کد خبر: 166386
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۴۰۰

خرید آجیل در شب یلدا به یک چهارم رسید

خرید آجیل در شب یلدا به یک چهارم رسید

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، مصطفی احمدی در پاسخ به این پرسش که آیا استقبال مردم از آجیل شب قابل توجه بود؟ گفت: جیب مردم کوچک شده است و مردم تمایلی برای خرید آجیل و خشکبار از خود نشان نداده و امسال خرید مردم نسبت به سال گذشته یک چهارم شده است.

وی با اشاره به اعلام قیمت مصوب آجیل شب یلدا، گفت: اتحادیه قیمت آجیل شب یلدا با باسلق را کیلویی 150 هزار تومان و بدون باسلق را کیلویی 250 هزار تومان تعیین کرد. اگر بخواهیم تک تک اجزای آجیل را خریداری کنیم قیمت آن بیش از این تمام خواهد شد، پس نرخ آجیل مصوب مناسب بود. اما مطابق با پیش‌بینی‌های ما مردم چندان از این نرخ استقبال نکردند باید بگویم که میزان فروش واحدهای ما از ابتدای سال کاهش پیدا کرده است.

به گفته احمدی، در سال جاری قیمت پسته نسبت به دیگر خشکبار کمتر افزایش نرخ را تجربه کرده است.

وی با اشاره به دلایل افزایش نرخ تخمه ژاپنی، گفت: در بازار با کمبود تخمه ژاپنی مواجه نیستیم در سال جاری میزان تولید آن حدود 60 درصد کاهش پیدا کرد. تخمه ژاپنی به صورت دیم کاشته می‌شود و وقتی نزولات آسمانی کم شود متعاقب آن میزان تولید نیز روند کاهشی به خود می‌گیرد.

این فعال صنفی ادامه داد: بسیاری از تجار عراقی و افغانی مستقیم با کشاورزان وارد معامله شدند و همین مسئله روی قیمت نهایی تخمه ژاپنی تاثیر گذاشت. اگر تجار عراقی در این بازار ورود نمی‌کردند ما شاهد  افزایش قیمت این محصول در بازار داخلی نبودیم. کشاورز و باغدار نیز تمایل دارد که با این تجار وارد معامله شود چراکه تفاوت قیمت دلار با پول ایرانی قابل توجه است.

 به گفته وی، کمبودی بابت آجیل و خشکبار در کشور وجود ندارد که اگر کمبود داشتیم باید منتظر قیمت‌های بیش از این می‌بودیم.

احمدی ادامه داد: 10 سال است که قیمت جهانی پسته کیلویی 8 تا 15 دلار است و افزایش قیمت نداشتم. یک تاجر هندی پسته اکبری متوسط را کیلویی 12 دلار و پسته درجه یک را کیلویی 15 دلار خریداری می‌کند. این امکان وجود ندارد که یک تاجر این پسته را کیلویی 12 دلار و یک سنت از کشاورز ایرانی خریداری کند. موضوع این است که نرخ ارز با ریال برای ما چه میزان تغییر کرده است؟ پس قیمت ارز تعیین می‌کند که قیمت پسته در بازار داخلی کیلویی چند بفروش برسد.

وی بابیان اینکه قیمت آجیل و خشکبار را خریدار خارجی تعیین می‌کند، افزود: آجیل و خشکبار ما یک کالای صادراتی است و آنها نرخ داخلی را تعیین می‌کند. این امکان وجود ندارد که نرخ فروش داخلی را از فروش خارجی منفک کنیم چرا که نمی‌توان برای کشاورز تعیین کرد که محصول خود را به خریدار داخلی بفروشد یا خارجی. تاجر عراقی به دلیل تفاوت نرخ ارز محصولات کشاورزان را گران‌تر خریداری می‌کنند پس کشاورز نیز تمایل دارد که محصول‌اش را به آنها عرضه کند.

برچسب ها : قیمت آجیل