دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران: مسولیت مشکلات آینده بازار برنج متوجه بانک مرکزی است

0
۶۰۵ بازدید

در صورت تداوم سیاست کنونی مبنی بر عدم تخصیص ارز به واردات برنج، بانک مرکزی باید پاسخگوی مشکلات بازار برنج در ایام ماه مبارک رمضان باشد.

در صورت تداوم سیاست کنونی مبنی بر عدم تخصیص ارز به واردات برنج، بانک مرکزی باید پاسخگوی مشکلات بازار برنج در ایام ماه مبارک رمضان باشد.
دبیر انجمن‌واردکنندگان برنج ایران در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد با بیان این‌مطلب و اعلام خبر احتمال توقف صادرات برنج از سوی کشورهای تولیدکننده بزرگ از جمله هند و پاکستان، افزود: در صورت عدم تخصیص ارز به برنج‌های معطل مانده در گمرکات باید منتظر کمبود و گرانی برنج در بازار کشور باشیم.
مسیح کشاورز گفت: به دتیال شیوع ویروس کرونا کشورهای هند و پاکستان به عنوان بزرگترین صادرکنندگان برنج به ایران واحدهای تولیدی خود را قرنطینه و صادرات برنج را تا مدت نامعلومی متوقف کردند.
وی ادامه داد: در صورت توقف صادرات، قیمت برنج در بازار جهانی افزایش پیدا می‌کند و از آنجاییکه بانک مرکز ی همچنان ارز مورد نیاز برای ترخیص برنج‌های معطل مانده در گمرکات را تخصیص نداده، این نگرانی وجود دارد که تجار کشورهای هند و پاکستان خواستار مرجوع شدن این برنج‌ها شوند تا با قیمت بیشتر و پرداخت نقدی به کشورهایی چون ترکیه، امارات و لراق صادر کنتد.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه متاسفانه همچنان بانک مرکزی نسبت به تخصیص ارز مورد نیاز واردات برنج اقدامی انجام نداده، تصریح‌کرد: این‌در حالی است که در صورت مرجوع شدن برنج‌های موجود در گمرکات کشور، چندی بعد باید همین محصول را با چند برابر قیمت وارد کنیم.
وی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی تجارت و بازار باید به مذاکرات خود با بانک مرکزی ادامه دهد تا مشکد واردات برنج رفع شود.
کشاورز با تاکید بر اهمیت واردات اقلام بهداشتی مانند ماسک و دستکش، اظهارداشت: اما این شرایط نباید موجب شود به واردات دیگر اقلام ضروری مانند برنج بی‌توجهی شود چراکه امنیت غذایی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی گفت: نباید فراموش کنیم که مصرف‌کنندگان اصلی برنج‌های وارداتی اقشار کم‌برخوردار هستند و در صورت کمبود و افزایش قیمت سفره قریب به نیمی از جمعیت کشور کوچکتر می‌شود.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به اینکه پس از تعطیلات نوروز که با افزایش تقاضا در بازار برنج روبرو بودیم، ایام ماه مبارک رمضان در پیش است، توضیح‌داد: در حالیکه توقف واردات موجب افزایش نسبی قیمت برنج‌های وارداتی شده، در صورت ادامه روند کنونی قیمت‌ها بیش از پیش افزایش خواهد یافت و بازار این محصول با بحران روبرو می‌شود.
وی با بیان اینکه متاسفانه مدیران بانک مرکزی هشدارهای قبلی انجمن واردکنندگان برنج ایران در خصوص امکان بروز مشکل در بازار برنج را جدی نگرفته‌اند، گفت: واردکنندگان احتمال می‌دادند که شیوع کرونا تجارت جهانی برنج را مختل کند و از این رو با آینده‌نگری اقدام به واردات برنج کردند، اما متاسفانه بانک مرکزی همچنان نسبت به این موضوع با بی‌اعتنایی برخورد می‌کند.
کشاورز افزود: این در حالی است که باتوجه به اینکه روند صعودی افزایش تقاضا حداقل تا پایان دهه اول ماه مبارک رمضان ادامه دارد و در صورتیکه بازار داخلی با کمبود برنج روبرو شود، قیمت‌ها افزایش جدی خواهد داشت.
وی ادامه‌داد: با افزایش قیمت برنج وارداتی قطعا بهای برنج ایرانی هم افزایش می‌یابد و این یعنی سفره جمعیت قابل توجهی از اقشار کم برخوردار و حتی متوسط خالی می‌ماند.
دبیرانجمن‌ واردکنندگان برنج ایران در پایان گفت: در صورت ادامه سیاست کنونی، بانک مرکزی باید در آینده پاسخگوی مشکلات بازار برنج کشور و خالی شدن سفره اقشار کم درآمد باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=105737