دخانیات در انحصار دولت است ؛ورود نکنید!

0
۴۲۵ بازدید

خسروتاج: فرار سرمایه گذار خارجی در بخش دخانیات مهم نیست

پس از انتشار بخشنامه جدید مرکزبرنامه ریزی و نظارت بر دخانیات که به گفته فعالان بازار به نوعی موجب ایجاد محدودیت در سیستم فروش شرکتهای تولیدکننده و وارد کننده محصولات دخانی خواهد شد، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در واکنش به این اتفاق ازغیرقانونی بودن این بخشنامه سخن گفتند و این دستورالعمل را برخلاف قانون اساسی، سیاست های دولت، استراتژی های اقتصادی، قانون کسب و کار و نظام توزیع عادلانه عنوان کردند.

سیدمحمدحسین میرمحمدی و سید ناصر موسوی لارگانی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، ازجمله نمایندگانی بودند که در گفتگوهایی به بخشنامه مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات واکنش نشان داده و اینگونه دستورالعملهای ناگهانی را زمینه ساز افزایش قاچاق سیگار، ایجاد رانت و ضربه به اقتصاد کشور دانستند.  

درهمین رابطه خبرگزاری مهر درگفتگو با مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیرصنعت، معدن و تجارت درامور بازرگانی،نظرات وی را در خصوص این اتفاق جویا شد.

خسروتاج ضمن اظهار بی اطلاعی درباره اعتراض نمایندگان مجلس به بخشنامه جدید مرکزبرنامه ریزی و نظارت بردخانیات کشور، تاکید کرد: بنده به طور کامل با این بخشنامه موافق هستم، چراکه تنظیم بازار جزو وظایف اصلی مرکزدخانیات است.

وی در پاسخ به این سوال که به گفته نمایندگان مجلس این دستورالعمل برخلاف سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی است، با رد اینکه اصلاح روش توزیع، مغایر با اصل ۴۴ قانون اساسی و دخالت درساختار بخش خصوصی نیست، ادامه داد: از قدیم الایام انحصار دخانیات در دست دولت بوده است و به همین دلیل همه سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها، وظیفه مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات بوده واین مرکز جایگاه حاکمیتی داشته و موظف است بازار دخانیات را چه در بخش تولید و چه در بخش توزیع تنظیم کند.

خسروتاج درپاسخ به این سوال که شرکت های بزرگ خارجی طرف قراداد با کشور معتقدند که این مصوبه دخالت در سیستم توزیع نمایندگی های آنها است و این موضوع در قراردادهایشان با طرف ایرانی قید نشده است، اظهار کرد: آنها نمی توانند برای دولت تعیین تکلیف بکنند. تنظیم و توزیع دربازار برای هر کالایی از وظایف دولت محسوب می شود به خصوص سیگار که در انحصار دولت است.

وی در پاسخ به این سوال مبنی براینکه نمایندگان مجلس می گویند دخالت درسیستم توزیع شرکت های خارجی باعث فرار سرمایه گذاری خارجی می شود، گفت: ایرادی ندارد که در بخش دخانیات سرمایه گذار خارجی فرار بکند؛ این فرار برای سلامتی مردم خیلی بهتراست. نگران این مسئله نباشید!

قائم مقام نعمت زاده درپاسخ به این سوال که پس چرا وزارت صنعت و شخص وزیر درموضوع واردات مارلبرو فشار می آوردند که واردات رسمی انجام شود،آن موضوع هم جزو سرمایه گذاری خارجی محسوب می شود؟ اذعان داشت: این دو بحث جداگانه است، در واقع وزارتخانه در موضوع مارلبرو در جهت رسمی شدن روال واردات پافشاری می کند.

شایان ذکر است؛ درحال حاضر تمام تولیدکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی، شرکت پخش و توزیع مستقل داشته و نظام فعلی توزیع محصولات دخانی، موجب حذف واسطه گری دربازار دخانیات کشور شده است و برهمین اساس صدور بخشنامه های این چنینی به نوعی درجهت دخالت در سیستم فروش بخش خصوصی، موازی کاری و رقابت با بخش خصوصی خواهد بود.

گفتنی است این اظهارات درحالی مطرح شده است که براساس مواد ۵۸ و ۵۹ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ تشخیص وجود انحصار به عهده شورای رقابت است و حتی برفرض وجود انحصار و مطابق موضوع مواد ۴۴ و ۴۵ قانون مذکور، اقدامات دستگاههای حاکمیتی نباید منجر به “اخلال در رقابت” شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14869