کد خبر: 99756
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۸

حمایت بدون محدودیت از شرکت‌های دانش‌بنیان

حمایت بدون محدودیت از شرکت‌های دانش‌بنیان

گروه امورزیربنایی-رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر این‌که برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان محدودیت مالی وجود ندارد، گفت: تاکید ما براین است که مسائل مالی، مانع فعالیت هیچ شرکت دانش‌بنیانی نشود.

به گزارش جهان اقتصاد، علی وحدت در گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه فضایی با تاکید بر اینکه نیاز مالی نباید مانع فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها شود، اظهار کرد: ما باید از همه بخش‌های حاکمیتی و دولتی درخواست کنیم که به این شرکت‌ها اعتماد کنند و ما نیز در تلاش هستیم تا در همه مراحل طراحی و ساخت محصولات دانش‌بنیان از فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کنیم.

وحدت با تاکید بر اینکه برگزاری این گردهمایی به منظور ورود صندوق به حوزه‌های استراتژیک و اولویت‌دار کشور است، خاطر نشان کرد: برگزاری چنین رویدادهایی موجب می‌شود که صندوق تامین مالی بهتری برای فعالیت‌های دانش‌بنیان شود و امیدواریم با این اقدام رونق بیشتر را در بخش فضایی شاهد باشیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه در اسناد بالادستی فناوری فضایی جزو فناوری‌های اولویت‌دار است، اظهار کرد: اگرچه اقدامات خوبی برای ایجاد زیرساخت در کشور صورت گرفته ولی هنوز به بلوغ کافی در این حوزه نرسیده‌ایم و امیدواریم با فعالیت‌های انجام شده شاهد حضور بیشتر بخش خصوصی به اقتصاد فضایی باشیم.

معاون توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی هم در ادامه رفع چالش برای مسائل راهبردی در حوزه‌های ریزگرد، آب و پسماند را از جمله برنامه‌های این صندوق ذکر کرد و گفت: فناوری فضایی جزو حوزه‌های اولویت دار کشور است و در این راستا صندوق ۱۰ رویداد نوآوری در این حوزه اجرایی خواهد کرد که تاکنون سه مورد آن اجرایی شده است.

سیاووش ملکی‌فر با اشاره به سابقه تأسیس صندوق نوآوری و شکوفایی، افزود: این صندوق یک صندوق نهاد عمومی غیر دولتی و هیات امنایی است و رئیس جمهور رئیس آن به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه خدمات این صندوق شامل چهار دسته تسهیلات می‌شود، یادآور شد: نمونه‌سازی، سرمایه در گردش، لیزینگ، تأمین محل استقرار و اعطای ضمانت‌نامه از جمله تسهیلاتی است که از سوی این صندوق به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می‌شود.

ملکی‌فر با تاکید بر اینکه در رویکرد جدید، این صندوق در برابر اکوسیستم نوآوری کشور منفعل نیست، تاکید کرد: ما در رویکرد جدید تلاش داریم تا نسبت به توسعه فناوری‌های اولویت‌دار اقدام کنیم و برگزاری این گردهمایی نیز یکی از رویکردهای صندوق به شمار می‌رود.

وی کاهش زمان صدور ضمانت‌نامه را به دلیل بازمهندسی صدور ضمانت‌نامه‌ها دانست و خاطر نشان کرد: علاوه بر آن ما در رویکرد جدید در جهت کاهش تصدی‌گری اقدام کردیم و در این راستا حداکثر برون‌سپاری را در پیش گرفتیم و سعی کردیم تمرکز گرایی را رفع کنیم و از ظرفیت‌های استان‌ها بهره ببریم.

ملکی‌فر با اشاره به افزایش سطح حوزه تسهیلات، گفت: تسهیلات صندوق با نرخ ترجیحی، تسهیلات به صندوق‌های پژوهش و فناوری و تسهیلات بانکی از جمله سطوح حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی به شمار می‌رود و بر این اساس در گذشته شرکت‌های کوچک و بزرگ دانش‌بنیان برای دریافت حمایت‌ها در یک صف قرار می‌گرفتند و ولی در حال حاضر شرکت‌های کوچک دانش‌بنیان برای دریافت تسهیلات به سمت صندوق‌های پژوهش و فناوری هدایت می‌شوند و شرکت‌های بزرگ به سمت تسهیلات بانکی سوق داده می‌شوند که در آن سرمایه صندوق اهرمی شده است.