کد خبر: 11785
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۴

خام فروشی مواد معدنی در سراشیبی

خام فروشی مواد معدنی در سراشیبی

گروه تولید: در حالی که خام فروشی مواد معدنی یکی از پربحث ترین مسایل حوزه معدن در کشور به شمار می رود و سال گذشته چندین همایش در این خصوص برگزار شد، معاون وزیر و رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از کاهش خام فروشی مواد معدنی خبر داد.

مهدی کرباسیان که در جمع مدیران ، مجریان و پیمانکاران سازمان سخن می گفت، افزود: در سال 93 علیرغم همه مشکلات که مهمترین آن کمبود نقدینگی بود، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان داخل توانست تمام طرح هایی را که برخی بین 8 تا 12 سال راکد و نیمه تمام مانده بود، فعال کند و برنامه های خود را به پیش ببرد.

وی افزود: لغو انحلال شرکت ملی فولاد ایران و خارج کردن نام شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی و منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس از فهرست واگذاری ها از دیگر اقداماتی بود که سال گذشته به نتیجه رسید.

کرباسیان ادامه داد: سال گذشته ایمیدرو متعهد شد که در سطح 200 هزار کیلومتر مربع از مناطق معدنی عملیات اکتشافی انجام دهد که این برنامه طبق تعهدات انجام شد و منجر به کشف میلیون ها تن ذخایر جدید معدنی گردید.

وی افزود: اجرای طرح توسعه سنگان ، رشد بی سابقه حفاری ها در مناطق معدنی، افزایش 13 درصدی استخراج مواد معدنی، رشد 30 درصدی فرآوری محصولات معدنی، ارتقاء سطح ایمنی در معادن و استانداردهای زیست محیطی ، تکمیل و ابلاغ طرح جامع فولاد و جلب مشارکت بخش خصوصی واقعی از دیگر اقدامات مهم ایمیدرو در سال 93 بود.

وی گفت: دو طرح بزرگ مجتمع طلای زرشوران و سیمان سروآسول ونزوئلا که هر کدام به دلیل مشکلات ، کند و یا راکد مانده بود، فعال و تکمیل شد و به بهره برداری رسید. همچنین ال.سی طرح آلومینیوم جنوب با ظرفیت 300 هزار تن که بیش از یک دهه راکد مانده بود، بازگشایی شد و اکنون در حال اجراست.

کرباسیان مذاکره با سرمایه گذاران در طرح های مختلف از جمله نفلین سینیت سراب، الکترود گرافیتی، فعال شدن ال.سی هفت طرح فولاد استانی ، طرح توسعه 5 میلیون تنی گندله سازی و کنسانتره سنگان ، شروع اجرای طرح عناصر نادر خاکی، صادرات 2 میلیون تنی فولاد، افزایش سرمایه صندوق بیمه فعالیت های معدنی و همچنین زیرساخت ها در مناطق ویژه پارسیان و لامرد بخش دیگری از اقدامات انجام شده در سال 93 برشمرد.

وی ادامه داد: در سال 93 در مجموع 30 طرح بخش معدن و صنایع معدنی فعال و بیش از 20 هزار میلیارد تومان از سرمایه های بخش خصوصی برای اجرای این طرح ها جذب شد.

کرباسیان درباره اهم برنامه های سال 94 تصریح کرد: همکاری بیشتر با مراکز آموزشی و پژوهشی، توسعه ایمنی و محیط زیست، برگزاری همایش جایزه ملی بهره وری ، افزایش سرمایه صندوق بیمه فعالیت های معدنی، تکمیل طرح های نیمه تمام و اجرای طرح معدن و صنایع معدنی با جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی و تزریق پول به این طرح ها است.

وی در پایان از مدیران و روسای شرکت ها خواست برنامه های کاری پیشنهادی واحدهای متبوع خود را برای طرح در برنامه ششم ارائه کنند.