خروج تدریجی بازار نفت از شوک انگلیسی

0
۹۰۹ بازدید

تحلیلگران همچنان نسبت به این افزایش قیمت، محتاط بودند، زیرا تولید نفت نیجریه از یک میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه در آغاز ماه ژوئن سال جاری میلادی، به سطح عادی خود یعنی یک میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه در روز بازگشته است. حمله شورشیان به زیرساختهای نفتی این کشور در هفته های اخیر، تولید نفت آن را دچار اختلال کرده بود.

یحیی احمدی؛ کارشناس بازار نفت: قیمت شاخص نفت خام برنت در هفته گذشته پس از نوسان‌های شدید، توانست دوباره به بالای سطح ۵٠ دلار برای هر بشکه باز گردد.

در پی خروج تدریجی بازار نفت از شوک اولیه جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا، قیمت نفت در پایان هفته گذشته شاهد رشدی چشمگیر نسبت به هفته پیش از آن بود.

رشد چهار درصدی قیمت شاخص نفت خام برنت نسبت به هفته گذشته، بیشترین رشد هفتگی آن در هفت هفته اخیر به شمار می آید. قیمت شاخص دبلیو تی آی نیز در این هفته از سه درصد رشد برخوردار شد.

در نخستین روز معاملاتی هفته گذشته (دوشنبه ٧ تیر ماه) قیمت نفت حدود سه درصد کاهش یافت و برنت به پایین ترین حد خود در هفت هفته اخیر رسید، زیرا رشد ارزش دلار و تصمیم مردم انگلستان برای جدایی از اتحادیه اروپا، نگرانیهایی درباره اختلال در روند افزایشی قیمت نفت در سال جاری میلادی ایجاد کرد.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت با یک دلار و ٢۵ سنت کاهش به ۴٧ دلار و ١۶ سنت رسید و در معاملات میان روز، قیمت ۴۶ دلار و ۶٩ سنت را نیز تجربه کرد که پایین ترین قیمت آن در هفت هفته اخیر به شمار می آمد.

شاخص نفت خام آمریکا نیز در این روز با یک دلار و ٣١ سنت افت روبرو و در سطح ۴۶ دلار و ٣٣ سنت برای هر بشکه تثبیت شد. این شاخص نیز با رسیدن به قیمت ۴۵ دلار و ٨٣ سنت در معاملات میان روز، پایینترین حد یک ماه اخیر را تجربه کرد.

در این روز حتی انتشار گزارش مؤسسه جنسکیپ درباره کاهش یک میلیون و ٣٠٠ هزار بشکه ای سطح ذخیره سازی نفت خام در پایانه کوشینگ در ایالت اوکلاهما، نتوانست روند کاهشی قیمت نفت را متوقف کند.

با این همه، اطلاعات معاملاتی نشان داد فعالان بازار نسبت به افزایش تقاضای بنزین در آمریکا در فصل تابستان امیدوار هستند و سفارش‌های خرید نفت خام را افزایش داده اند.

از سوی دیگر، کارشناسان بانک گلدمن ساکس و دیگر مؤسسات پژوهشی بازار تلاش کردند نگرانی‌ها درباره پیامدهای خروج انگلستان از اتحادیه اروپا را کاهش دهند.

بانک گلدمن ساکس اعلام کرد حتی اگر در پی خروج انگلستان از اتحادیه اروپا اقتصاد این کشور با دو درصد رکود رو به رو شود، تقاضای سوخت این کشور تنها یک درصد کاهش خواهد یافت که حدود یک دهم درصد از تقاضای جهانی نفت است و رقمی ناچیز به شمار می‌آید.

در معاملات روز دوشنبه، ارزش پوند انگلیس به پایین‌ترین حد خود در ٣١ سال اخیر و ارزش دلار به بالاترین حد خود در سه ماه و نیم گذشته رسید. با توجه به قیمتگذاری نفت به دلار، افزایش ارزش این ارز سبب می‌شود خرید نفت برای دارندگان ارزهای دیگر گران‌تر تمام شود و مطلوبیت این کالا کاهش یابد.

با آغاز دوباره خرید نفت از سوی معامله گران پس از افت دو روزه در بازار نفت، روز سه شنبه (٨ تیر ماه) ورق برگشت و قیمت این کالا از سه درصد رشد برخوردار شد.

احتمال اختلال در عرضه نفت نروژ و همچنین کاهش سطح ذخیره سازی سوخت در آمریکا، سبب شد توجه معامله گران دوباره به بنیادهای لرزان بازار نفت معطوف شود.

احتمال اعتصاب کارگران صنعت نفت و گاز نروژ، یکی از عواملی بود که به توقف روند کاهشی قیمت نفت کمک کرد. معامله گران همچنین روی کاهش سطح ذخیره سازی نفت در آمریکا حساب کرده بودند.

مؤسسه نفت آمریکا (ای پی آی) در گزارش اولیه خود احتمال داد که در هفته منتهی به ۴ خرداد ماه، سطح ذخیره سازی نفت در آمریکا با چهار میلیون بشکه کاهش رو به رو شده باشد.

