درختان ۳۰۰ساله هم قطع می شوند

0
۵۷۶ بازدید

براساس طرح بهره‌برداری ازجنگل‌ها ، ورود به جنگل ها و استفاده از چوب جنگل در وهله نخست و منحصراً باید از درخت های افتاده و آفت زده صورت گیرد و درخت های سرپا به هیچ وجه نباید قطع شود اما به این مصوبه هیچ توجهی نمی شود

اجرای ناقص طرح بهره‌برداری از جنگل‌ها

گروه تولید-معاون قضایی دادستان کل کشور با انتقاد از اجرای ناقص طرح بهره برداری از جنگل ها گفت: باید علاوه بر بهره برداری از جنگل به احیا، بازسازی و بهره وری جنگل هم توجه شود .

محمدجواد حشمتی افزود: بهره برداری از جنگل های شمال کشور سالها در جریان است و به طرح بهره برداری ۱۰ ساله موسوم شده است و در اجرای این طرح اشکالات فراوانی وجود دارد که به نبود نظارت دقیق مسئولان مرتبط می شود.

وی گفت: با تاکیدات فراوان مقام معظم رهبری و پیگیری های مسئولان برخی دستگاه ها ، دولت در سال ۹۲ مصوبه ای را گذراند که براساس آن بهره برداری از جنگل ها تحت ضابطه خاص قرار گرفت.

حشمتی افزود: براساس این طرح ، ورود به جنگل ها و استفاده از چوب جنگل در وهله نخست و منحصراً باید از درخت های افتاده و آفت زده صورت گیرد و درخت های سرپا به هیچ وجه نباید قطع شود اما به این مصوبه هیچ توجهی نمی شود.

وی گفت: متأسفانه پیمانکار و مجری طرح که به نظر مبسوط الید هستند و در دل جنگل ها با امکاناتی که دارند ورود پیدا می کنند و با قطع درخت های تنومند مثمر بدون عیب و ایراد و گاهی قطع درختان ۲۰۰ – ۳۰۰ ساله خسارات فراوانی در عرصه و محیط جنگل ایجاد می کنند به نحوی که شعاع خسارت از حد معمول بیشتر می شود.

معاون قضایی دادستان کل کشور افزود: پس از قطع و قطعه قطعه کردن این درخت ها و وقتی تنه های درشت آن کشیده و بکسل می شود خسارات زیادی از این بابت هم ایجاد می شود.

حشمتی بر منضبط شدن نحوه برداشت و بهره برداری از جنگل ها تاکید کرد و گفت: باید مصوبه دولت به طور دقیق اجرا شود تا شاهد کاهش شعاع خسارت ها باشیم.

وی افزود: درخصوص این مصوبه دفترچه ای معروف است که شرایط مختلفی در آن وضع شده است که متأسفانه آن شرایط رعایت نمی شود.

حشمتی گفت: براساس این شرایط فقط نباید صرف بهره برداری از جنگل باشد بلکه باید به احیا ، بازسازی و بهره وری جنگل هم توجه شود و باید فرصت داد تا درختچه هایی در سایه هم امکان رشد و بالندگی پیدا کنند تا نسل های بعد هم منتفع شوند.

وی افزود: در بحث بهره برداری از جنگل ها با حلقه مفقوده ای که همان نبود نظارت است مواجهیم و متأسفانه مسئولان مربوطه نظارت ندارند.

معاون قضایی دادستان کل کشور گفت: ما افرادی تحت عنوان قرقبان داریم که قرارداد دارند و حقوقشان را از پیمانکار می گیرند و این افراد به دلیل وابسته بودن به مجریان از لحاظ حقوق و مزایا ، هیچ قدرتی اعمال نمی کنند لذا شاهد خسارت قابل توجه به منابع طبیعی هستیم.

حشمتی افزود: جنگل های بی بدیل و ارزشمند شمال کشور با دست درازی های فراوان روبرو شده و تاکید ما این است که قوانین موجود به درستی رعایت شود.

وی گفت: در همین خصوص ما نامه نگاری هایی به وزیر جهاد کشاورزی و برخی سازمان ها داشته ایم و سازمان بازرسی کل کشور هم اقداماتی جدی در این خصوص کرده است.

حشمتی افزود: به ماده (۶) مصوبه سال ۹۲ دولت در این خصوص باید توجه شود و این ماده می تواند تا زمانی که قانونی خوب در این خصوص به تصویب برسد راهگشا باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35910