حق مالکیت ایران در گینه پس از دو دهه رسمی شد

0
۳۹۰ بازدید

ایران در گینه بوکسیت آلومینیوم استخراج و تولید می‌کند

گروه تولید

produces@jahaneghtesad.com

ایران یک موافقتنامه ۲۵ ساله با گینه را تمدید کرده است که به این کشور اجازه می دهد تولید بوکسیت آلومینیوم در گینه را آغاز کند.

گینه یک موافقتنامه ۲۵ ساله با دولت ایران را تمدید کرده که به این کشور اجازه می دهد تولید بوکسیت در گینه را آغاز کند.

ایران ۵۱ درصد سهام پروژه سوشیت دس بوکسیتس دی دابولا (اس بی دی تی) را در اختیار خواهد داشت. براساس این پروژه پس از انجام مطالعات امکان سنجی، از منطقه ای به مساحت بیش از ۵۶۸۴ کیلومتر مربع بوکسیت استخراج خواهد شد. بر اساس این قرارداد که اولین بار در سال ۱۹۹۲ به امضا رسید، گینه سهام کمتری نسبت به ایران در پروژه مذکور خواهد داشت.

به گزارش رویترز،اسناد مربوط به این موافقتنامه در پایان ماه جولای بین کرفالا یانسائه، وزیر معادن گینه و محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنایع، معادن و تجارت ایران به امضا رسید.

این قرارداد شامل ۱۳ منطقه استخراج بوکسیت در دابولا و ۱۲ منطقه در توگو است که هر دو در مرکز گینه واقع شده اند و مجموعا دارای ۶۰۰ میلیون تن ذخایر بوکسیت هستند. بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۰ انجام شده، ارزش این پروژه در طی ۳ سال، ۵۰۵ میلیون دلار برآورد شده است.

دولت گینه می گوید، بالاترین عرضه بوکسیت در جهان را به خود اختصاص داده است، اما از نظر میزان صادرات در رتبه چهارم جهان قرار دارد. بوکسیت در تولید آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد. دولت این کشور معتقد است تا قبل از سال ۲۰۱۶ می تواند تولید خود را ۳۰ درصد افزایش دهد.

پروژه اس بی دی تی، در منطقه ای بوکسیت تولید خواهد کرد که در حال حاضر هیچ عملیات معدن کاری ای در آنجا در حال انجام نیست. شرکت بوکسیت گینه، دیگر شرکت عضو کنسرسیوم گینه و بین الملل، در سال ۲۰۱۴، ۱۵.۲ میلیون تن بوکسیت تولید کرد. کومپنیه دس بوکسیتس دی کیندیا، دیگر شرکت سرمایه گذار در این کنسرسیوم نیز حدود ۲.۵ میلیون تن بوکسیت تولید کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14748