خطر شکل گیری انحصار در صنعت روغن نباتی

0
۲۶۳ بازدید

سهم بازار تولیدکنندگان داخلی روغن نباتی رو به سقوط

گروه تولید- دبیرانجمن صنایع روغن نباتی ایران اعلام کرد: فعالان این صنعت طی دو سال گذشته به منظور تحقق اهداف دولت در راستای کنترل تورم و تنظیم بازار هیچ گونه افزایش قیمتی نداشته اند.

محمد قبله با بیان این مطلب گفت: آخرین افزایش قیمت روغن نباتی مربوط به اردیبهشت ماه سال ۹۲ و بر پایه ارز ترکیبی ۷۰ درصد مرجع با نرخ ۱۲۲۶ تومان و ۳۰ درصد مبادله ای با نرخ ۲۴۵۰ تومان بود که در نهایت نرخ پایه ۱۶۰۰ تومان را تشکیل می داد.

وی با بیان اینکه قیمت روغن خام به عنوان ۸۰ درصد از قیمت تمام شده تولیدکنندگان داخلی طی دو سال اخیر در بازارهای جهانی حدود ۲۰ درصد کاهش داشته است، افزود: این در حالی است که نرخ پایه ارز برای تولیدکنندگان روغن نباتی از شش ماهه دوم سال ۹۲ تاکنون با نرخ مبادله ای محاسبه شده است.

دبیر انجمن صنایع روغن نباتی ایران اظهار داشت: بر این اساس نرخ ارز برای این صنعت از شش ماهه دوم ۹۲ بالغ بر ۲۴۰۰ تومان، در سال ۹۳ با نرخ ۲۶۵۰ تومان و امسال نیز به ۲۸۵۰ تومان رسیده و به عبارتی این افزایش نرخ ارز فرصت مهم کاهش قیمت جهانی روغن خام را به یک تهدید تبدیل کرده است.

قبله با اشاره به این روند مذکور نشان دهنده رشد ۸۰درصدی نرخ ارز برای تامین روغن خام وارداتی است، تصریح کرد: در سال جاری نیز سیاست های تعرفه ای دستخوش تغییراتی شده که برای رغن سویا و آفتابگردان ۳درصد و برای روغن پالم نیز ۶درصد افزایش تعرفه در نظر گرفته شده است.

وی متذکر شد: از طرفی بر اساس مصوبه دولت پرداخت ۷۰ تومان مابه التفاوت هر کیلو روغن نباتی به کشاورزان بر عهده تولیدکنندگان داخلی گذاشته شده که در کنار افزایش نرخ ارز، افزایش تعرفه ها و همچنین افزایش نرخ حقوق و دستمزد از سال ۹۲ به ۹۳ و ۹۳ به ۹۴ بازنگری در قیمت ها یک ضرورت اجتناب ناپذیر محسوب می شود.

دبیرانجمن صنایع روغن نباتی ایران یادآور شد: برآوردها نشان می دهد که افزایش قیمت ها در حدود ۱۲ درصد می تواند مشکلات به وجود آمده بر سر راه تولیدکنندگان این صنعت را کمرنگ ساخته و توان رقابتی آنان را افزایش دهد.

قبله گفت: طی دو سال گذشته فعالان این صنعت همواره در قبال تعهد خود به دولت مبنی بر همسویی با سیاست تثبیت قیمت ها پایبند بوده اند و اکنون این نگرانی وجود دارد که با افزایش هزینه های تولید مشکلات متعددی بر سر راه تولیدکنندگان ایجاد شود.

وی در پاسخ به این سوال که مهمترین آثار عدم افزایش قیمت روغن نباتی چیست؟ افزود: در نگاه اول تولیدکنندگان داخلی توان پرداخت مابه التفاوت ۷۰ تومانی به کشاورزان را نخواهند داشت و دولت ناچار به پرداخت این وجوه خواهد بود که با توجه به محدودیت منابع دولت چنین امکانی وجود نخواهد داشت.

دبیرانجمن صنایع روغن نباتی ایران خاطرنشان کرد: در عین حال مهمترین تهدید عدم افزایش قیمت ها، خطر تعطیلی واحدهای کوچک و متوسط این صنعت خواهد بود و در چنین شرایطی با عدم چرخش نقدینگی در این واحدها، بازار داخلی در کوتاه مدت به حالت انحصاری در خواهد آمد.

بنا براین گزارش، به نظر می رسد آثار این تهدیدها ازسال گذشته دراین صنعت نمایان شده، به طوری که سهم تولیدکنندگان داخلی از ۷۵ درصد به ۶۰درصد تقلیل یافته و این موضوع خطر بزرگی برای اشتغال ایجاد شده در این صنعت به شمار می رود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12856