خرید ۱.۱ میلیون تن گندم کشاورزان توسط شبکه اتحادیه تعاون روستایی

0
۲۰۸ بازدید

مدیرکل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور، از خرید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم از ۲۲ استان کشور از سوی شبکه اتحادیه تعاونی روستایی خبر داد.

به گزارش جهان اقتصاد، رامین گیلانشاهی با بیان این که خوزستان تاکنون بیشترین میزان خرید گندم در کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: اتحادیه مرکزی تعاون روستایی کشور در راستای سیاست‌های حمایتی و اقتصادی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، دستیابی به خوداتکایی در زمینه تولید گندم، حمایت از کشاورزان و توسعه فعالیت‌های بازرگانی با همکاری تشکل‌های تحت پوشش در قالب قرارداد مباشرت با شرکت بازرگانی دولتی ایران، اقدام به خرید تضمینی – مباشرتی گندم در سطح استان‌های تولید کننده گندم کرده است، که در این راستا از ابتدای سال جاری تاکنون موفق به خرید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم از ۲۲ استان کشور شده‌ایم.

وی با بیان این که این مهم توسط ۲۶۵ مرکز خرید در سراسر کشور انجام شده است، بیان داشت: این میزان خرید ۴۷ درصد گندم خریداری شده کشور را شامل می‌شود.

این مسئول به ادامه طرح خرید گندم تا پایان شهریور ماه اشاره و تصریح کرد: این طرح با آغاز و پایان فصل برداشت دیگر استان‌های کشور به تدریج ادامه خواهد داشت.

مدیرکل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور ضمن اشاره به ۲۲ استانی که تاکنون خرید گندم در آنها انجام شده است، گفت: تاکنون در استان‌های هرمزگان، آذربایجان شرقی، اردبیل، ایلام، بوشهر، اصفهان، خراسان رضوی و جنوبی، خوزستان، فارس، قم، قزوین، سمنان و… خرید گندم انجام و یا در حال انجام است که تا کنون بیشترین میزان خرید گندم کشور به استان خوزستان تعلق دارد.

وی خاطرنشان کرد: طبق آمار بدست آمده تاکنون حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم در سطح کشور خریداری شده است که یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم از این میزان توسط شبکه تعاون روستایی کشور خریداری شده است.

گیلانشاهی با اشاره به این که سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور سهم بسزایی در خرید مباشرتی گندم کشور دارد، گفت: در حال حاضر نیمی از گندم تولید شده کشور توسط شبکه تعاون روستایی خریداری شده است.

مدیرکل دفتر بازرگانی محصولات کشاورزی سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در ادامه به ظرفیت و پتانسیل‌های سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور اشاره و عنوان کرد: این سازمان همواره از تمام ظرفیت خود در زمینه خریدهای مباشرتی از جمله خرید گندم، کلزا، دانه های روغنی و چای استفاده می‌کند.

وی از در دستور کار قرار گرفتن تجارت بین شبکه‌ای در حال حاضر خبر داد و اظهار امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک با راه‌اندازی طرح تجارت بین شبکه‌ای، به شکل فزاینده‌ای از ظرفیت مراکز جمع‌آوری برای سایر محصولات کشاورزی و ارائه آن در فروشگاه‌های تحت پوشش شبکه تعاون روستایی در سراسر کشور استفاده شود.

این مسئول در ادامه به راه اندازی روستا بازار ها در کشور اشاره و بیان کرد: در حال حاضر ۱۴۵ روستا بازار در سطح کشور فعالیت می کنند که عرضه محصولات کشاورزی را از تولید به مصرف به صورت مستقیم بر عهده دارند همچنین در کنار آن در همه کلانشهرهای کشور فروشگاه های بزرگ عرضه محصولات کشاورزی و سایر وسایل مورد نیاز شهروندان در حال فعایت هستند.

گیلانشاهی در خاتمه اظهار کرد: امیدواریم برای تامین مواد اولیه مورد نیاز کشاورزان بتوانیم مراکز جمع آوری و خرید را برای همه محصولات کشاورزی گسترش دهیم تا به صورت دائم در زمینه خرید و عرضه محصولات کشاورزی به صورت مستقیم از تولید به صرف فعالیت کرده و نقش موثری در بازار عرضه محصولات کشاورزی داشته باشیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=145094