کد خبر: 175151
تاریخ انتشار: ۰۵ فروردین ۱۴۰۱
گروه : کشاورزی

خرید تضمینی هر کیلو گندم ۱۱۵۰۰ تومان شد

خرید تضمینی هر کیلو گندم ۱۱۵۰۰ تومان شد

به گزارش جهان اقتصاد، علیرضا مهاجر گفت: قیمتی که امروز دولت برای خرید گندم در سال زراعی جاری اعلام کرده است عیدی خوبی برای کشاورزان سخت‌کوش و عزیز کشور است و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در پیام نوروزی‌شان در مورد اهمیت مباحث مربوط به تولید محصولات اساسی صورت پذیرفته است.

وی افزود: در شهریور ماه ۱۴۰۰، دولت قیمت خرید تضمینی گندم را مبلغ ۷ هزار و ۵۰۰ تومان برای سال ۱۴۰۱ اعلام کرده بود و مجلس شورای اسلامی حدود یک ماه قبل، این مبلغ را به ۹ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به شرایط جهانی و افزایش هزینه‌های دستمزد و نهاده‌ها، دولت به این نتیجه رسید که قیمت گندم را به مبلغ ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش دهد و برای کشاورزانی که گندم خودشان را به دولت تحویل می‌دهند هزار تومان هم به عنوان جایزه در نظر گرفته است که در مجموع مبلغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به کشاورزانی که محصول گندم‌شان را به دولت تحویل دهند، پرداخت خواهد شد.

مهاجر با بیان این که طبق قانون باید قبل از شروع کشت گندم، قیمت خرید تضمینی اعلام شود، گفت: این کار به موقع صورت گرفت و از سوی شورای سیاست‌گذاری و قیمت‌گذاری محصولات اساسی به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور نمایندگان کشاورزان و تعدادی از وزرا و مسئولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، قیمت خرید تضمینی گندم در  شهریور ماه ۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد و یک ماه قبل نیز مجلس قیمت را به ۹ هزار و ۵۰۰ تومان ارتقا داد.

به گفته وی، با توجه به شرایط موجود، دولت بر آن شد که قیمت را با مجموع جایزه و قیمت گندم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به کشاورزان اعلام کند که این امر هدیه‌ای به کشاورزان و تشویق آنان برای کشت محصولات اساسی به ویژه گندم است.

معاون وزیر در امور زراعت با بیان این که یکی از دغدغه‌های ما این بود که اگر قیمت گندم پایین باشد، شاید کشاورزان به تحویل محصول اقدام نکنند یا این که دلال‌ها محصول را از کشاورزان بخرند و انبار یا قاچاق کنند، گفت: با این قیمت قطعا کشاورزان محصولشان را تحویل خواهند داد و امیدواریم در این خصوص مشکلی نداشته باشیم.

وی با بیان این که پول کشاورزان به موقع پرداخت خواهد شد و تاثیر آن در کشت پاییز امسال خواهد بود، گفت: با توجه به شرایطی که وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته است، امیدواریم بتوانیم هم سطح و عملکرد در واحد سطح را در سال زراعی آتی افزایش دهیم و هم نیاز کشور را در داخل تامین کنیم.

مهاجر بیان داشت: با این قیمت خرید تضمینی، دیگر بحث قاچاق به صرفه نخواهد بود و کل محصول تحویل دولت خواهد شد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، از کار مهم و بزرگ دیگر این وزارتخانه در روزهای اول فروردین ماه امسال به کشاورزان خبر داد و گفت: قیمت کودهای پایه که  تاثیر بسیار زیادی در افزایش عملکرد گندم و محصولات اساسی و کل محصولات کشاورزی دارد، تعدیل شده و ۴۵ درصد قیمت کودهای پتاس و فسفر کاهش پیدا کرده است.

به گفته وی، با افزایش قیمت گندم و کاهش قیمت نهاده‌ها، امیدواریم شرایط بسیار خوبی را برای آینده محصولات اساسی داشته باشیم.