خرید شیرین

0
۴۸۱ بازدید

معامله ۶۰ فروند هواپیمای بوئینگ با ۵درصد پرداخت نقدی

گروه امورزیربنایی-روز شنبه امضای تفاهمنامه برای خرید ۳۰+۳۰ هواپیما با پنج درصد پرداخت نقدی و ۹۵ درصد فاینانس بین شرکت هواپیمایی آسمان با شرکت بویینگ به امضا رسید.

بعدازظهر روز شنبه با حضور وزیر رفاه، قراردادی بین شرکت آسمان و بوئینگ به امضا رسید که قرار شد ابتدا ۳۰ هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ و به تدریج ۳۰ فروند هواپیمای دیگر توسط شرکت هواپیمایی آسمان خریداری شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم گفت: امروز قرارداد ۳۰+۳۰ را با شرکت بوئینگ امضا می کنیم که ۳۰ فروند قرارداد قطعی است و ۳۰ فروند هم در صورت ادامه اضافه خواهد شد. ۵ در صد شرکت هواپیمایی آسمان پرداخت خواهد کرد و ۹۵ درصد فاینانس خواهد بود که رقم قابل توجهی است. خوشحالم که با این اقدام می توانیم به دارایی بازنشستگان اضافه کنیم و همچنین ناوگان هوایی را به نحوی شایسته ارتقا دهیم که بازارهای منطقه را در اختیار گیرند.

ربیعی تصریح کرد: خوشبختانه در شرکت هواپیمایی آسمان که وضعیت آن روز به روز به سمت تثبیت بیشتر می رود. در سال ۱۳۹۲ تعداد هواپیماهای پروازی ۸ فروند بود و امروز به ۲۱ فروند رسیده است. در آمارهایی هم که اخیرا منتشر کرده اند ما جزو بیشترین پروازها قرار می گیریم. استراتژی ما نظم در آینده برای آسمان با خدمات باکیفیت تر خواهد بود.

وی افزود: سالانه حدود چهار میلیارد دلار شرکتهای خارجی در ایران بلیت می فروشند و قطعا باید تغییرات بنیادین در خطوط هواپیمایی بدهیم و از منطقه کسب درآمد کنیم. خطوط هواپیمایی ما هم از فروش چهار میلیارد دلار پیشگیری کند و هم بتوانیم از بازار منطقه استفاده کنیم و بخشی از درآمد کشور را از طریق انتخاب مسافر از بازار منطقه به انجام برسانیم.

به گفته ربیعی، مطالعات نشان می‌دهد هر یک فروند که اضافه می شود تعدادی شغل را اضافه می کند. در نظر داریم با افزایش هواپیماهای خود ایجاد شغل کنیم.

شرکت بوئینگ فروش ۳۰ فروند هواپیما به شرکت آسمان را تائید کرد

سمیر بلیامانی مدیر فروش منطقه خاورمیانه، روسیه و آسیای مرکزی نیز با انتشار بیانیه ای، امضای قرارداد خرید ۳۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس در تهران را تائید کرد.

در بیانیه شرکت بوئینگ تاکید شده است که این شرکت موفق شده در دهم ژوئن ۲۱۰۷ قرارداد قطعی فروش ۶۰ فروند هواپیما را به ارزش ۳ میلیارد دلار با شرکت آسمان در تهران منعقد کند.

در این بیانیه تصریح شده است که این قرارداد متعاقب امضای تفاهم نامه بوئینگ و شرکت آسمان منعقد شده که پیش از این شرکت بوئینگ درخواستی برای اخذ مجوز اداره نظارت بر اموال برون مرزی ایالات متحده امریکا جهت انجام این معامله ارائه کرده است.

هواپیماهای مکس که به عنوان ناوگان جدید شرکت آسمان انتخاب شده از هواپیماهای بدنه باریک در شرکت بوئینگ طراحی شده و تکمیل این قرارداد مشابه قرارداد شرکت هواپیمایی ایران ایر با بوئینگ، مستلزم اخذ تائیدیه از دولت امریکا است.

گفتنی است در فروردین ماه سال جاری، بعد از اعلام انعقاد قرارداد ۳ میلیارد دلاری فروش ۳۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس به شرکت آسمان ایران، ارزش پایه سهام این شرکت هواپیماسازی آمریکایی امروز در بورس نیویورک ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۱۷۸.۰۷ دلار رسید. این سومین افزایش عمده ارزش سهام در بین ۳۰ شرکت عضو متوسط صنعتی داو جونز بود.

ریچارد ابولافیا، کارشناس صنعت هوانوردی در این باره گفته بود: با توجه به محدودیت های بانک ها در زمینه هرگونه معامله با شرکت های ایرانی، تامین مالی این خریدهای چند میلیارد دلاری یک چالش خواهد بود. اگر تهدید به تشدید تحریم های ایران این ریسک را افزایش دهد که شرکت های اجاره دهنده هواپیما در صورت نکول طرف های ایرانی از انجام تعهداتشان، نتوانند هواپیماها را پس بگیرند، این شرکت ها ممکن است تمایلی به تامین مالی این قرارداد نداشته باشند.

جان مک کین، سناتور جمهوری خواه آریزونا و از مخالفات توافق هسته ای نیز در مورد این قرارداد گفته بود: «من مخالف توافق هسته ای ایران هستم و علاقمند نیستم کاری انجام دهم که به ایرانی ها کمک کند، اما کاری که آنها کرده اند کاملا قانونی است…آنها پول گرفته اند و این یک سیستم تسلیحاتی نیست. بنابراین این قرارداد مستلزم دخالت کنگره نیست.»

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=61914