خطیب تازه جمعه ها از قزوین می آید

0
۸۶۴ بازدید

میثم سعادت-گروه سیاسی

نماز جمعه تهران همواره محل حضور بزرگان بوده است. روزگاری در دهه شصت که قائم مقام رهبری(آیت الله منتظری) رئیس مجلس(آیت الله هاشمی رفسنجانی) و رئیس قوه قضائیه (آیت الله موسوی اردبیلی) و البته رئیس جمهور وقت (آیت الله خامنه ای) خطیبان نماز جمعه تهران بودند.
روند حضور مقامات ارشد کشور در نماز جمعه به مرور متوقف شد چنانچه سال ۶۸ ناطق نوری رئیس مجلس شد اما به عنوان خطیب نماز جمعه دعوت نشد. بعد از آن در سال ۷۶ که ریاست جمهوری سید محمد خاتمی آغاز شد، دیگر هیچ رئیس جمهوری سخنران نماز جمعه تهران نبود و البته از سال ۷۸ نیز با پایان یافتن ریاست آیت الله یزدی بر قوه قضائیه، رئیسان بعدی این قوه به نماز جمعه نرفتند. مقام معظم رهبری که بیش از ۲۴۰ خطبه در نماز جمعه تهران ایراد کرده اند و در حال حاضر امام جمعه اصلی تهران محسوب می شوند، از بهمن ۹۰ در نماز جمعه تهران حاضر نشده اند.
شش خطیب موقت
در حال حاضر احمد جنتی، احمد خاتمی، کاظم صدیقی، موحدی کرمانی و البته ابوترابی فرد خطیبان موقت نماز جمعه تهران هستند. البته نزدیک یک سال است که آیت الله جنتی خطیب نماز جمعه تهران نبوده اند و شاید خود را از این مسئولیت بازنشست کرده اند. کاظم صدیقی از سال ۸۸ به عنوان امام جمعه جدید تهران معرفی شد. در آن سال آیت الله هاشمی و آیت الله مهدوی کنی برای آخرین بار در نماز جمعه حضور یافتند.
موحدی کرمانی و غیبت دو ماهه؟
روز ۶ بهمن امسال ابتدا اعلام شد آیت الله موحدی کرمانی خطیب نماز جمعه خواهد بود اما نماز جمعه به اقامت حجت الااسلام احمد خاتمی برگزار شد. هفته بعد هم مجدد احمد خاتمی خطیب نماز جمعه بود و جز موارد استثنایی در چند سال اخیر بود که یک خطیب دو هفته پیاپی در تریبون نماز جمعه قرار بگیرد. به این ترتیب آیت الله موحدی کرمانی حدود دو ماه است که در نماز جمعه تهران حضور پیدا نمی کند. پیش از این در ابتدای دی ماه اخباری از بستری شدن ایشان در بیمارستان منتشر شده بود اما بعد از مرخص شدن از بیمارستان مجدد در نماز جمعه حضور پیدا کرده بود.
برگزاری نماز جمعه بین امام جمعه های موقت تهران تقریبا نوبتی است و از ابتدای امسال احمد خاتمی و کاظم صدیقی سیزده نوبت، آیت الله امامی کاشانی یازده نوبت و موحدی کرمانی ده نوبت خطیب نماز جمعه تهران بودند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=78346