گزارش این مؤسسه همچنین نشان داد به دلیل پیش بینی افزایش مصرف سوخت در فصل اوج رانندگی آمریکا در تابستان، پالایشگاههای این کشور در هفته یاد شده تولید خود را افزایش داده اند.

با این همه، تحلیلگران همچنان نسبت به این افزایش قیمت، محتاط بودند، زیرا تولید نفت نیجریه از یک میلیون و ۶٠٠ هزار بشکه در آغاز ماه ژوئن سال جاری میلادی، به سطح عادی خود یعنی یک میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه در روز بازگشته است. حمله شورشیان به زیرساختهای نفتی این کشور در هفته های اخیر، تولید نفت آن را دچار اختلال کرده بود.

کاهش نگرانیها درباره پیامدهای جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا، احتمال اعتصاب در صنعت نفت نروژ و اختلال در بخش انرژی ونزوئلا، از مهمترین عوامل مؤثر در رشد قیمت نفت در این روز بودند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد در هفته منتهی به چهارم تیر ماه، سطح ذخیره سازی نفت در این کشور با چهار میلیون و ١٠٠ هزار بشکه کاهش رو به رو شده است که چهارمین هفته پیاپی کاهش آن به شمار می آید.

افت سطح ذخیره سازی آمریکا فراتر از پیش بینی کارشناسان بود که انتظار داشتند این رقم تنها دو میلیون و ۴٠٠ هزار بشکه کاهش را تجربه کند.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت با دو دلار و سه سنت رشد، در سطح ۵٠ دلار و ۶١ سنت تثبیت شد. شاخص نفت خام آمریکا نیز با دو دلار و سه سنت رشد، قیمت نهایی ۴٩ دلار و ٨٨ سنت را تجربه کرد.

بازار نفت همچنین با وضعیت کونتانگو رو به رو بود که در آن، قیمت محموله ها برای تحویل در آینده نزدیک کمتر از قیمت محموله ها برای تحویل در آینده دورتر است. این مسئله، معامله گران را تشویق می کند که نفت خام را برای ذخیره سازی خریداری کنند تا آن را در آینده به فروش برسانند.

با این همه، برخی کارشناسان درباره احتمال کاهش قیمت نفت در آینده هشدار دادند و گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا درباره رشد نابهنگام سطح ذخیره سازی بنزین در این کشور، تأییدکننده این نگرانیها بود.

بازگشت تولید نفت نیجریه و کانادا به بازار نفت و تلاش معامله گران برای سودبری از رشد قیمت این کالا در روزهای اخیر سبب شد در معاملات روز پنجشنبه (١٠ تیر ماه) قیمت نفت با سه درصد کاهش رو به رو شود.

بانک گلدمن ساکس هشدار داد افزایش تولید نفت نیجریه، بر قیمت این کالا تأثیری منفی خواهد داشت و همچنین اعلام کرد تا پایان ماه سپتامبر سال جاری میلادی، اختلال در تولید نفت کانادا به طور کامل پایان می یابد.

نظرسنجی رویترز از کارشناسان نیز نشان داد که تولید نفت کشورهای عضو اوپک در ماه ژوئن سال جاری میلادی، به بالاترین سطح خود در تاریخ رسیده است.

قیمت هر بشکه نفت خام برنت برای تحویل در ماه اوت، با ٩٣ سنت کاهش به ۴٩ دلار و ۶٨ سنت برای هر بشکه رسید. نفت خام برنت تحویل ماه سپتامبر نیز با ٣,١ درصد کاهش، در سطح ۴٩ دلار و ٧١ سنت تثبیت شد.

شاخص نفت خام دبلیو تی آی آمریکا نیز یک دلار و ۵۵ سنت کاهش را تجربه کرد و در سطح ۴٨ دلار و ٣٣ سنت برای هر بشکه تثبیت شد.

روز جمعه (١١ تیر ماه) بازار دوباره شاهد رشد قیمت نفت بود زیرا ضعف دلار به رشد قیمت بیشتر کالاهای معاملاتی کمک کرد.

شاخص ارزش دلار در معاملات این روز ٠,۵ درصد کاهش داشت.

بازار نفت در این روز گزارشهای مربوط به افزایش شمار دکلهای حفاری نفت در آمریکا را که می تواند نشان دهنده رشد قیمت نفت در آینده باشد، نادیده گرفت.

این بانک اعلام کرد: بازارها تنها بخشی کوچک از پیامدهای منفی جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا را تجربه کرده اند و بخشی عمده از این پیامدها، هنوز آشکار نشده است.

در هر حال، قیمت نهایی برنت و دبلیو تی آی در پایان ماه ژوئن سال جاری میلادی نسبت به ماه پیش از آن تفاوت چندانی نداشت.

با این همه، در پایان سه ماه دوم سال ٢٠١۶ میلادی، قیمت نفت از بیش از ٢۵ درصد رشد برخوردار شد که بالاترین رقم رشد سه ماهه در هفت سال اخیر به شمار می آید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=35700