کد خبر: 60283
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

دبیرکل جمعیت ایران پاک:امروز توسعه ای پایدار می ماند که درون زا باشد

دبیرکل جمعیت ایران پاک:امروز توسعه ای پایدار می ماند که درون زا باشد

 گروه توسعه

دبیرکل جمعیت ایران پاک در حاشیه نشست با چندتن از اقتصادانان گفت: توسعه با تغییر فکر شروع می شود و تاثیر یک فکر در شهر و کشور خود را آشکار می کند.

محمدعلی طالبی در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد با اشاره به اینکه ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین مالزی در مورد شهر اصفهان گفت اگر مدیریت گردشگری این شهر را به من بسپارند سالانه به اندازه نفت ایران برای ایران درآمد زایی می کنم سوال اینجاست که تاکنون چه مقدار از ظرفیت صنعت گردشگری استفاده کرده ایم. از راهکارهای مهم در توسعه اقتصادی شهر می توان به مواردی مانند  هدایت منابع داخلی از اقتصاد سوادگری به اقتصاد تولید محور یعنی  سرمایه گذاری داخلی ؛ طبقه بندی سرمایه ها از حیث دست یابی برای سرمایه گذاری در شهر جهت توسعه اقتصاد شهری یعنی از منایع کم به منابع زیاد، این مسیر شامل منایع محدود شهرداری ، سرمایه های بومی ، سرمایه های سرمایه گذاران ، همشهریان داخلی ، خارج از کشور و نیز سایر سرمایه گذاران ایرانی و مهم تر از همه سرمایه گذران مؤثر خارجی  اشاره کرد که به نظر بنده تاکنون با کمترین توان در رابطه گام برداشته شده است.

طالبی تأکید کرد، امروز توسعه ای پایدار می ماند که درون زا باشد، به جای شعار تخصص؛ باید افرادی که در شورا هستند بینش تخصصی داشته باشند که بتوانند از افراد متخصص دعوت نمایند. امروزه در مطالعات و پژوهش های متعدد ثابت شده است که تزریق جریان سرمایه در رگ های کلیدی شهر برای توسعه اقتصاد شهری باید با ایجاد تسهیلات اعطایی به سرمایه گذار موجب ورود و افزایش سرمایه های جدید در شهر شود. مثلاً کشورهای با اقتصادی قدرتمند مانند امریکا و چین و کشورهای دیگری مانند ترکیه ،امارات و هنگ کنگ … وام های با بهره ٣٪‏ با تضمین تسریع و تکریم به سرمایه گذار در برنامه های توسعه ای خود دارند ، آیا در ایران به اینگونه است.

دبیرکل جمعیت ایران پاک در پایان اظهار داشت، چالش اصلی توسعه اقتصاد شهری از درون سازمان شهرداریها با نگرش آنان آغاز می شود که از دوحالت نگرش سنتی یا نگرش نوین خارج نیست. دبیرکل جمعیت ایران پاک اظهار داشت،توسعه در خلا اتفاق نمی افتد. توسعه را نیروی انسانی توسعه یافته تعیین می کند . شورای شهر با هوش و دانا باانتخاب شهردار کار آمد که بینش به مسائل شهری دارد باعث توسعه اقتصادی شهر در برنامه های تدوینی کوتاه مدت و بلند مدت می شود.