کد خبر: 1721
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳

حقوقی ها به بازار برمی گردند

حقوقی ها به بازار برمی گردند

ایسنا : یک فعال بازار سرمایه ضمن دفاع از عملکرد صندوق توسعه بازار سرمایه از کنار کشیدن حقوقی ها از فعالیت در این بازار خبر داد .
نصرالله برزنی، مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک اقتصاد نوین به بررسی عملکرد صندوق توسعه در بازار سرمایه پرداخت و گفت: با مرور بازارهای سرمایه دنیا اعم از بازارهای پیشرفته مانند نیویورک، لندن، فرانکفورت و پاریس که نقش کلیدی در بازارهای دنیا دارند، مشاهده می شود که دخالت یا تنظیمی از سوی دولت یا نهادهای عمومی بزرگ جهت تنظیم عرضه و تقاضا و آرام کردن حرکت قیمت ها اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: از زمانی‌که بحران بزرگ مالی در سال ۱۹۲۹ و ۱۹۳۰ در آمریکا به وجود آمد و منجر به بحران اقتصاد جهانی شد، دخالت و ورود موسسات دولتی در بازار همواره وجود داشته و موسسات نظارتی در دنیا از طریق وضع مقررات جدید یا از طریق منابع پولی و مالی، بازار را تنظیم می کردند و به صورت بسیار واضح از سال ۲۰۰۸ که بحران مالی و سقوط بازارهای سرمایه در اروپا و آمریکا پیدا شد، این موسسه‌ها به طور فعال وارد عمل شدند و تا همین اواخر ماهیانه ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار پول به بازار تزریق می کردند.
برزنی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دولت ژاپن نیز مرتبا علاوه بر مشوق هایی که برای سرمایه گذاران فراهم می کند تا رونق را به بازار سرمایه برگرداند،عملا منابعی را از طریق خرید اوراق قرضه تزریق می کند تا نقدینگی را اضافه کرده و از طریق وضع قوانین و مقررات انگیزه بازار را افزایش دهد.
وی تاکید کرد: بنابراین صندوق توسعه یک دخالت بی جا نیست و این تصور آکادمیک که نظام بازار خود انتظام بوده و هیچ دخالتی از طرف کسی نباید صورت گیرد، یک شعار پوچ و بی معنی است و هیچ جای دنیا چنین اتفاقی نمی افتد و این یک فرض محال است.
وی با بیان اینکه همواره باید به دنبال سه اصل شفافیت، کشف قیمت و منصفانه بودن معاملات باشیم، خاطرنشان کرد: با این سه اصل می توانیم اعتماد و احساس امنیت را در بازار سرمایه نگه داریم.مدیر عامل کارگزاری بانک اقتصاد نوین در خصوص علت کاهش قیمت ها علی رغم فعالیت صندوق توسعه در بازار سرمایه توضیح داد: علت این است که هنوز اعتماد سازی صورت نگرفته است زیرا به دلیل اظهار نظرهای نامناسبی که از طرف برخی افراد صورت می گیرد، این اطمینان هنوز به سرمایه گذاران داده نشده و برخی سرمایه گذاران احساس می کنند که این ناکافی بوده و صندوقی که ایجاد شده است توان لازم را ندارد که برای مدت طولانی بازار را حفظ کند.
این کارگزار با سابقه بورس تاکید کرد: صندوق توسعه بازار سرمایه سیاست بسیار درستی برای اعتمادسازی و احساس امنیت به بازار سرمایه بوده و این کار هم در بازارهای نوظهور و هم در بازارهای پیشرفته بسیار اتفاق افتاده و در همه جا موفق بوده است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حجم معاملات در بورس تهران کاهش یافته است، اظهار کرد: در حال حاضر فعالیت حقیقی ها در بازار سرمایه بیشتر شده و حقوقی ها نقش کمرنگی در بازار سرمایه دارند لذا بنا به دلایلی که توجیهی برای آن وجود ندارد، سرمایه گذاران حقوقی از فعالیت در بازار سرمایه کنار کشیده اند و علت اینکه بازار سرمایه رونق گذشته را ندارد این است که حقوقی ها مانند گذشته در بازار فعال نیستند ولی حقوقی ها محکوم هستند که وارد بازار شوند.