خبری از هواپیماهای روسی نیست

0
۹۱۶ بازدید

ورود ۱۰ فروند هواپیمای جدید تا پایان سال

گروه امورزیربنایی-معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری از ورود ۱۰ فروند هواپیمای مسافرتی جدید به ناوگان کشور تا پایان سال جاری خبر داد.

محمد خداکرمی در حاشیه مراسم رونمایی از نقشه‌های هوایی طراحی شده توسط متخصصان داخلی در شرکت فرودگاه‌های کشور تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های ایرلاین ها برای نوسازی و افزایش تعداد ناوگان خود، تا پایان سال ۱۰ فروند هواپیما جدید با میانگین سن ۱۱ سال به کشور وارد می شود.

وی افزود: این هواپیماهای جدید نتیجه مذاکرات طولانی مدت ایرلاین های داخلی برای وارد کردن هواپیماهای جدید است که امیدواریم با طی شدن مراحل قانونی به زودی امکان پرواز پیدا کنند.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی با بیان اینکه وارد کردن هواپیماهای جدید امری زمان بر و نیازمند به طی شدن مقدمات فراوان است، عنوان کرد: برای نهایی شدن خرید هواپیما نیاز به فرستادن بازرس فنی و بررسی اسناد مربوط به هواپیماست که اگر به این فرایند مذاکرات مربوط به خرید را اضافه کنیم نیز بخشی از پیچیدگی کار معلوم می شود.

خداکرمی همچنین درباره آخرین خبرها از فرایند خرید هواپیماهای روس مانند توپولوف و سوخو نیز اظهار کرد: تا جایی که من اطلاع دارم هیچ یک از شرکت های هواپیمایی داخلی هنوز درخواستی مبنی بر دریافت مجوز واردات این هواپیماها ارائه نکرده اند. فرایند وارد کردن هواپیما باید از سوی سازمان هواپیمایی تایید شود و وقتی هنوز درخواستی به ما ارائه نشده یعنی هنوز برنامه ها در این زمینه مشخص نیست.

معاون هوانوردی شرکت فرودگاه‌های کشور هم در این مراسم با اشاره به بومی‌سازی نقشه‌های ناوبری توسط متخصصان داخلی، گفت: هر شیت از این نقشه‌ها در گذشته حدود ۱۲۰ میلیون تومان برای کشور هزینه داشت.

سعید اکبری با بیان اینکه با کمک این نقشه‌ها در آینده به وسیله طرح‌های ناوبری ماهواره‌ای، استقلال هواپیماها نسبت به دستگاه‌های کمک‌ ناوبری، بیشتر می‌شود، گفت: ایجاد سیستم یکپارچه به منظور تضمین جریان اطلاعات مورد نیاز ناوبری هوایی در راستای ایمنی، هماهنگی و کارایی عملیات هوانوردی از کلیدی‌ترین عناصر در ایمنی هوانوردی محسوب می‌شود.

همچنین در این مراسم مسئول اطلاعات هوانوردی خاورمیانه در ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی) با بیان اینکه صنعت هوانوردی به عنوان صنایع حمل و نقل کلیدی در حوزه کسب و کار جهانی با مشارکت ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار سالانه در GDP کشورها نقش به‌سزایی دارد، گفت: سالانه ۳ میلیارد نفر مسافر و ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار کالا توسط سیستم حمل و نقل هوایی جابه‌جا می‌شود.

عباس نیک نژاد با بیان اینکه ترافیک هوایی هر ۱۵ سال یک بار در جهان دو برابر شده است، گفت: در خاورمیانه سالانه ۱۴ درصد رشد ترافیک هوایی داریم که در واقع هر ۶ سال یک بار، ترافیک هوایی دو برابر می‌شود‌ اما در ایران طی ۵ سال گذشته ترافیک هوایی ۴ برابر شده است.

مسئول اطلاعات هوانوردی خاورمیانه در ایکائو افزود: در ۵ سال گذشته ایران ۳۰۰ درصد رشد ترافیک هوایی داشته که در بخش پروازهای عبوری این رشد از سپتامبر ۲۰۱۳ به دلیل جریانات فضای اوکراین آغاز شده است.

نیک‌نژاد ادامه داد: در ۱.۵ سال که پروازهای عبوری از فضای کشورمان افزایش یافت برخی از کشورها شیطنت‌هایی داشتند تا فضای ایران را نظیر آسمان سوریه و عراق ناامن کنند اما موفق نشدند.

وی تصریح کرد: آسمان ایران فضای امنی برای پروازهای عبوری است و قابلیت‌های زیادی در ارائه خدمات به این پروازها داریم البته طبق الزامات ایکائو با افزایش ترافیک و سهم حمل و نقل هوایی باید تجهیزات، نیروها، ظرفیت و کاربری هوایی کشورها ارتقا یابد. مسئول اطلاعات هوانوردی خاورمیانه در ایکائو بیان کرد: ایران ۶ برابر نرخ جهانی و ۲ برابر نرخ خاورمیانه افزایش ترافیک داشته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=22711