خیار آلوده‌ترین و انار سالم‌ترین محصول کشاورزی

0
۳۷۴ بازدید

رییس سازمان حفظ نباتات کشور میزان سم مصرفی در تولیدات کشاورزی ایران را نصف میانگین جهانی عنوان و اعلام کرد که خیار با سه درصد آلودگی، پرمخاطره‌ترین محصول کشاورزی است.

محمدعلی باغستانی میبدی با حضور در ایسنا گفت: بیشترین مبارزه شیمیایی و استفاده از سم برای محصولاتی مانند گندم و برنج است در حالی که برای تولید محصولاتی مانند انار، کیوی، انجیر و… از هیچ سمی استفاده نمی‌شود.

به گفته وی میزان مصرف سم در تولید محصولات کشاورزی طی ۲۰ سال اخیر یک سوم کاهش یافته و از ۳۰ هزار تن در سال به ۲۱ هزار تن رسیده است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: بیشترین محصولی که برای مبارزه با آفات آن سم‌پاشی می‌شود، گندم است و سازمان حفظ نباتات بسیار به این محصول استراتژیک تاکید دارد و برنج پس از گندم در ردیف بیشترین مصرف‌کننده‌های سم است اما به عنوان مثال در انار اصلا سم‌پاشی وجود ندارد.

باغستانی اظهارکرد: میزان بقایای سموم در محصولات کشاورزی دغدغه‌ای به حق است که در گزارش اخیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور پرمخاطره‌ترین محصول از این نظر خیار بوده که ۹۷ درصد آن سالم بوده و تنها سه درصد از تولید این محصول دارای باقی‌مانده‌های بالاتر از حد استاندارد است. البته سه درصد از تولید خیار در کشور که دارای باقی‌مانده‌های بالاست.

وی افزود: براساس قانون وظیفه پایش و ارزیابی باقی‌مانده‌های شیمیایی در محصولات کشاورزی برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

وی عنوان کرد:‌ با طرح ارتقاء سلامتی که وزارت بهداشت در دستور کار خود قرار داده، بهتر است بخشی از اعتبار در این زمینه را به سمت تجهیز آزمایشگاه‌های پایش و ارزیابی محصولات سوق دهند.

باغستانی اضافه کرد: اگر محصول کشاورزی به دلیل بالا‌بودن باقی‌مانده‌های سموم و کودهای شیمیایی امحاء شد و از بین رفت باید بیمه تضمین کیفیت تولید و خسارت کشاورز از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت شود اما تاکنون این قانون از سوی وزارت بهداشت اجرایی نشده و این وزارتخانه هنوز آیین‌نامه اجرای آن را تهیه نکرده است.

وی تاکید کرد: یارانه بخش سلامت به صورت کامل به وزارت بهداشت پرداخت می شود اما اگر بخواهیم در کشور به سمتی حرکت کنیم که محصول سالمی تولید و به جامعه عرضه شود باید نقش سازمان حفظ نباتات در تضمین سلامت این محصولات دیده شود و سهمی از یارانه سلامت برای پیشبرد اهداف سازمان در این زمینه پرداخت شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13183