خودروسازی، یک صنعت با یک فوج مخالف و موافق

0
۲۷۱ بازدید

سرآغازی برای پرونده خودرو جهان اقتصاد

همه چیز از آنجا آغاز شد که پس از سالها مدعی خودروساز بودن به ناگهان وزیر صنعت کهنه کار دولت یازدهم در یک نشست که نام شورای مشورتی را یدک می کشید، مستقیما به یک نقطه ممنوعه شلیک کرد!

“با مونتاژ کاری خداحافظی کنید! ” ….

محمدرضا نعمت زاده که نظرات خودرویی اش همواره قابل تامل بوده و به دور از هیاهوهای عوام پسندانه مسوولان دولت قبل آنچه که واقعیت این صنعت است را بیان می کند در آن جلسه معروف از خودروسازان خواست که به دلیل آنچه امروزه با توجه به توان بالای مهندسی و طراحی انواع خودرو و قطعات آن در داخل کشور می توان یافت، واژه مونتاژکاری را از فرهنگ خودرو سازی برای همیشه بردارند.

پیش از آن نیز مدیرعامل جدید یکی از دو غول خودروسازی در ایران در ابتدای حضورش در ایران خودرو، برای اولین بار در این سالها و البته به عنوان مدیری که درمسند ریاست است، عنوان کرده بود که راه درازی را تا خودروساز شدن در پیش داریم…

این تلنگرها سبب شد در این شماره به بررسی وضعیت صنعت خودرو از زاویه های مختلف بپردازیم، صنعتی که نیم قرن است با ظهور “پیکان” که در شرکت سهامی عام “کارخانجات صنعتی ایران ناسیونال” تحت لیسانس کارخانه تالبوت انگلستان ساخته شد و در سال ۱۳۴۶ وارد بازار شد خودنمایی کرد و امروزه، هم بخش عظیمی از بار اقتصاد کشور را بر دوش دارد و هم بی اغراق یکی از پرچالش ترین و پربحث ترین صنایع کشور محسوب می شود.

در همان سال سواری های “آریا” و”شاهین” نیز در کارخانه پارس خودرو و در سال ۱۳۴۷ سواری “ژیان” در کارخانه سایپا تولید و به بازار عرضه گشت. در سال ۱۳۵۱ با تبدیل کارخانه پارس خودرو به شرکت “جنرال موتورز ایران” تولید اتومبیل های آریا و شاهین متوقف و تولید سواری های شورولت (اپل) ۲۵۰۰ و ۲۸۰۰ سی سی همچنین تولید سه نوع اتومبیل سواری “بیوک”، “کادیلاک” و “شورولت نوا” تحت لیسانس جنرال موتورز آمریکا شروع گردید.

این تاریخچه مختصر را گفتیم که بدانید دراین پرونده درباره موضوعی قرار است صحبت کنیم که یک فوج موافق دارد و یک لشکر مخالف…

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9070