دبیر اجرائی جشنواره مد و لباس فجر مطرح کرد؛ صنعت پوشاک پل ارتباط اقتصاد و فرهنگ  

0
۹۳۷ بازدید

حمیدرضا یوسفی فر، دبیر اجرائی پنجمین جشنواره مد و لباس فجر صنعت پوشاک را ملموس ترین جایگاه برای ارتباط مستقیم فرهنگ و اقتصاد دانست.

گروه فرهنگی- یکی از جذابیت های پایتخت کشور فروشگاه های لباس فروشی و مزون های شلوغ و پر از لباس های گران قیمت آن است. به دلیل وجود جمعیت چند ده میلیونی پایتخت نشینان و  حضور  بسیاری از هنرمندان کشور در تهران فروشگاه های پر زرق و برق لباس فروشی امکان رشد و همچنین سود دهی فراوانی می توانند داشته باشند. در چنین شرایطی طبیعی است که  دغدعه تولید لباس های داخلی و کاهش واردات لباس به کشور ذهن مسئولان و فععالان اقتصادی را به خود مشغول کرده است.

روز های پیش از عید نوروز، بازار فروش لباس شلوغ تر از پیش می شود و به دلیل افزایش تقاضای مردم برای خرید لباس معادلات خرید و فروش پوشاک نه در پایتخت که در تمامی استان های سراسر کشور شکل تازه ای پیدا می کنند.

نمایشگاه مد و لباس فجر نیز چند سالی است که در مراسمی فضای فرهنگ کشور را برای تعالی صنعت لباس مهیا می کند. روز سه سه شنبه هفته گذشته پنجمین جشنواره مد و لباس فجر رسما آغاز به کار کرد .

چند روزی بعد از پایان رقابت های ۳ روزه بیست شرکت کنتده  و آغاز مرحله فروش و توزیع لباس برای عموم مردم روزنامه جهان اقتصاد گفت و گویی کرده است با دبیر اجرایی پنجمین جشنواره مد و لباس که در ادامه می خوانید:

حمیدرضا یوسفی فر در ابتدا و در پاسخ به سوالی مبنی بر تفاوت های جشنواره پنجم با جشنواره های سال های قبل به خبرنگار جهان اقتصاد گفت: «برجسته ترین تفاوت پنجمین جشنواره مد و لباس فجر با جشنواره سال های قبل این بود است که ما در این جشنواره به بُعد هنری و بُعد فرهنگی حوزه پوشاک بیشتر بهش کردیم و اهمیت بیشتری برای ان قائل شدیم. در جشنواره های فجر امسال حوزه مد و لباس جایگاه خاصی را برای خود تعریف کرده بود. در جشنواره فیلم فجر و در جشنواره موسیقی فجر جایگاه مد و لباس به یک نوع خاصی نمود می کرد به همین جهت وظیفه ما سنگین تر شد و به همین دلیل به  بُعد هنری و فرهنگی پنجمین جشنواره لباس فجر را بهای بیشتری دادیم.»

وی  درباره بخش فروش این جشنواره ضمن اشاره به اینکه در سال های گذشته بخش فروش در کنار جشنواره بوده است افزود: «امسال این بخش فروش را ما از حالت متمرکز و حضورش در نمایشگاه حذف کردیم و بخش فروش جشنواره را  بصورت غیر متمرکز در استان های کشور  که متقاضی همراهی و همکاری با کارگروه مد و لباس و اتحادیه پوشاک بودند را ایجاد کردیم. در این طرح غیر از استان تهران  پنج استان بزرگ کشور (البرز، قم، مشهد، تبریز و اصفهان) مشارکت داشتند که اینها در طرح فروش ویژه «شیما» و آثار ایرانی اسلامی با ما همکاری داشتند. در تهران در حدود ۵۰۰ فروشگاه در سطح شهر، در مناطق مختلف با مشخص کردن پوستر پنجمین جشنواره فجر با عنوان فروش ویژه طرح شیما با حدود حداقل بیست درصد تخفیف در خدمت مردم اند تا بتوانند هر چه بهتر لباس ایرانی اسلامی را در تهران و استان های دیگر عرضه کنند. در کل پنج استان دیگر هم حدود ۱۰۰۰ فروشگاه مشخص را در سطح شهر به مردم معرفی کردیم که بتوانند خریدی راحت تر داشته باشند.»

دبیر کارگروه مد و لباس اتحادیه پوشاک همچنین در تشریح نقاط ضعف این جشنواره و کاستی هایی که با آن رو به رو بودند گفت.

