حق تقدم سهام کویرتایر؛ فرصتی ناشناخته برای سرمایه گذاری

0
۲,۳۹۵ بازدید

شرکت کویر تایر بر اساس تصمیمات مجمع‌عمومی ‌فوق‌العاده مورخ ۰۸/۰۷/۱۳۹۴ با توجه به افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۲۰۰،۰۰۰ میلیون ریال به ‌مبلغ ۷۰۰،۰۰۰ میلیون ریال اقدام به فروش حق تقدم تا تاریخ ۱۲/۱۰/۱۳۹۴ کرده است. آخرین قیمت حق‌تقدم پکویر (پکویرح) در بازار روز چهارشنبه ۱،۴۱۰ ریال بوده است. و آخرین قیمت سهام شرکت کویر تایر (پکویر) در روز چهارشنبه ۵،۶۹۹ ریال بوده است. حال اگر سرمایه‌گذار اقدام به خرید حق‌تقدم شرکت نماید و ۱،۰۰۰ ریال قیمت اسمی ‌سهم را برای تبدیل حق‌تقدم به سهم پرداخت نماید قیمت تمام شده سهم برای سهامدار ۲،۵۷۰ ریال خواهد شد که با قیمت سهم در حال حاضر ۲۲۱ درصد متفاوت خواهد بود.

شرکت کویر تایر بر اساس تصمیمات مجمع‌عمومی ‌فوق‌العاده مورخ ۱۳۹۴/۰۷/۰۸ با توجه به افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۲۰۰،۰۰۰ میلیون ریال به ‌مبلغ ۷۰۰،۰۰۰ میلیون ریال اقدام به فروش حق تقدم تا تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۱۲کرده است. آخرین قیمت حق‌تقدم پکویر (پکویرح) در بازار روز چهارشنبه ۱،۴۱۰ ریال بوده است. و آخرین قیمت سهام شرکت کویر تایر (پکویر) در روز چهارشنبه ۵،۶۹۹ ریال بوده است. حال اگر سرمایه‌گذار اقدام به خرید حق‌تقدم شرکت نماید و ۱،۰۰۰ ریال قیمت اسمی ‌سهم را برای تبدیل حق‌تقدم به سهم پرداخت نماید قیمت تمام شده سهم برای سهامدار ۲،۵۷۰ ریال خواهد شد که با قیمت سهم در حال حاضر ۲۲۱ درصد متفاوت خواهد بود. (رجوع شود به جدول شماره ۱)
آن‌چه ریسک ورود به این سرمایه‌گذاری میان مدت را افزایش می‌دهد دو موضوع مهم خواهد بود:
۱- تبدیل حق‌تقدم به سهم معمولا و به صورت نرمال بازه‌ای بین ۲ تا ۴ ماه زمان خواهد برد روند قیمتی سهام شرکت کویر تایر در حال حاضر نزولی است و حتی بعد از افزایش سرمایه و به دلیل گپ قیمتی به وجود آمده، این روند نزولی هم‌چنان ادامه پیدا کرده است و امکان پرکردن قیمت و ریزش تا قیمت ۴۹۰۵ ریال برای این سهم زیاد خواهد بود در صورت شکست این حمایت و ادامه ریزش، حمایت بعدی پیشِ‌رو برای سهم ۳۷۴۹ ریال خواهد بود که این محدوده نیز بالاتر از قیمت تمام‌شده سرمایه‌گذار خواهد بود. البته امید به برداشته‌شدن تحریم‌ها و اجرایی شدن برجام می‌تواند باعث بروز یک واکنش مثبت سیستماتیک در بازار شود و همین امر باعث شود تا روند نزولی خیلی از شرکت‌ها با دوره تأخیر مواجه شود از طرفی اختلاف قیمت قابل توجه حق تقدم این سهم با قیمت سهم این شرکت باعث می‌شود جذابیت ورود به این سرمایه‌گذاری افزایش پیدا کند.
۲- شرکت کویر تایر در آخرین گزارش خود میزان سودسازی خود را به شدت کاهش داده است و از ۳،۴۱۵ ریال در آخرین دوره مالی خود منتهی به ۹۴/۰۹/۳۰به ۶۱۵ ریال در انتهای دوره سال بعد ۹۵/۰۹/۳۰ تقلیل داده است. دلیل این کاهش شدید سود‌سازی را می‌توان در گزارش توجیهی شرکت جستجو کرد در گزارش یاد شده دلیل این کاهش قابل توجه کاهش قیمت تایر در بازار و دریافت تسهیلات بانکی ذکر شده است. البت باید در نظر داشت که کسر سود پرداختی در مجمع را که هنوز مشخص نشده از گپ قیمتی کسر کرد و در نظر قرار داد
در انتها باید گفت که کاهش درآمد‌سازی بازاء هر سهم به همراه روند قیمتی سهم تنها ریسک این سرمایه‌گذاری خواهد بود و می‌تواند در ادامه در روند حرکتی قیمتی سهم اثرگذار باشد.

باید در نظر داشت، سهامداری که امروز یا روزهای گذشته اقدام به خرید حق تقدم کرده باشد. مبلغ ۱۰۰۰ ریال به ازاء هر سهم را باید تا آخر وقت ادارای ۹۴/۱۰/۱۲ به حساب شرکت واریز و اصل فیش را برای شرکت ارسال نماید.

۲۰۱۶-۰۱-۰۱_۱۹۱۴۰۴ ۲۰۱۶-۰۱-۰۱_۱۹۱۴۱۶ ۲۰۱۶-۰۱-۰۱_۱۹۱۴۲۷
امیررضا اعطاسی
amir.etasi@gmail.com

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=22920