دارایی‌های نامشهود در ایران ناچیز است

0
۲۸۸ بازدید

دارایی کل دنیا حدود ۷۰۸ هزار میلیارد دلار است

گروه تولید: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دارایی کل دنیا حدود ۷۰۸ هزار میلیارد دلار است که به سه بخش دارایی‌های طبیعی، سرمایه ای و نامشهود تقسیم می‌شوند و دارایی‌های نامشهود کشورهای پیشرفته بیش از ۸۰ درصد و به طور میانگین در دنیا ۵۰ درصد است‎.
‎علی‌اصغر توفیق با بیان این‌که حجم دارایی‌های نامشهود که شامل دانش و فناوری می شود، در ایران حدود ۲۰ درصد است، اظهار کرد: این رقم بسیار کم است و باید افزایش یابد که در این راستا برنامه ریزی‌هایی انجام شده و در حال انجام است‎.
‎توفیق اظهار کرد: طبق بودجه سال گذشته دستگاه‌ها باید سه درصد از بودجه خود را صرف تحقیق و توسعه می‌کردند که این موضوع در بودجه امسال حذف شده بود که مجددا در بودجه سال بعد پیش بینی شده است‎.
‎وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت گفت: در این جشنواره به بخش تجارت توجه کمتری شده که البته به موضوع تجارت در سال‌های آینده بیشتر می‌پردازیم‎.
‎معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد بخش تحقیق، توسعه و فناوری در برنامه ششم خبر داد و گفت: کارگروه‌هایی دراین زمینه مشخص شده و احکامی در آن مطرح کردیم و باب خوبی را در برنامه ششم در رابطه با حوزه تحقیق، توسعه و فناوری ایجاد کرده‌ایم‎.
‎توفیق با بیان این‌که در جشنواره پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت سه کار جدید عرضه می شود، اظهار کرد: سامانه مشترکی بین وزارت علوم و وزارت صنعت تشکیل شده و این سایت توسط وزیر علوم و وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی خواهد شد. همچنین بین وزارتخانه علوم و وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاهم‌نامه‌ای امضا شده که دو بند آن مختص فرصت مطالعاتی داخلی است که برای اولین بار بحث فرصت مطالعاتی داخلی را مطرح می کنیم‎.
‎وی با بیان این‌که این موضوعات در قالب برنامه‌هایی در روز بیست و چهارم آذر ماه که روز برگزاری جشنواره است رونمایی می‌شود، اظهار کرد: با توافقی که با وزارت علوم داشتیم قرار شد که در روز بیست و چهارم آذر ماه از برگزیدگان حوزه‌های پژوهش و فناوری نیز تقدیر و تشکر به عمل آید‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7768