خسارت ۴۶ هزار میلیارد ریالی سیل به بخش کشاورزی

0
۳۱۴ بازدید

یک مقام مسئول وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:

گروه تولید-مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیل اخیر تا تاریخ سیزدهم فروردین ماه بیش از ۴۶ هزار و ۶۲۱ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی ۱۶ استان کشور وارد کرده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سید محمد موسوی مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی مهمترین اقدامات انجام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با سیل تا ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ را اعلام کرد.

موسوی با اشاره به فعال سازی کلیه بخش های سازمانی وزارت جهاد کشاورزی در سطح کشور جهت مشارکت فعال با نظام مدیریت بحران سیل و همچنین اطلاع رسانی و هشدار به جامعه هدف، اظهار کرد: ظرفیت های سخت افزاری وزارت جهاد کشاورزی شامل ۷۶۲ دستگاه ماشین آلات عمرانی سنگین،سبک،تجهیزات لجستیکی برای مقابله با سیل اخیر به کار گرفته شد.

وی به بسیج و اعزام ۱۴۰۰ نفر نیروی کارشناسی، ترویجی و خدماتی سازمان های جهاد کشاورزی جهت کمک به اجرای برنامه های ستاد مدیریت بحران شهرستان ها و استان ها اشاره کرد و افزود: ۲۰۰ کیلومتر از رودخانه ها و انهار لایروبی و لجنکشی شد و انسداد خروجی ۴۰ دهنه زهکش و ۳۰۰ مورد مزارع آبزی پروری و کانال های آبرسانی کشاورزی رفع گردید.

موسوی اضافه کرد: در این مدت، ۱۶۰ کیلومتر سیل بند،۵۰۰ کیلومتر جاده بین مزارع و ۱۰ کیلومتر شبکه برق چاه های کشاورزی مرمت شد.

وی بازکردن دو دهانه پل، ترمیم ۶ دهانه انهار و لوله گذاری جهت خروج آب از اراضی کشاورزی و مناطق مسکونی را از دیگر اقدامات مقابله با سیل برشمرد و اظهار داشت: در سیل اخیر، ۳۰ هزار تن نهاده های دامی، ۱۰ تن بذر، ۱۰ هزار کیلوگرم گوشت،۳۲۰ هزار کیلوگرم آرد، ۳ هزار کیلوگرم تخم مرغ، ۶  هزار پرس غذای گرم، ۱۵۰ تخته چادر استقرار دام و ۷ دستگاه نانوایی سیّاّر تأمین و توزیع شده است.

موسوی با اشاره به جابجایی خانوارهای عشایری در معرض خطر سیل و تجهیز انبارها و مهمانسراها به منظور اسکان مسافران سیل زده، یادآور شد: ۴۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در سطح ۱۰۵ روستا و مناطق عشایری جابجا شده و اسکان موقت یافتند.

وی گفت: ۲۸۰۰ رأس دام و ۵۰۰ هزار قطعه طیور تلف شده بر اثر سیل اخیر دفن بهداشتی شده است.

موسوی بازدید، ارزیابی و ایمن سازی چاه ها، قنوات، سیل بندها، تأسیسات آبی، دریچه های تنظیم آب، کانال های آبیاری و سدهای خاکی را از دیگر اقدامات صورت گرفته برای با مقابله سیل اخیر عنوان کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: سیل اخیر تا تاریخ سیزدهم فروردین ماه بیش از ۴۶ هزار و ۶۲۱ میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی ۱۶ استان کشور وارد کرده است.

موسوی افزود: این خسارت ۷۳۱ هزار هکتار اراضی زراعی و ۹۰ هزار هکتار اراضی باغی را مورد تهدیدجدی قرارداده است.

وی ادامه داد: این خسارت ۳۴ درصد به استان گلستان،۱۳ درصد خوزستان،۱۲ درصد مازندران،۱۱ درصد لرستان،۶ درصد فارس و ۲۴ درصد باقیمانده به ۱۱ استان کرمانشاه،کهگیلویه و بویراحمد،چهارمهال و بختیاری،اصفهان،همدان،خراسان شمالی،سمنان، سیستان و بلوچستان،ایلام،کردستان و تهران واردشده است.

موسوی گفت: خسارت سیل اخیر ۴۹ درصد به زیربخش زراعت،۲۲ درصد به زیربخش آب،خاک و امورزیربنایی، ۱۶ درصد به زیربخش باغبانی و ۱۳ درصد به زیربخش دام و طیور و آبزیان وارد شده است.

** ۱۵ هزار راس دام عشایر در سیل تلف شد

رئیس سازمان امور عشایر ایران هم گفت: سیل در لرستان خسارت های زیادی به زیرساخت های مناطق عشایری استان از جمله راه های عشایری وارد کرده است که عمده آن در مناطق عشایری شهرستان پلدختر است.

کرمعلی قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: حجم سیل و خسارت های آن در استان های لرستان، ایلام، خوزستان، گلستان و کرمانشاه بیشتر از مناطق دیگر است.

قندالی گفت: سیل در لرستان خسارت های زیادی به زیرساخت های مناطق عشایری استان از جمله راه های عشایری وارد کرده است که عمده آن در مناطق عشایری شهرستان پلدختر است.

وی ادامه داد: در حال حاضر نیاز اصلی عشایر لرستان به مواد غذایی، پوشاک، پتو، چادر و پلاستیک و نایلون است.

قندالی با بیان اینکه خوشبختانه در خوزستان در حوزه عشایر اتفاق خاصی نیفتاده است، خاطرنشان کرد: در مناطق عشایری با هشدارهایی که داده شد و اطلاع رسانی های به موقعی که صورت گرفت، تقریبا همه عشایر آماده مقابله با سیل بودند و به ارتفاعات رفتند و خوشبختانه هیچگونه تلفات جانی تا کنون گزارش نشده است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با اشاره به بازدید از مناطق عشایری سیلزده گلستان، گفت: در گلستان به دام، سرپناه و اتراقگاه ها و زیرساخت های مناطق عشایری خسارتی وارد شده بود که بخشی از آن غفلت خود مردم و بخشی نیز غفلت برخی از دستگاه ها است که تمهیدات لازم را انجام نداده بودند.

وی اضافه کرد: در مجموع حدود ۱۵ هزار راس دام عشایر در سیلاب های اخیر در سراسر کشور تلف شدند که عمده آن مربوط به استان گلستان است.

قندالی با اشاره به اینکه خوشبختانه امسال با توجه به بارندگی ها وضعیت مراتع کشور خوب است، افزود: پیش بینی های هواشناسی این است که تا اواخر اردیبهشت ماه بارندگی های خوبی خواهیم داشت که البته این بارندگی ها تخریبی نخواهد داشت.

گفتنی است هماهنگی با منابع طبیعی استان ها برای تنظیم تقویم کوچ و تاخیر در کوچ بهاره عشایر، اعزام ماشین های سنگین امور عشایر استان های معین به استان های سیلزده، پیگیری ایجاد ظرفیت قانونی برای احداث سرپناه مطمئن برای عشایر از طریق فراکسیون عشایری مجلس، و اعزام سه اکیپ به لرستان، ایلام و خوزستان برای بررسی وضعیت سیل در مناطق عشایری و برآورد خسارت ها و نحوه خدمات رسانی به عشایر، از مصوبات این نشست بود.

 

 

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=96854