خسارت ۱۳۰ میلیارد دلاری لیبی از محاصره نفتی

0
۱۰۲ بازدید

وزیر دارایی لیبی از ضرر ۱۳۰ میلیارد دلاری درآمد نفتی لیبی در اثر محاصره نفتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، فرج بومتاری، وزیر دارایی لیبی اعلام کرد محاصره های نفتی در این کشور طی چند سال گذشته ۱۳۰ میلیارد دلار به درآمدهای این کشور آسیب رسانده است.

صنعت نفت لیبی به خاطر محاصره های مداوم فلج شده چون از زمان سرنگونی محمد قذافی در ۲۰۱۱، گروه های مختلف داخلی برای به دست گرفتن کنترل این کشور و بنادر و پایانه‌های نفتی آن در حال جنگ بوده اند.

شرکت نفت لیبی اعلام کرد محاصره نفتی این کشور که از ژانویه تا اواسط سپتامبر طول کشید، ۱۰ میلیارد دلار خسارت وارد کرده است.

ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی، با کمک گروه‌های مسلح در ژانویه سال جاری میلادی بنادر نفتی این کشور را محاصره کرد. پایان این محاصره در هجدهم سپتامبر اعلام شد. شرکت نفت لیبی به تدریج وضعیت اضطراری در پایانه‌ها و میادین نفتی را برداشت و تولید نفت این کشور طی یک ماه گذشته از کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه در روز تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

شرکت نفت لیبی در اوایل همین ماه اعلام کرد وضعیت اضطراری در میدان شراره، بزرگترین میدان نفتی لیبی را برداشته است. این میدان نفتی ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار بشکه در روز را دارد. میدان شراره هفته گذشته حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز تولید داشت ولی تولید آن در اوایل این هفته به ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسید.

بازگشت نفت لیبی به بازار بر قیمت نفت طی هفته های اخیر تأثیر گذاشته است. لیبی از قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس معاف شده بود و افزایش تولید آن می‌تواند تلاش های این گروه برای افزایش قیمت نفت و برنامه‌اش برای بالا بردن تولید از ماه ژانویه را مختل کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=116712