دامپینگ چینی ها در بازار چهاردهمین تولیدکننده فولاد دنیا!

0
۲۷۹ بازدید

گروه تولید: در حالیکه براساس امارهای جهانی ایران در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۴ (۱۱ دی ۹۲ تا ۹ تیر ۹۳) در مجموع هفت میلیون و ۹۸۲ هزارتن فولاد تولید کرد که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۳ رشد ۸.۴ درصدی داشت.مدیرعامل یک شرکت فولادی در کشور بر ضرورت افزایش تعرفه گمرکی واردات فولاد برای مقابله با دامپینگ چینی ها تاکید کرد.

اسدالله فرشاد، اظهار داشت: در حال حاضر پتانسیل خوبی برای تولید آهن و فولاد وجود دارد اما با توجه به اینکه پروژه‌های ساخت وساز کارخانجات ما شتابی نداشته و پروژه‌های جدیدی نیز شروع نشده است و با عنایت به اینکه ظرفیت تولید مقاطع میلگرد و تیرآهن در مجموعه ذوب‌آهن ایران تقاضای داخلی ما را جوابگوست و کیفیت خوبی هم دارند واردات آن توجیه قابل قبولی ندارد.

وی در خصوص قیمت ها نیز افزود: در حال حاضر محصولات فولاد خوزستان و فولاد مبارکه و فولاد خراسان و آلیاژی ایران به لحاظ قیمت با کاهش نیز مواجه شده و در کف قیمتی قرار دارد.

فرشاد در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص مساله دامپینگ چینی‌ها، گفت: در حال حاضر این کشور با قیمت پایینی محصولات خود را عرضه می‌کند تا سهم بیشتری در بازارهای جهانی به دست ‌آورد و برخی از تجار ما نیز برای کسب سود بیشتر این محصولات را وارد ایران می‌کنند اما دولت می‌تواند با وضع مالیات‌ها و تغییر در سود بازرگانی و تعرفه‌ها واردات محصولات فولادی را محدود کند و به نوعی از تولیدکننده داخل حمایت کند تا سقف موجودی انبارهایی که در حال حاضر افزایش داشته کنترل شود.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که انجمن جهانی فولاد در آخرین گزارش منتشره خود در ماه نوامبر، میزان تولید ایران در این ماه را یک میلیون و ۴۵۹ هزار تن فولاد خام ذکر کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی که یک میلیون و ۳۷۵ هزار تن بود ۶.۱ درصد رشد نشان می دهد.

کل تولید ایران طی ۱۱ ماه میلادی (۱۱ دی ۹۲ تا ۹ آذر ۹۳)به ۱۴ میلیون و ۹۶۹ هزار تن رسید که نسبت به میزان تولید مدت مشابه سال ۲۰۱۳که رقم ۱۴میلیون و ۷۱ هزار تن بود، افزایش ۶.۴ درصدی دارد.

انجمن جهانی فولاد میزان کل تولید فولاد خام ۶۵ کشور جهان را طی۱۱ ماهه امسال، یک میلیارد و ۴۹۷ میلیون و ۷۵۰ هزار تن اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه رشد ۱.۸ درصدی دارد.

کل تولید ۱۱ ماهه ۲۰۱۳ به میزان یک میلیارد و ۴۷۱ میلیون و ۴۴۵ هزار تن ثبت شده بود.

میزان تولید جهانی ماه نوامبر ۲۰۱۴ نیز ۱۳۰ میلیون و ۵۲۵ هزار تن اعلام شد و در مقایسه با تولید ماه نوامبر ۲۰۱۳ که رقم ۱۳۰ میلیون و ۴۲۱ هزار تن بود، ۰.۱ درصد رشد نشان می دهد.

بنابراین گزارش، ۱۳ فولادساز بزرگ جهانی پیش از ایران در ماه نوامبر، چین با ۶۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن، ژاپن با ۹ میلیون و ۱۷۵ هزار تن، ایالات متحده با هفت میلیون و ۲۰۹ هزار تن، هند با ۶ میلیون و ۸۹۰ هزار تن، کره جنوبی با پنج میلیون و ۹۱۱ هزار تن، روسیه با پنج میلیون و ۸۴۰ هزار تن، آلمان رقم سه میلیون و ۵۹۹ هزار تن، ترکیه به میزان دو میلیون و ۷۹۵ هزار تن، برزیل بالغ بر دو میلیون و ۷۷۳ هزار تن، تایوان برابر با یک میلیون و ۹۰۵ هزار تن، تولید ایتالیا یک میلیون و ۸۵۷ هزار تن، اوکراین برابر با یک میلیون و ۸۲۲ هزار تن و مکزیک هم یک میلیون و ۵۷۰ هزار تن تولید داشتند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8212