یوسفی فر با اشاره به اینکه نقطه ضعف اصلی جشنواره مکان آن بوده است گفت:  «ما از سال ۸۹ این نمایشگاه ها و این جشنواره ها را هر ساله پیگیری و اجرا می کنیم. در سال های گذشته ما یکبار در مصلای تهران، دوبار یا سه بار در تالار وحدت و در نمایشگاه بین المللی این جشنواره را برگزار کردیم. ما هر جایی غیر از تالار وحدت برگزار می کردیم با یک سری مزایا و یک سری نقاط ضعفی را روبه رو بودیم. برگزاری جشنواره در تالار وحدت نیز یک سری مزایا دارد و یک سری نقاط ضعف.»

وی ادامه داد: «با توجه به همه خوبی ها و شانیت بالای تالار وحدت یکی از نقاط ضعف تالار وحدت کمبود مکان آن است. در این حوزه ما متقاضیان بسیاری داریم که می خواهند حضور پیدا کنند و به نوعی زحماتشان در یک سال گذشته به معرض نمایش دربیاید و از آن ها تقدیر شود. متاسفانه اما به دلیل کمبود جا امکان همچنین چیزی وجود ندارد.»

وی همچنین درباره تاثر مشکلات مالی بر وجود چنین کاستی هایی گفت: «من خواهش می کنم مسئولین محترم مجلس شورای اسلامی، هیئت محترم دولت مقدار بیشتری به آن مسئله مد و لباس را توجه کنند که که مسئله مالی هم بسیار مسئله بغرنج و آزاردهنده ای است. ما اگر بخواهیم فعالیتی صورت بگیردباید حتما هزینه هایی را در نظر بگیریم و گرنه فعالیت آن امکان پذیر نخواهد بود.»

دبیر اجرائی جشنواره همچنین درباره تاثیر جشنواره مد و لباس فجر بر مسئله اقتصاد فرهنگ گفت: «حوزه لباس و پوشاک ملموس ترین جایگاه برای ارتباط مستقیم اقتصاد و فرهنگ است.» وی در ادامه گفت: «در همه جای دنیا یکی از مسائلی که خیلی مشخص تر و نمودار تر به موضوع ارتباط اقتصاد و فرهنگ می پردازد موضوع پوشاک است که مخصوصا کشور ما در حوزه پوشاک اگر کشور های دیگر مثل بنگلادش و پاکستان و هند و… فقط نگاه اقتصادی دارند در تولید و تجارت پوشاک ما یک جایگاه ویژه و خاصی را برای پوشش و لباس مردم مان می شناسیم. آن هم بعد فرهنگی موضوع است.  بعد اقتصادی موضوع مد و لباس نیز از نظر ارزش افزوده، مواد اولیه آن، تولید آن و افزایش نرخ اشتغال زایی آن بسیار مهم است.»

یوسفی فر درباره اهمیت نقش نیروی انسانی در صنعت پوشاک گفت : «اگر با موضوع خودرو بخواهیم برابری کنیم، ما مشاهده می کنیم که امروزه اکثر قطعات و قسمت های ساخت یک خودرو رباتیک تر می شود ولی حوزه پوشاک اینگونه نیست. حوزه پوشاک یکی از صنعت هایی هست که در بخش تولید اش حتما اشتغال زیادی را می خواهدو نیروی انسانی نقش مهمی را در حوزه تولید پوشاک دارد.

وی درباره بعد فرهنگی صنعت پوشاک نیز گفت: «بعد فرهنگی صنعت پوشاک در کشوری که اسلامی است بسیار مهم است. ما در حوزه عفاف و حجاب و نوع پوشش مردم عزیزمان در جامعه رهنمود های بسیاری داریم.

وی ادامه داد: «بعد سوم پوشاک نیز بعد هنری آن است. کشور ایران از ابتدای تاریخ بُعد هنری اش در دنیا زبانزد بوده است. یعنی از هزاران سال پیش ما هرچه قدر که زمان را گذراندیم بعد هنری را در کشور در همه زمینه ها شاهد بودیم. بعد هنری ما هم در پوشاک نسبت به بعد فرهنگی و اقتصادی ما باز زبان گویایی دارد. که مسئولیت کارگروه ساماندهی مد و لباس هم این است که به ابعاد مختلف افتخار آمیز حوزه پوشش مان آنطور که شایسته و بایسته است توجه کند تا آنطور که باید دیده شود.

یوسفی فر در آخر از شاخصه های تعیین فروشگاه های فروش محصولات جشنواره در تهران و استان های دیگر گفت: «این فروشگاه ها بر مبنای این ۵ شاخصه انتخاب می شوند. این شاخصه به این ترتیب اند:

۱- عرضه پوشاک منطبق بر الگو های ایرانی اسلامی

۲- داشتن هویت و شناسنامه ایرانی محصولات

۳- استفاده از منسوجات و مواد اولیه مرغوب

۴- رعایت اصول و چارچوب فرهنگ ایرانی اسلامی

۵- مهارت و دانش فروشندگان»

گفتنی است، پنجمین جشنواره مد و لباس فجر از ۱۰ تا ۲۰ اسفندماه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

 

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=28481