حضور یک میلیون ۳۰۰هزار زائر ایرانی در کربلا

0
۳۳۳ بازدید

     نیروی انتظامی دروازه های گذرنامه را نسبت به سال گذشته ۵ برابر کرد و برنامه این است که دروازه های موجود هم برای برگشت زائران ۳ برابر ظرفیت فعلی شود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه امسال یک میلیون و ۳۰۰هزار زائر برای شرکت در مراسم اربعین حسینی به کربلا مشرف شدند، گفت: تدابیر لازم برای بازگشت ایمن زائران اندیشیده شده است.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سعید اوحدی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: استانداران ایلام و خوزستان در دو هفته گذشته تلاش زیادی کردند و از رسانه ملی هم تشکر می کنم که اطلاع رسانی مناسب را انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه پارسال ۲۰۰ هزار زائر برای شرکت در مراسم اربعین حسینی از مرز مهران خارج شدندگفت: ظرفیت حداکثری سه مرز برای شرایط عادی حداکثر ۲۵ هزار نفر در روز اعلام شده است در حالی که امسال روزهایی را داشتیم که ۱۷۰ هزار زائر یعنی بیش از ۶ برابر ظرفیت مرزها از سه مرز برای مراسم اربعین مشرف شدند.

اوحدی با اشاره به اینکه در دو روز گذشته بیش از ۱۲۰ هزار نفر در روز از مرز مهران عبور کردند،افزود: امسال حدود ۷۰۰ هزار زائر از مرز مهران عبور کردند که بیش از ۳ برابر پارسال بود.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: نیروی انتظامی دروازه های گذرنامه را نسبت به سال گذشته ۵ برابر کرد و برنامه این است که دروازه های موجود هم برای برگشت زائران ۳ برابر ظرفیت فعلی شود.

اوحدی گفت: مرزبانی کشور، ائمه جمعه و نمایندگان ولی فقیه و مردم هم کمک زیادی کردند و امسال حماسه ای آفریده شد.

وی افزود: کشور عراق در ۹ آذر امسال به یک باره اعلام کرد ویزای یک دلاری را در مرز صادر می کند و این در زمانی بود که ویزا در کنسولگری ها با ۴۰ دلار انجام می شد.

اوحدی ادامه داد: این اتفاق فراخوان زائران از شهرها به سمت مرزها بود و موجب شد در مرزها تراکم جمعیت ایجاد شود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: پارسال ستاد اربعین با آسیب شناسی به دو جمع بندی مهم رسیده بود یک اینکه تراکم جمعیت را از نقطه صفر مرزی به شهرهای اصلی بیاوریم و دوم اینکه نقاط ایستایی مانند پرداخت عوارض خروج از کشور و پرداخت حق بیمه را که می تواند موجب تراکم جمعیت شود حذف کنیم.وی افزود: براساس مصوبات ستاد اربعین، همه زائرانی که امسال مشرف شدند در قالب تفاهم نامه سازمان حج و زیارت با بیمه ایران تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفتند.اوحدی گفت: اینها موجب شد تا توانستیم مرزها را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای بازگشت زائران تدابیر لازم اندیشیده شده است، افزود: تلاش می کنیم تعدادی اتوبوس را داخل کشور عراق بفرستیم.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: شهرداری تهران هم علاوه بر ۲۵۰ دستگاه اتوبوس که قبلاً اعزام کرده بود اعلام آمادگی کرد تعداد بیشتری اتوبوس را برای بازگشت زائران اختصاص دهد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7960