خاتمی: کم توجهی به هنرمندان، میدان را برای جولان بی هنران آماده می سازد

0
۴۶۰ بازدید

«سید محمد خاتمی» رییس بنیاد باران گفت: مظلومیت و کم توجهی به هنرمندان میدان را برای جولان بی هنران آماده می سازد.

به گزارش روابط عمومی دفتر سید محمد خاتمی؛ رییس جمهوری اسبق کشورمان در جمع هنرمندان اردکان ضمن تسلیت بمناسبت اربعین سرور و سالار شهیدان، مبحث فرهنگ و هنر را گسترده توصیف کرد و افزود: هنر و فرهنگ در رشد جامعه جایگاه بسیاربالایی دارد. هنر حامل ارزش های ملی واجتماعی جوامع و تمدن های گوناگون بشریست وهدایتگر جوامع به سوی اهداف والایی است که ملت ها دارند.
رییس بنیاد باران به روشنگری های هنر در عرصه تاریخ اشاره کرد و افزود: هنر بسیاری از ناگفته های تاریخ را به شکل های گوناگونی بیان کرده و حامل ارزش های والای الهی و انسانی بوده از جمله حادثه کربلا و عاشورا بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال در قالب هنرهای آئینی ارزش های خود را بر نسل ها و نیز جامعه بشری منتقل کرده است.
رییس دولت اصلاحات جایگاه هنر در بین جوامع اسلامی را با اهمیت دانست و گفت: در تاریخ اسلام با توجه محدودیت هایی که برای هنر وجود داشته طبیعتاً در قالب شعر و مرثیه سرایی شاهد هنرنمایی هنرمندان هستیم به گونه ای که در مراسم مذهبی و اشعاری که در وصف سرور و سالار شهیدان وجود دارد استان یزد همچنان از جهت فرم و محتوا نسبت به دیگر شهرهای کشورمتفاوت و مراسم با شکوه که تلفیقی از هنرهای مختلف است در عرض ارادت به پیشگاه ابا عبدالله و حفظ این حماسه بزرگ تاریخ اسلام و تاثیر گذار بوده است.
رییس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگ و تمدن ها گفت: مسوولان کشور و دولت باید اهتمامی بیشتر و نگاهی ویژه نسبت به امر فرهنگ داشته باشند.
وی در امر تربیت هنرمند به ارزش های انسانی و اسلامی اشاره کرد و افزود: برای رشد هنرمند باید از ارزش های والای بشری سود جست و در راه تربیت وی همانگونه که در بخش عمران و صنعت سرمایه گزاری می شود باید در بخش فرهنگ و هنر کشور نیز سرمایه گزاری مناسبی کرد.

رییس جمهوری اسبق کشورمان مظلومیت فرهنگ و هنر کشور را میدانی برای جولان بی هنری ها عنوان کرد و افزود: مسلماً زمانی که به بحث هنر و فرهنگ به طور جدی اهمیت داده نشود زمینه ای برای هنر نمایی بی هنرانی که همیشه منتظر فرصت هستند فراهم می آید که در نتیجه هنر اصیل به دست فراموشی سپرده شده و حرمت آن از بین خواهد رفت.
وی حرمت هنرمند را لازم دانست و افزود: چه بهتر که در زمینه رشد ارزش های جامعه اسلامی تلاش کنیم و حرمت هنر و هنرمند را نگه داریم تا هنر ما نیز حرمت همه ارزش های ما را در جامعه نگه دارد.
خاتمی در پایان با اشاره به توجه دولت تدبیر و امید به مقوله هنر خاطر نشان کرد: مسلماً با توجه به تنگناهای موجود در جامعه امیدواریم با تلاش دولت تدبیر و امید شاهد گشایش در کارهای دولت و ملت ایران باشیم و انشاءلله این گشایش مقدمه ای بر پیشرفت هر چه بیشتر بخش هنر و فرهنگ کشور هم باشد.
در ابتدای این مراسم جمعی از هنرمندان بخشی از خواسته های خود را با رییس جمهور اسبق کشور در میان گذاشتند.
**جریانات منحرف و واپس گرا هدفی جز زشت جلوه دادن چهره اسلام ناب محمدی ندارند
رییس جمهوری اسبق کشورمان همچنین در بیت خانواده شهید «مصطفی موسوی زاده» که یک فرزند شهید، ۳جانباز و یک آزاده را تقدیم ایران و انقلاب کرده است و تعدادی از خانواده های معظم شهدا حضور یافت.
خاتمی در این دیدار گفت: مایه مباهات است که در جمع خانواده ای هستیم که با تقدیم فرزندان خود در راه میهن و انقلاب دین خود را ادا کرده اند و البته کم نیستند خانواده هایی که با تقدیم فرزندان خود نسبت به انقلاب و مردم ایران زمین ذره ای کوتاهی نکرده اند.
وی با اشاره به ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان و تسلیت بمناسبت اربعین امام حسین (ع)، راه شهیدان انقلاب را راه امام حسین و یاران با وفایش دانست و افزود: مسلماً پیروزی انقلاب و مجاهدت های ایثارگران هشت سال دفاع مقدس و دلاورمردی های مردمان ایران زمین هم در زمان انقلاب شکوه مند اسلامی ایران و هم در ۸ سال جنگ تحمیلی برگرفته از تاریخ ماندگار حادثه کربلا و از خودگذشتگی های امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران با وفایش می باشد.
رییس دولت اصلاحات با عنوان مشکلات و موقعیت حساس امروز کشورهای منطقه و جنگ و جنایاتی که به نام اسلام صورت می¬گیرد را تقبیح و خاطر نشان کرد: ظلم و بیداد کنونی در منطقه عده ای را برآن داشته با نام اسلام به جنایاتی عجیب، با افکاری منحرف و واپس گرا دست.
وی همچنین هدف از ایجاد خشم و خشونت در کشورهای منطقه را نشان دادن چهره ای خشونت آمیز و زشت از اسلام دانست و با تاکید بر نگرش پیامبر اسلام و ائمه اطهار بروفاق بین مسلمانان گفت: امیدواریم مردم ما هوشیار باشند و مسئولان در کنار مردم دست در دست هم، همانطور که امام راحل می خواست و چهره جمهوری اسلامی ایران را به عنوان نماد اسلام واقعی به جامعه جهانی بشناسانیم ودر راه رسیدن به اهداف متعالی این نظام بیش از پیش بکوشیم.

