خطر شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بدلیل افزایش ۵۰۰ درصد قیمت دارو

0
۸۳ بازدید

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن گفت: افزایش هزینه در بخش دارو و واکسن می‌تواند نتایج بسیار منفی در زمان شیوع بیماری‌ها به همراه داشته باشد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، ناصر نبی پور با بیان اینکه از ابتدای سال تا کنون هزینه دارو، واکسن و مکمل‌ها قابل مقایسه با ابتدای سال نیست، اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون هزینه دارو، واکسن و مکمل‌ها حداقل ۵۰۰ درصد افزاش یافته است.

وی ادامه داد: افزایش هزینه در بخش دارو و واکسن می‌تواند نتایج بسیار منفی در زمان شیوع بیماری‌ها به همراه داشته باشد. نبی پور با اشاره به شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور نسبت به گرانی واکسن این بیماری ابزار نگرانی کرد.

وی افزود: در صورتی که واکسیناسیون به درستی انجام نشود، شاهد شیوع بزرگ بیماری در کشور خواهیم بود.

به گفته نبی پور؛ هر دز واکنس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از ۳۴۰ تومان به ۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است. وی اظهار کرد: با این قیمت واکسن هزینه واکسیناسیون یک گله ۱۰۰ هزار قطعه‌ای بیش از یک میلیارد تومان می شود.

نبی پور با تاکید بر اینکه مولف‌های دیگر تولید تخم مرغ نیز افزایش قابل توجهی داشته است، گفت: هزینه تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم مرغ به ۱۶ هزار تومان رسیده است.

نبی پور معتقد است؛ با توجه به هزینه تمام شده تولید تخم مرغ قیمت مصوب آن باید افزایش داشته باشد. سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن، ۱۶ هزار و ۵۰۰ تا ۱۷ هزار تومان را قیمت مصوب مناسب برای هر کیلوگرم تخم مرغ با توجه به هزینه تمام شده دانست. نبی پور قیمت مصوب کنونی هر کیلوگرم تخم مرغ را ۱۲ هزار تومان عنوان کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=122449