شود.
وی در خصوص وضع عوارض صادراتی برای سنگ آهن گفت: سنگ آهن با توجه به اینکه حق پروانه پرداخت می کنند دیگر نیازی به عوارض دیگر و عوارض صادراتی ندارند.