کد خبر: 11620
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین ۱۳۹۴
گروه : جهان انرژی

داستان تکراری تهدید جیره بندی آب در تابستان

داستان تکراری تهدید جیره بندی آب در تابستان

گروه امورزیربنایی: اگرچه در سالهای اخیر بحران آب به یکی از مهمترین موضوعات و البته چالشهای کلان کشور تبدیل شده است اما هر از چندگاهی موضع مسئولان مرتبط با این حوزه به جای ارایه راهکار به سمت تهدید متمایل می شود.

"قطع آب مشترکان پرمصرف" و موضوع تهدید به "جیره بندی آب در تابستان" تقریبا به دو اتفاق تکراری در این حوزه بدل شده است البته این موضوع به معنای ضرورت مصرف بهینه و جلوگیری از اسراف این ماده حیاتی از سوی شهروندان و صنعتگران نیست اما با همه این اوصاف کارشناسان معتقدند مصرف چندین برابری آب کشاورزی نسبت به بخشهای شرب و صنعت وارایه راهکار برای حل این بحران، قطعا موضوع مهمتری نسبت به تهدید مشترکانی است که فقط 8 درصد از کل منابع آبی کشور را در اختیار دارند.

در آخرین نظر ارایه شده در این باره روز دوشنبه وزیر نیرو از احتمال جیره بندی آب در تابستان 1394 خبرداد و روزیکشنبه نیز استاندار تهران به شهروندان پرمصرف استانش هشدار داد که ادامه روند مصرف سبب قطع انشعابشان خواهد شد  

وزیر نیرو روز گذشته با اعلام اینکه در سال جاری ۲۴سد جدید به بهره برداری خواهد رسید درباره وضعیت بارش ها و ذخایر آبی کشور گفت: نگرانی ها کاهش یافته و در ۸استان بارندگی افزایش نشان می دهد.

حمید چیت چیان البته به این نکته هم اشاره کرد که ما همچنان با کاهش بارش در مقایسه با دوره های گذشته روبرو هستیم.

وزیر نیرو با اشاره به بارش های اخیر گفت: نگرانی ها کاهش یافته، اما همچنان نیازمند همراهی مردم در صرفه جویی مصرف آب هستیم. در سال آبی جاری که از مهرماه ۹۳آغاز شده، تاکنون ۱۶۳میلیمتر بارندگی گزارش شده که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته با ۱۹۲میلیمتر و دوره درازمدت ۴۷ساله با ۱۹۷میلیمتر کاهش نشان می دهد.

وی از احتمال جیره بندی آب در تابستان خبر داد و گفت: تلاش وزارت نیرو بر آن است که از جیره بندی آب جلوگیری کند، اما برای تحقق این امر نیازمند همکاری مردم هستیم. برای کمک به مدیریت مصرف از سوی مردم وزارت نیرو، تجهیزات کاهنده مصرف آب را اقساطی بین مردم توزیع می کند.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ورودی آب سدهای کشور ۲۰درصد کاهش داشته است اضافه کرد: موجودی سدها ۷.۷دهم درصد کاهش داشته است.