رییس موسسه بین المللی گفت و گوی فرهنگ و تمدن ها در پایان این نشست با اشاره به اینکه امیدواریم به زودی زود پرچم عدل و داد به دست امام زمان (عج) در دنیا برافراشته شود، افزود: انقلاب اسلامی ما، انقلابی بود که خواستار عزت، کرامت و پیشرفت مردم و همچنین ایجاد عدالت در جامعه بود و ما نیز باید این اندیشه ها و دستاوردهای مهم را پاس بداریم.
«محمدرضا تابش» نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی درآغاز این مراسم با تسلیت ایام اربعین حضرت اباعبدالله (علیه السلام) و طلب توفیق شناخت قیام آن حضرت ضمن قدردانی از نگاه آقای خاتمی به خانواده عزیز شهدا گفت: این توجه نشان دهنده منش پاک، ایمان راسخ و پایبندی رئیس جمهور اسبق کشورمان به ارزش های والای اسلامی است.
در حاشیه این مراسم یکی از ذاکرین اباعبدالله الحسین (ع) با ذکر مصیبتی در وصف امام حسین(ع) حال و هوایی اربعینی به خانه این شهید بزرگوار بخشید.
**جایگاهی که ورزش قهرمانی در دنیا پیدا کرده جز با برنامه ریزی هدفمند حاصل نخواهد شد
سید محمد خاتمی همچنین در دیداری صمیمی که با حضور ورزشکاران و پیشکسوتان این عرصه در اردکان برگزار شد، توجه بیشتر مسوولان به امر ورزش کشور را خواستار شد و گفت: خوشحالیم که بعد از مدت ها شاهد پیشرفت چشمگیر ورزش کشور در عرصه های گوناگون هستیم؛ ورزش هایی که حتی روزی فکر موفقیت هم در مورد آنها به ذهنمان خطور نمی کرد، حال با مدال های رنگارنگ شاهد کسب موفقیت آنها هستیم.
رییس جمهوری اسبق کشورمان به زمینه سازی لازم در عرصه ورزش کشور اشاره کرد و افزود: دیگر ورزش به عنوان موضوعی تفریحی و تفننی در دنیا به حساب نمی آید و باید این امر در کشور و نظام ما نیز نمود پیدا کند.
خاتمی خاطر نشان کرد: البته این امر با سرمایه گذاری و آماده کردن زیرساخت ها دست یافتنی خواهد بود.
وی جایگاه ورزش همگانی را مهم تلقی کرد اما جایگاهی که ورزش قهرمانی در دنیا پیدا کرده جز با سرمایه گزاری و برنامه ریزی هدفمند حاصل نخواهد شد.
رییس دولت اصلاحات به پیروزی های اخیر ورزش کشور و همچنین پیشرفت چشمگیرورزش والیبال در اردکان اشاره کرد و به خوشحالی خود از صعود تیم اردکان به لیگ برتر و متاثر شدن از عدم حضور این تیم در لیگ برتر به علت مشکلات مالی اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی مناسب و سرمایه گزاری خوبی که بخش خصوصی در زمینه والیبال اردکان داشته امروز در استان یزد هم نگاه ها را به سمت ورزش والیبال کشانده و مطمئناً با توجه به استعدادهای ناب ایرانی پیشرفت در دیگر زمینه های ورزشی دور از دسترس نخواهد بود.
وی در ادامه به دو تیم پر طرفدار پرسپولیس و استقلال اشاره کرد و گفت: تیم های ورزشی همچون پرسپولیس و استقلال پشتوانه های ورزشی کشور محسوب می شوند که اگر توجه بیشتری به دوتیم پرطرفدار کشور شود مطمئناً پیشرفت ورزش کشور را نیز شاهد خواهیم بود.

وی افزود: البته سرمایه گذاری بخش خصوصی در این تیم ها اثر بخش خواهد بود که امیدواریم دولت کنونی بحث خصوصی سازی این دو تیم را نیز به سرمنزل اساسی برساند.
رییس بنیاد باران رسیدن به قله های موفقیت در همه زمینه ها بویژه ورزش را دشوار توصیف کرد و گفت: هر چند رسیدن به موفقیت در امر ورزش حرفه ای در جهان دشوار است ولی دشوار تر از آن ادامه دادن مسیر موفقیت است از جمله که والیبالیست های ما در جهان درخشیدند ولی حفظ این جایگاه و حتی بالاتر رفتن ازآن باید مورد توجه باشد واین مسیر موفقیت بسی دشوارتر است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8000