دبیر شورای عالی مناطق آزاد: تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای دومین سال پیاپی مثبت شد

0
۱۲۸ بازدید

حمیدرضا مومنی، مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام (ره) بازدید کرد.

حمیدرضا مومنی، مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام (ره) بازدید کرد. 

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فرین ، حمیدرضا مومنی در نشست با شورای معاونین و مدیران شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) گفت: امروز انتظارات از مناطق آزاد زیاد است اما امکانات کافی در اختیارش نیست. زمانی که از ابتدا مسیر را به دقت ترسیم نکنیم چنین مشکلاتی نیز به وجود می آید.
مومنی خاطرنشان کرد: کسانی که به عملکرد مناطق آزاد انتقاد می کنند و با نمونه های مشابه خارجی مقایسه می کنند در نظر نمی گیرند که در سایر کشورها دولت زیرساخت ها از قبیل راه و فرودگاه و ضروریات دیگر را در این مناطق تاسیس کرده است. برنامه جامع تدوین شده است و سپس از سرمایه گذارها دعوت به همکاری شده است. 
او ادامه داد: اگر ما خواهان مناطق آزاد در کشور هستیم باید بسترهای آن را نیز فراهم کنیم. با درآمدهای ناپایدار نمی توان کار های توسعه ای  را پیش برد. 
او اظهار کرد: تراز تجاری کشور در دو سال اخیر منفی بوده است اما در همین مدت زمانی تراز تجاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مثبت بوده است. 
امروز مناطق آزاد در وضعیت مطلوبی قرار گرفته اند. اقدامات توسعه ای در دولت تدبیر و امید در مناطق آزاد رشدی چشم گیر داشته است و بسیاری از اقدامات برای نخستین بار در کشور رقم خورده است.
مشاور رئیس جمهوری افزود: طبق اسناد موجود در این دولت رکوردشکنی های زیادی در مناطق آزاد اتفاق افتاده است و بستر کار به گونه ای فراهم شده است که مدیران آینده هیچ بهانه ای برای عدم جهش و پیشرفت ندارند.
مومنی با اشاره به مساله تامین منابع عنوان کرد: مناطق آزاد باید خود درآمد داشته و خود هزینه کنند. امروز اتفاقات خوبی در کیش و قشم افتاده است. باید مشخص شود از دارایی های خود تا چه میزان استفاده می کنیم. میزان استفاده از منابع امروز نزدیک به صفر است. در کیش یک حرکت بسیار خوب اتفاق افتاد و برنامه های تامین مالی با قوت و قدرت اجرا شده است که باید این تجربیات به سایر مناطق هم تسری یابد.
دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با بیان این که منطقه آزاد امام (ره) یک مجموعه نوپا بوده و نیاز به کمک دارد، گفت: این منطقه آزاد با سایر مناطق آزاد متفاوت است و ظرفیت های بی بدیلی دارد که باید با اتکا به آن ها مسیر پیشرفت را در پیش گیرد. سرعت رشد این منطقه آزاد بسیار خوب است و در حوزه زیرساخت به مراتب از سایر مناطق آزاد وضعیت بهتری دارد. تنها مانع در این عرصه عدم وجود مدیریت واحد است و باید این مساله حل شود.

مومنی در ادامه گفت: مزیت های منطقه آزاد شهر فرودگاهی فوق العاده است و قطعا بکارگیری تجارب و دانش سایر مناطق آزاد به عملکرد بهتر این منطقه کمک خواهد کرد.

او یادآور شد: شورای تامین مالی در دبیرخانه تشکیل شده و به زودی گروه های مشاور به همه مناطق آزاد اعزام می شوند و مناطق میتوانند با پیاده کردن برنامه های نوین منابع مالی پایدار را برای خود محقق کنند.
مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان تاکید کرد: موقعیت خاص منطقه آزاد شهر فرودگاهی ظرفیت مناسبی برای راه اندازی بازارهای مالی و دیجیتال مارکتینگ را ایجاد کرده است.

گفتنی است؛ حمیدرضا مومنی روز پنجشنبه (۲۶ فروردین ماه ۱۴۰۰) به منظور بازدید از منطقه آزاد شهر فرودگاهی امام خمینی(ره)، انبارهای هوشمند، ساختمان گمرک شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) و حضور در نشست با شورای معاونین و مدیران این مجموعه از این منطقه بازدید کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=138085

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here