کد خبر: 3884
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

دباغ: تفکر مالکی برای عراق کارساز نیست

دباغ: تفکر مالکی برای عراق کارساز نیست

نماینده منطقه کردستان عراق در تهران، انتخاب نوری مالکی به عنوان نخست‌وزیر عراق را کاری اشتباه دانست که موجب استمرار و پیچیده شدن مشکلات در عراق می‌شود.

ناظم دباغ در گفت‌وگو باایسنا با اشاره به قرار گرفتن در آستانه انتخاب نخست وزیر و برخی اظهارات از سوی مقامات عراقی مبنی بر این که نوری مالکی مسئول تشکیل کابینه خواهد شد ابراز عقیده کرد که آقای مالکی نباید به عنوان نخست وزیر انتخاب شود و این کاری اشتباه است چرا که با این کار نه تنها همه مشکلات عراق ادامه پیدا می کند بلکه بر دامنه و عمق مشکلات افزوده خواهد شد.
وی گفت: ما با شخص آقای مالکی مشکلی نداریم بلکه تفکر او و افرادی نظیر وی است که دیگر نباید در اداره عراق حضور داشته باشد . تجربه سال های گذشته ثابت کرده است که تفکر مدیریتی آقای مالکی برای عراق کارساز نیست و به مشکلات آن افزوده است. نتیجه مدیریت آقای مالکی حضور و تسلط داعش بر یک سوم مناطق عراق است. از این رو معتقدم عراق به چهره جدیدی در این پست نیاز دارد.
نماینده منطقه کردستان عراق در تهران ادامه داد: اگر فردی با تفکر جدید ولو از بین شیعیان روی کار بیاید فضای سیاسی اجتماعی عراق را متحول و ارام می کند. در حال حاضر اغلب گروه های سیاسی درعراق به جز حزب آقای
مالکی خواستار تغییر او هستند. هم چنین نماینده آیت الله سیستانی نیز در اظهاراتی اعلام کردند که خوب است مسوولان پابند مناصب خود نباشند. علاوه بر این بهتر است بعد از یک دوره هشت ساله فرد جدیدی روی کار بیاید.

دباغ با اشاره به انتخاب رییس پارلمان و رییس جمهور این روند را مثبت ارزیابی کرد و گفت: روند پیش رو گام هایی به سمت شکل گیری حکومت مستقل و واحد عراقی است و مساله انتخاب نخست وزیر، گام باقی مانده از این روند مساله ای مربوط به گروه های سیاسی به ویژه گروه های شیعه است.
وی درباره نقش جلال طالبانی در ایجاد آرامش و رفع اختلاف‌های کنونی در عراق اظهار کرد: نقش طالبانی در ایجاد آرامش در عراق از گذشته تاکنون کاملا تثبیت شده است و خلاء حضور او را هیچ کس نتوانست در این کشور جبران کند. متاسفانه امروز عراق بین گروه داعش، کردها و سایر عراقی ها تقسیم شده است و اگر اختلاف ها رفع نشود این وضع ادامه پیدا می کند.
.